Menu Zamknij

Kiedy stosować lekkie pokrycie dachu?

Budowa dachu zawsze związana jest także z wyborem jego pokrycia. Pamiętaj, że nie każdy rodzaj będzie pasował do wybranego dachu. Sprawdź, co musisz wziąć pod uwagę jeszcze na etapie wyboru projektu domu!

Pokrycie dachu – jakie wybrać?

Kąt nachylenia dachu a jego pokrycie

Pokrycia dachu dzielimy na lekkie oraz ciężkie. Dzięki temu mamy ułatwiony dobór odpowiedniego pokrycia dachu do jego konstrukcji. Musimy wziąć pod uwagę przede wszystkim kształt oraz kąt nachylenia połaci.

Ciężkie materiały (dachówki ceramiczne lub cementowe) stosujemy na dachach o kącie nachylenia powyżej 20° z uwagi na mniejszą szczelność. Na mniej spadzistych dachach, gdzie gromadzi się zalegająca woda lub śnieg, lepiej stosować lekkie pokrycie, np. dachówkę blaszaną. Imituje ona tradycyjną dachówkę i sprawdzi się na dachach o kącie nachylenia poniżej 15°. Na dachach płaskich nachylonych pod kątem 3° – bardzo dobrze sprawdzą się blachy płaskie.

Więźba dachowa nie pozostaje bez znaczenia

Więźba dachowa nie pozostaje bez znaczenia przy wyborze materiału na pokrycie dachu. Cięższe materiały, np. dachówki ceramiczne lub cementowe, których ciężar to ponad 70 kg na 1m2 – wymagają zastosowania mocniejszej konstrukcji. Co będzie konieczne? Musimy zadbać m.in. o użycie krokwi o większym przekroju.

Istnieją też lekkie pokrycia do których zaliczamy np. blachodachówkę. Nie wymaga dodatkowego wzmocnienia i można ją kłaść bezpośrednio na łatach i kontrłatach, uzupełniając dodatkowo folią paroizolacyjną.

Określenie sposobu pokrycia dachu jeszcze przed wyborem odpowiedniego projektu domu jest bardzo ważne. Jeżeli na późniejszym etapie będziemy starać się wprowadzać zmiany, spotkamy się z kosztowymi przeróbkami.

Więźba dachowa – sprawdź, co musisz o niej wiedzieć

Aluminium – co musisz wiedzieć?

Aluminium jest materiałem odpornym na ekstremalne warunki pogodowe oraz uszkodzenia mechaniczne. Nie zagraża mu także korozja, ani nie wymaga konserwacji czy malowania.

Pokrycie dachu z aluminium należy do lekkich (około 3kg/m2). Jest dostępne w postaci dachówek oraz blach płaskich. Nadaje się do krycia dachów budynków o tradycyjnej architekturze, renowacji zabytkowych budowli oraz pokrycia modernistycznych domów. Dachówki z aluminium produkowane są w wielu kolorach, dlatego stanowią uniwersalną propozycję, pasującą do każdego obiektu.

Pokrycie dachu musimy wybrać już na etapie wyboru projektu

Gonty drewniane a pokrywanie dachu

Gonty drewniane nadają się do pokrycia każdego kształtu dachu, nawet te najbardziej skomplikowane nie okażą się dla nich specjalnym wyzwaniem. Prezentują się pięknie także na budynkach o tradycyjnym wykończeniu (np. z drewna). Ich ciężar wynosi około 7 kg/m2.

Gonty cięte mają gładką powierzchnię, a łupane są chropowate i nieregularne (choć uznawane za trwalsze). Formuje się je zgodnie z naturalnym, warstwowym przebiegiem włókien drewna.

Gonty są wykonywane z drewna: dębowego, jodłowego, świerkowego czy cedru czerwonego. Wymienione gatunki drzew są szczególnie odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie grzybów.

Gonty drewniane sprawdzą się przy pokrywaniu dachu o każdym kształcie

Płyty faliste i ich zastosowanie

Płyty faliste stosuje się w kryciu dachów o kącie nachylenia od 11 do 90°. Produkowane są z włókien celulozowych nasycanych bitumem lub z włóknocementu. Mają falisty kształt i nie należy ich kojarzyć z eternitem ani azbestem. Należą do rozwiązań ekologicznych, bezpiecznych także dla ludzi.

Są dostępne w wielu wariantach kolorystycznych i łatwo dopasujemy je do zaprojektowanego wyglądu elewacji (pasują zarówno do nowoczesnych, jak i tradycyjnych budynków).

Powiązane Wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *