Menu Zamknij

Piwnica – czy warto ją budować?

Działki na silnie zurbanizowanych, podmiejskich terenach przeważnie nie należą do najtańszych. Na tzw. wąskiej działce nie uda się zrealizować domu o rozbudowanej bryle. Dobrym sposobem na powiększenie przestrzeni użytkowej może natomiast okazać się inwestycja w podpiwniczenie.

Piwnica - czy warto ją budować?
Źródło: Tooba.pl

Budowa piwnicy wiąże się oczywiście z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów. Szacuje się, że te wydatki zwiększają nakłady na budowę domu o około 20-30 procent. Jednak w sytuacji, gdy działka jest niewielka, budowa podpiwniczenia może pozwolić na przeznaczenie otoczenia domu wyłącznie na cele rekreacyjne. Wygospodarowane dodatkowo miejsce w najniższej kondygnacji można wówczas przeznaczyć na garaż oraz inne pomieszczenia gospodarcze. Przy odpowiedniej aranżacji w piwnicy można nawet urządzić atrakcyjny pokój rekreacyjny (siłownię lub pokój fitness).

Budowa piwnicy jest rozwiązaniem, z którego nie wypada nie skorzystać, zwłaszcza w sytuacji, gdy działka jest położona na terenie o znacznym spadku. Różnica poziomów o wysokości 1,5 metra pozwoli na zaplanowanie pomieszczeń piwniczych, które będą mogły posiadać z jednej strony okna. Dzięki temu jedną stronę piwnicy, doświetloną naturalnym światłem, będzie można przeznaczyć na cele mieszkalne, a drugą – na część gospodarczą. Z kolei czynnikiem, który utrudni, a nawet uniemożliwi budowę piwnicy, jest wysoki poziom wód gruntowych. Jeśli ich wysokość okaże się wyższa niż poziom posadowienia budynku, to konieczne będzie wykonanie niezwykle kosztownej instalacji przeciwpowodziowej. Jednak nawet solidna izolacja może nie wystarczyć, gdy parcie wody okaże się bardzo duże. Wówczas konieczne będzie wykonanie w piwnicy specjalnej podłogi. Nowoczesne technologie i materiały budowlane pozwalają na budowę piwnicy pod każdym budynkiem, bez względu na panujące warunki gruntowo-wodne, jednak barierą trudną do ominięcia mogą okazać się koszty jej powstania.

Oprócz warunków panujących na działce, warto także wziąć pod uwagę indywidualne potrzeby konkretnej rodziny oraz funkcję pomieszczeń, które mają znaleźć swoje miejsce na najniższej kondygnacji. Zależnie od ich docelowego przeznaczenia, będzie trzeba zaplanować system i rodzaj instalacji wewnętrznych. Niezbędne będzie także odpowiednie oświetlenie oraz wentylacja pomieszczeń.

Powiązane Wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *