Menu Zamknij

Garderoba – luksus dla każdego

Garderoby, projektowane jako osobne, wygodne pomieszczenia, niegdyś stanowiły symbol luksusu. Obecnie prawie każdy projekt domu jest zaopatrzony w co najmniej jedną garderobę, która znacznie ułatwia zachowanie porządku w prywatnych wnętrzach.

Garderoba – luksus dla każdego

Większość inwestorów nie wyobraża sobie domu bez co najmniej jednej garderoby. Takie pomieszczenie pomocnicze sprawia, że pozostałe pokoje łatwiej jest zaplanować i urządzić. W garderobie można bowiem przechowywać nie tylko ubrania, ale także inne rzeczy, które powinny zostać ukryte przed wzrokiem gości; na przykład ręczniki, pościel oraz wszystkie inne rzadziej używane przedmioty. Do wygody jej użytkowania przyczynia się również to, że stanowi osobne pomieszczenie, w którym rzeczy można ułożyć na półkach od podłogi po sufit.

Najkorzystniejszym miejscem dla garderoby jest miejsce tuż przy sypialni. Wówczas może zastąpić szafy wnękowe. Rozwiązaniem często wybieranym przez inwestorów jest usytuowanie garderoby przy sypialni tak, aby była pomieszczeniem przechodnim do łazienki. Optymalnie, jeśli powierzchnia budynku pozwala na budowę garderoby przy każdej sypialni. Jeśli nie, to dobrym wyjściem może okazać się lokalizacja jednej wspólnej garderoby, dostępnej z korytarza przy pokojach prywatnych. Jeszcze lepiej, gdyby druga garderoba mogła powstać w pobliżu strefy wejściowej, tuż przy wiatrołapie. Pozwoli to na uporządkowanie obuwia i odzieży wierzchniej domowników.

Garderoba jest pomieszczeniem gospodarczym, ale mimo to warto jest zapewnić w niej dostęp do światła dziennego. Jeśli nie ma takiej możliwości, to będzie trzeba dobrze dostosować oświetlenie sztuczne za pomocą lamp. Wygodna garderoba powinna posiadać co najmniej 4-5m2  powierzchni. Oczywiście im będzie większa, tym łatwiej będzie można ją zaaranżować i tym wygodniejsze okaże się jej codzienne użytkowanie. Półki powinny być zaprojektowane na wymiar; jeśli będą posiadać różną szerokość, to pozwolą na ułożenie rozmaitych części odzieży. Nie można także zapomnieć o zamontowaniu w garderobie lustra, przydatna okaże się także choćby niewielka ławeczka.

Powiązane Wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *