Menu Zamknij

Dom skandynawski – plusy i minusy

Ciągły rozwój technologii w budownictwie pozwala na dokonanie wyboru zarówno pod względem ekonomicznym jak i estetycznym. Dom skandynawski jest jedną z coraz częściej wybieranych opcji na całym świecie. Dlaczego tak jest? Co go charakteryzuje? Jakie są wady i zalety stylu skandynawskiego? Odpowiadamy w artykule!

Dom skandynawski – pochodzenie stylu

Styl skandynawski zarówno od zewnątrz jak i wewnątrz robi ogromne wrażenie. Piękne, drogie (ze względu na jakość) i minimalistyczne meble, które mają być przede wszystkim funkcjonalne, stały dostęp do naturalnego światła ze względu na duże okna (zarówno w dachu jak i w wielu pomieszczeniach domu), przeszklenia, stały kontakt z naturą i stawianie na jakość zamiast na ilość – to właśnie dom skandynawski. To samo dotyczy konstrukcji z zewnątrz, która ma być funkcjonalna, mieć stały kontakt z naturą i sprawiać, że słońce zawsze znajdzie drogę do wnętrza domu. Naturalne oświetlanie wnętrza? To właśnie to, co styl skandynawski lubi najbardziej. Wieczorami nie można zapomnieć o sztucznym oświetleniu, który zapewnią modne lampy. Kluczowe w stylu skandynawskim są barwy, które odbijają światło, a więc sprawią, że wnętrza są przytulne, rodzinne, a domownicy czują się w nich komfortowo.

Styl ten pojawił się w latach 30. i promował uproszczone sposoby życia, minimalistyczna filozofia podkreślała czyste linie i proste projekty inspirowane cudownością natury. Promowano wtedy jakość, ale taką na którą każdy mógłby sobie pozwolić. Obrazy urodzonego w Sztokholmie malarza o imieniu Carl Larsson zapoczątkowały ten wspaniały styl, przedstawiały one jego dom w którym panowały całkowity spokój oraz harmonia. Warto je zobaczyć, chociażby ze względu na wpływ jaki miały na rozwój stylu skandynawskiego.

Skandynawski styl budowania domów skupiony jest na wykorzystaniu naturalnych elementów

Styl skandynawski – bez chaosu i przepychu, ale w zgodzie z naturą

Projekty domów skandynawskich na przestrzeni lat ewoluowały, stale nawiązując i nawołując do zgody z naturą, używania naturalnych, dobrej jakości materiałów, które mają służyć na długie lata i ogólnej zasady – mieć mniej, ale lepszych jakościowo rzeczy. Nie tylko przy budowie domu, ale też przy jego późniejszej aranżacji ważne jest, by kupowane meble były przydatne na długie lata. W krajach skandynawskich nie budzi zdziwienia fakt, że meble się dziedziczy, gdy w innych krajach wymienia się je często zaledwie po kilku latach. Chwilowa wizja oszczędności bywa zgubna, a raz zainwestowana większa suma ostatecznie okaże się dla nas większym zyskiem. Różnica w naszym traktowaniu umeblowania, a tym, które możemy zaobserwować na przedstawionym przykładzie, może wynikać również z tego, że skandynawskie kraje mają na rynku bardzo duże ilości dobrej jakości mebli. Ich wybór często nie jest opcją, a naturalną czynnością przy aranżacji mieszkania, jak i swojego rodzaju tradycją, przekazywaną z pokolenia na pokolenie.

Styl skandynawski nie dopuszcza do siebie takiego pojęcia jak chaos oraz przepych. Oczywiście, dodatki są wskazane, nawet te kolorowe. Odcienie żółtego, niebieskiego czy zielonego nie są wykluczone w mocno oszczędnym stylu. Trzeba jednak pamiętać, że jeżeli chcemy stworzyć skandynawską przestrzeń, powinniśmy uczynić każdą rzecz dookoła nas miłą dla oka ozdobą. Jak to zrobić? Wieszak, książki, czasopismo czy ozdobne opakowania na przyprawy mogą być praktyczną częścią naszego salonu, kuchni czy sypialni, a jednocześnie naturalną ozdobą każdego wnętrza.

Energooszczędny dom skandynawski

Ekologiczny dom skandynawski powinien być energooszczędny i nie może zabraknąć w nim inteligentnych rozwiązań. Dobrą inwestycją będzie pompa ciepła, baterie słoneczne, panele fotowoltaiczne czy nawet dach fotowoltaiczny.

