Menu Zamknij

Gdzie sadzić rokitniki?

Rokitnik to przepiękny krzew, którego owoce doskonale prezentują się w ogrodach. W Polsce występuje naturalnie przede wszystkim nad Bałtykiem. Jakie są najważniejsze cechy tych roślin i gdzie można je posadzić, aby wyrosły na bujne i zdrowe krzewy?

Rokitnik pospolity – jakie ma wymagania i gdzie go posadzić?

Rokitnik pospolity to roślina, która nie ma zbyt dużych wymagań. Może być sadzona przez cały rok kalendarzowy – w okresach, w których gleba nie jest zamarznięta. Najlepszym rozwiązaniem będzie jednak zasadzenie krzewu jesienią. Gleba jest wtedy najbardziej wilgotna, a dzięki temu nie ma konieczności regularnego podlewania rośliny.

Najlepszym wyborem będzie miejsce nasłonecznione. Gleba powinna być kwaśna lub obojętna. Rokitniki najlepiej czują się w ziemi piaszczystej, która dobrze radzi sobie podczas suszy. Podczas sadzenia krzewu, warto pamiętać o tym, że do wykopanego dołka należy wsypać świeżą ziemię, a dopiero potem umieścić w niej bryłę korzeniową.

Rokitnik wydaje pierwsze owoce po 3 lub 4 latach od momentu zasadzenia. Aby uzyskać owoce należy jednak pamiętać o tym, że jest to krzew dwupienny. Niezbędna jest więc obecność przynajmniej jednego egzemplarza męskiego w pobliżu rokitników żeńskich. W przeciwnym wypadku – rokitnik nie zaowocuje.

Rokitnik pospolity – przycinanie i pielęgnacja

Rokitnik pospolity to roślina, która z biegiem lat formuje rozległą koronę. Choć przycinanie nie jest niezbędnym zabiegiem, warto wykonać je od czasu do czasu. Owoce bowiem wytwarzane są jedynie na końcach gałęzi. Wewnątrz – pędy się znacząco przerzedzają. Doświadczeni ogrodnicy najczęściej ścinają gałązki wraz z owocami lub bezpośrednio po zbiorach. Najczęściej stosowanym schematem jest przycinanie żeńskich krzewów raz na dwa lata, a męskich – raz na cztery lata. Ciekawym pomysłem może być też uformowanie żywopłotu z krzewów rokitnika. Może on prezentować się bardzo efektowanie i korzystnie wpłynąć na walory estetyczne całego ogrodu.

Rokitniki wymagają podlewania jedynie podczas wyjątkowo suchych miesięcy. Tak naprawdę, jedynym zabiegiem, który powinien być regularnie wykonywany jest usuwanie chwastów. Nie ma konieczności stosowania nawozów ze względu na to, że rokitnik funkcjonuje w symbiozie z bakteriami, które pobierają azot z powietrza. Jest to wytrzymała roślina, która nie jest zbyt wymagająca w utrzymaniu.

Owoce rokitnika – właściwości lecznicze

Rokitnik to nie tylko krzew, który będzie doskonale prezentował się w przydomowym ogrodzie. Może być też źródłem owoców, które posiadają wiele substancji dobroczynnie wpływających na kondycję ludzkiego organizmu. Przede wszystkim – owoce wykazują działanie przeciwzapalne i wzmacniające układ immunologiczny. Warto sięgać po tę roślinę w okresach narażenia na spadek odporności.

Owoce z reguły należy zbierać jesienią. Konkretny termin zależy od odmiany rokietnika. Przed rozpoczęciem zbiorów, warto pamiętać o tym, że jest to roślina, która na swoich gałęziach posiada kolce. Dobrym pomysłem może być zamrożenie odciętych gałązek – po wyjęciu z zamrażalnika można z łatwością otrząsnąć je z dojrzałych owoców bez ryzyka skaleczenia rąk. Istnieją też odmiany, które są bezkolczaste – są najlepszym wyborem do przydomowego ogrodu. Owoce rokitnika można przetworzyć na różnorodne sposoby, a także jeść w stanie surowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *