Ogród zimowy – to możliwość przedłużenia lata i szansa na kontakt z bujną roślinnością pośrodku zimy. Budując oranżerię sami możemy sobie stworzyć letni klimat na cały rok i cieszyć się zielenią i kwiatami bez względu na pogodę i temperaturę za oknem. Ciekawym rozwiązaniem jest ogród zimowy w stylu skandynawskim.
Historia ogrodów zimowych
Historia ogrodów zimowych sięga czasów Starożytnego Rzymu. Inicjatywę Rzymian podchwycono w Grecji i Hiszpanii, a następnie w Wielkiej Brytanii. Oranżerie stały się symbolem bogactwa i wysokiego statusu społecznego. Moda na hodowanie egzotycznych roślin (pomarańcze, cytryny – stąd nazwa „oranżeria”) wydawała się wówczas niezwykle oryginalna i pewnie dlatego odniosła tak duży sukces. Pierwszy publiczny ogród zimowy, wzorowany na oranżeriach arystokratów, zbudowano w Niemczech w 1820 roku. Inny powstał w 1851 roku w londyńskim Hydeparku. Dopiero pod koniec XIX wieku, wraz z ukształtowaniem się warstwy bogatego mieszczaństwa, pojawiły się małe, prywatne ogrody zimowe.
Nowoczesny ogród zimowy w skandynawskim stylu
Współczesne techniki budowlane pozwalają stworzyć efektowny i prosty w użytkowaniu ogród zimowy w willi za miastem, w przestronnych miejskich apartamentach, w budynku z obszernym patio albo na tarasie na dachu.
Ogród zimowy zawsze nadaje budynkowi niepowtarzalny wygląd i styl, tworzy specyficzną atmosferę i poszerza przestrzeń. O ile początkowo oranżerie służyły wyłącznie do hodowli egzotycznych roślin, to dzisiaj może to być równie dobrze miejsce do przyjmowania gości, gabinet do pracy, czy po prostu miejsce przyjemnego odpoczynku.
Istnieje mnóstwo różnych stylów zimowych ogrodów – od klasycznego angielskiego, przez dynamiczny afrykański, do lakonicznego japońskiego. Można bez trudu zaprojektować ogród, który będzie się idealnie wpisywał w design konkretnego budynku.
Skandynawski minimalizm
Modny w naszych czasach styl skandynawski ogrodu zimowego został natchniony surowym pięknem północnej przyrody i ekologicznymi technologiami. W odróżnieniu od wielu innych stylów, ten pięknie łączy się z innymi i bez trudu wpisuje się w plan istniejącego już domu, czy apartamentu.
Podstawowe cechy ogrodu w stylu skandynawskim, to:
- bogactwo światła,
- proste linie,
- funkcjonalność,
- gama czystych i jasnych kolorów.
W charakterze mebli doskonale sprawdzają się stoły i krzesła z jasnej brzozy albo złocistej sosny. Wyraziste akcenty stanowią fotele albo kanapy w kolorze czerwonym, żółtym lub błękitnym. Dodatkowo podkreślają styl ozdobione skandynawskimi ornamentami narzuty, poduszki i zasłony z bawełny albo lnu.
Tworząc skandynawski ogród z zasady nie wykorzystuje się roślin z tropików – znacznie lepiej w jasną i pełną prostoty przestrzeń wpisują się subtelne kwiaty polne, elegancki wrzos i aromatyczny jałowiec.
Uporządkowanie i przytulność skandynawskiego ogrodu
Miłośnicy zimowych ogrodów w stylu skandynawskim cenią w nich przede wszystkim spokój, uporządkowanie i przytulną atmosferę. Dlatego tak pociąga ich nordycki charakter obiektu odznaczający się wysoką jakością, trwałością i dyscypliną formy. Tworząc skandynawski ogród zimowy należy pamiętać o jego podstawowych atrybutach, którymi są prostota, naturalne materiały, a także wyraziste dodatki. Taki ogród stanie się prawdziwą ozdobą każdego domu, a przy tym nie wymaga długiej i żmudnej pracy nad projektem. Jest uważany za bardzo „zdyscyplinowany”, ponieważ wykorzystuje minimum wyposażenia i nie posiada miejsca na zbędne elementy.
Ogromną uwagę należy natomiast poświęcić naturalnemu oświetleniu. W przypadku, jeśli ktoś koniecznie chce powiesić w oknach zasłony, powinien wybrać bardzo lekkie i półprzezroczyste. Jak wiadomo, w północnych krajach nie ma zbyt wiele naturalnego światła, dlatego designerzy lubią wykorzystywać różnego rodzaju lampy – stołowe, ozdobione abażurami z tkaniny, lampy podłogowe oraz różnego rodzaju światła górne. Im więcej źródeł światła – tym lepiej.
Za obowiązkowe dla skandynawskiego ogrodu uważa się dwa elementy: sztuczny akwen oraz trawnik. Zbiornik wodny zaleca się otoczyć niewielkim trawnikiem z dziko rosnącymi roślinami. Ważnym elementem skandynawskiego stylu są kamienie. Najlepiej, jeśli wyglądają jak naturalne głazy.
Ogród skandynawski nazywają czasem „kontenerowym”, jako że wszędzie spotyka się niewielkie pojemniki, a także ławki-skrzynki. Ławki mogą być wykonane z różnych materiałów. Doskonale pasuje do takiego ogrodu i kamienna ławeczka, i ceglana, i drewniana. Ważne, aby kierować się bezwzględną zasadą prostoty, tworząc w swoim domu przytulny skandynawski zakątek. Elementy drewniane są często malowane, dlatego jeśli uznacie, że kolorystyka ogrodu jest zbyt monotonna i surowa, możecie poszczególne detale wnętrza pomalować na przykład na pomarańczowo albo na niebiesko.
W skandynawski ogród zimowy doskonale wkomponują się meble drewniane albo wiklinowe – plecionki są w Skandynawii powszechnie używane. Ogólny kierunek stylu można jeszcze podkreślić różnymi przedmiotami czasu minionego – starymi konewkami, naczyniami, koszami.