Serce naszego skandynawskiego domu będzie salon połączony z jadalnią. Główny mebel to duży, drewniany stół, gdzie cała rodzina będzie mogła spotykać się po dniu pełnym obowiązków. Nie powinniśmy zapominać również o roślinności, która nie tylko w prywatnych pokojach, ale również wspólnej strefie dopełni naszą jasną, dobrze oświetloną przestrzeń.

Poznaj wady i zalety budowy domu skandynawskiego

Zalety domu skandynawskiego

Zaletą domów skandynawskich jest materiał z jakiego są zbudowane. Skandynawowie uwielbiają drewniane konstrukcje (nie licząc betonowych fundamentów), które tworzą niezwykły klimat. Zgodnie ze skandynawskim podejściem, warto być blisko natury – nie tylko mieć ją w domu, ale również dookoła siebie, chociażby dlatego drewno jest tak popularnym surowcem podczas budowy.

Domy skandynawskie buduje się krótko, szacuje się, że około 3-4 miesiące wystarczą na budowę budynku mieszkalnego składanego na placu budowy z pojedynczych słupów i belek, za to takiego, który przywożony jest bezpośrednio na plac budowy – nawet tylko kilka dni!

Domy skandynawskie można budować niezależnie od pory roku, ponieważ nie ma potrzeby czekania na związanie cementu, stwardnienie betonu, zaprawy lub inne problemy, które często utrudniają i przedłużają proces budowy. W tym przypadku dom taki możemy wybudować o każdej porze roku.

Domy kanadyjskie są łatwe w przebudowie i modernizacji. Jest to więc bardzo rodzinne rozwiązanie, również dla młodych, którzy w przyszłości planują powiększenie rodziny, opiekę nad rodzicami czy inne warianty, sprawiające, że w domu będzie potrzebne dodatkowe miejsce.

Nie jest to też drogi proces, ponieważ domy skandynawskie słyną z szybkiego, ale również co za tym idzie, taniego procesu budowy. Ceny domów kanadyjskich są znacznie niższe niż ich murowanych odpowiedników. Tańsze są bowiem materiały, których używa się do ich wykonania, mniejsza jest ich ilość oraz krótszy czas pracy robotników, a więc również oszczędność na robociźnie. Jeżeli zasoby naszego portfela są ograniczone, warto skorzystać z tej opcji. Najtańsze opcja to skandynawski domy parterowy z dwuspadowym dachem.

Wady domu skandynawskiego

Ponieważ konstrukcja domu skandynawskiego jest lekka, już na etapie projektu należy zdecydować się, gdzie będą znajdować się cięższe przedmioty i meble. Wymaga to też zaprojektowania odpowiednich wzmocnień w tych miejscach.

Domy skandynawskie o konstrukcji szkieletowej szybko się nagrzewają… i szybko wychładzają, co zależnie od pory roku może być zaletą lub ogromną wadą. Takie budynki zaleca się ogrzewać prądem, by można było dostosować harmonogram do trybu życia.

Przy budowie domu skandynawskiego warto wziąć pod uwagę, że dużym problemem jest wilgoć. Niszczy ona właściwości termoizolacyjne wełny mineralnej. W tym przypadku przyda się wentylacja mechaniczna, najlepiej z rekuperacją, czyli odzyskiem ciepła.

Drewno nie cieszy się zaufaniem, uznawane jest za niepraktyczne, a przez niektórych nawet za niebezpieczne. Jeżeli wizja domu skandynawskiego jest nam bliska i chcielibyśmy w takim zamieszkać, nie powinniśmy poddawać się na starcie, jeżeli ktoś będzie doradzał nam bardziej klasyczne rozwiązanie.

Projekty domów skandynawskich zyskują na popularności również w Polsce

Domy skandynawskie – podsumowanie

Styl skandynawski rozpowszechnił się po całym świecie, znajdując więcej zwolenników niż przeciwników. Obecnie dotyczy on nie tylko budowy domów jednorodzinnych, ale też budynków biznesowych czy użyteczności publicznej. Minimalizm świetnie pasuje do biur, szczególnie dużych biurowców. Początkowo Polacy nie wydawali się ufni, co do budownictwa szkieletowego oraz modułowego, jednak teraz można spotkać domy wybudowane w tej technologii w wielu miastach i wsiach, niezależnie od regionu kraju. Zdecydowanie warto zwrócić na styl skandynawski uwagę, ponieważ od kilku lat nie schodzi z podium, a nawet mamy wrażenie, że dopiero się rozkręca.

Powiązane Wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *