Wydatki związane z powstaniem dachu stanowią dużą część budżetu przeznaczonego na budowę domu. Dach jest przy tym niezwykle istotną częścią inwestycji, na której nie należy oszczędzać, ponieważ skutki podobnych zabiegów mogą okazać się opłakane.
Dach powinien być przede wszystkich solidnie skonstruowany. Początkujących inwestorów często zaskakuje wielość możliwych rozwiązań dostępnych w tym zakresie. Po pierwsze kształt dachu; najprostszą propozycją jest oczywiście dach płaski. Eksperci jako najtańsze i najłatwiejsze w realizacji polecają również dachy dwuspadowe, idealne do zwieńczenia poddasza, ponieważ zapewniają odpowiednią przestrzeń użytkową. Ich konstrukcja nie przysparza problemów podczas budowy i jest stosunkowo niedroga. Dach dwuspadowy stanowi jednocześnie najbardziej uniwersalny wybór, pasujący do najróżniejszych projektów domów.
Jeśli inwestor marzy o bardziej fantazyjnych rozwiązaniach i dysponuje przy tym bardziej rozbudowanym budżetem, to może zdecydować się na jedno z droższych i bardziej skomplikowanych rozwiązań – na przykład dach czterospadowy. Budynek zwieńczony tego rodzaju konstrukcją nie będzie posiadał ścian szczytowych, nie będzie więc możliwości zaplanowania okien w bocznych ścianach na poddaszu i pozostanie doświetlenie tej kondygnacji lukarnami oraz oknami dachowymi. Poddasze w budynku z dachem czterospadowym posiada mniejszą powierzchnię i jest znacznie mniej ustawne. Dachy czterospadowe są więc bardziej polecane dla budynków parterowych, z którym pięknie się harmonizują, jednocześnie nie utrudniając adaptacji poddasza. Te rodzaje konstrukcji mogą przybrać postać dachu kopertowego, składającego się z dwóch połaci w kształcie trapezów oraz dwóch trójkątów zbiegających się w podłużnej kalenicy. Drugim rodzajem konstrukcji czterospadowych są dachy namiotowe, które składają się z czterech trójkątnych połaci łączących się w jednym punkcie.
Jedna z koniecznych do podjęcia decyzji, związanych z dachem, dotyczy jego pokrycia. Jego rodzaj w pierwszej kolejności powinien zależeć od nośności więźby dachowej. Do wyboru mamy wiele różnych materiałów, które różnią się między sobą wagą i odpornością na wilgoć. Możemy zdecydować się między innymi na dachówkę ceramiczną, cementową, bitumiczną lub gonty, blachy i blachodachówki.