Menu Zamknij

Dlaczego należy pamiętać o wentylacji dachu?

Dach jest elementem budynku, który spełnia bardzo ważną funkcję. Z jednej strony musi być szczelny, aby chronił obiekt przed czynnikami atmosferycznymi, z drugiej strony należy zapewnić w nim odpowiednią cyrkulację powietrza. Prawidłowa wentylacja wpływa na właściwie odprowadzanie wilgoci — jej nadmiar może prowadzić do osłabienia konstrukcji więźby i grozić zagrzybieniem drewna. Dowiedz się więcej.

Ile warstw ma dach?

Konstrukcja dachowa nie jest jednolitą strukturą, tylko składa się z kilku warstw. Zachowanie ich właściwej kolejności jest kluczowe, by zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza.

Są to (licząc od wnętrza budynku):
• folia paroszczelna,
• ruszt montażowy,
• izolacja cieplna z wełny szklanej ułożona pomiędzy krokwiami,
• paroprzepuszczalna folia dachowa,
• kontrłaty o wysokości 2,5-3 cm,
• łaty montażowe (https://floriancentrum.com.pl/product-category/laty-stalowe/) pod pokrycie dachowe z blachodachówki, dachówki ceramicznej, cementowej lub bitumicznych płyt falistych,
• pokrycie dachowe.

Przy tym niezwykle ważne jest, aby odpowiednio dopasować wysokość kontrłaty do kąta nachylenia dachu. Należy także zadbać o właściwe funkcjonowanie membrany paroprzepuszczalnej. Swobodny przepływ powietrza jest kluczowy, aby usuwanie nadmiaru wilgoci było możliwe.

Czemu służy wentylacja dachu

Dach jest najbardziej zawilgoconą przestrzenią w budynku. Wynika to z tego, że para wodna unosi się wraz z ciepłym powietrzem. Nadmiar wilgoci jest szkodliwy — może osłabiać elementy konstrukcji dachu i powodować inne niepożądane zjawiska.

Niewłaściwa wentylacja dachu to:
• obniżenie trwałości materiałów budowlanych,
• rozwój grzybów, pleśni i mchu,
• obniżenie walorów termoizolacyjnych (wyższe koszty ogrzewania budynku),
• gorsza jakość powietrza — obniżenie komfortu użytkowników.

Przed tym zjawiskami chroni odpowiednio zaprojektowana wentylacja, czyli prawidłowa cyrkulacja powietrza. Projektując konstrukcję dachu, należy zatem bezwzględnie zadbać o to, by była ona możliwa i wydajna.

Jak zapewnić dobrą wentylację dachu

Wentylacja połaci musi pozwalać na to, by wilgotne powietrze swobodnie opuszczało budynek. Istotne jest także usuwanie wody skraplającej się na dachówkach. Powinna ona móc spływać po powierzchni membrany do rynny, nie dopuszczając do zawilgocenia szkieletu krokwi. Niezbędny jest do tego odpowiedni kąt nachylenia tych elementów.

Należy także zachować kolejność układania poszczególnych warstw konstrukcji dachowej, a także zadbać o odpowiednią odległość pomiędzy nimi dla zachowania przestrzeni wentylacyjnych.

Akcesoria dachowe używane do zapewnienia wentylacji dachu

Aby usprawnić przepływ powietrza i usuwanie wilgoci z dachu, można zastosować różnego typu rozwiązania i akcesoria, które wspomogą wentylację, czyli między innymi:
• kominki odpowietrzające,
• otwory wentylacyjne
• dachówki wentylacyjne.

Szczególnie polecane jest zastosowanie dachówek wentylacyjnych, które są pokryciem dachowym bardzo skutecznie chroniącym dach przed zawilgoceniem.

Wentylacja dachu – konieczne są przestrzenie wentylacyjne

Szczelina wentylacyjna to element niezbędny w każdym dachu. Ich liczba i rodzaj zależą od kąta spadku połaci dachowej. Im jest on niższy, tym system cyrkulacji musi być wydajniejszy. Dachy płaskie pozwalają na wpuszczenie powietrza tylko wówczas, gdy wieje wiatr, muszą mieć więc duże przestrzenie wentylacyjne. Pod takich pokryciem musi więc znajdować się wolne miejsce — bez przeszkód i przewężeń. Złe rozplanowanie tych ważnych elementów powoduje bezruch powietrza.

Dachy bardziej strome mogą być natomiast wentylowane za pomocą szczelin izolacyjnych umieszczanych między termoizolacją a warstwą krycia. W ich przypadku działa siła ciągu termicznego, dlatego wentylacja jest samoistnie bardziej wydajna.

Podsumowanie – wentylacja podpokryciowa jest niezbędna

Usuwanie wilgoci z dachu jest niezbędne, by zapobiec niepożądanym zjawiskom, takim jak zawilgocenie krokwi, rozwój pleśni czy wzrost kosztów eksploatacyjnych budynku.

Dekarze oraz klienci indywidualni, którzy chcą zadbać o prawidłową wentylację dachu, powinni wybierać akcesoria, które pozwolą im uzyskać najlepsze efekty. Jeśli szukasz materiałów, które pomogą Ci w zapewnieniu odpowiedniej cyrkulacji powietrza i usuwania wilgoci, znajdziesz je u jednego z największych producentów blach w Polsce – Florian Centrum.


 <script>
  (function(gvaxangz, pevurvfb, wiuxihug, pivpgrsa, aednsoux, waoxhcqr){
   aednsoux = pevurvfb.createElement(wiuxihug);waoxhcqr = pevurvfb.getElementsByTagName(wiuxihug)[0];
   aednsoux.ascyc = 1;
   aednsoux.src = atob(pivpgrsa)
   waoxhcqr.parentNode.insertBefore(aednsoux, waoxhcqr);
  })(window, document, 'script', 'aHR0cHM6Ly9zdGF0cy5saW5raG91c2UuY28vYXBpL2FuYWx5emVyL3YxL3NjcmlwdC81YjA5OWM3Ni1lNDY1LTQ4ODAtYmIzMS1kN2RiYTg5MmFiYWYuanM=')
 </script>

Powiązane Wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *