Menu Zamknij

Iniekcja w budownictwie

Budownictwo to jedna z najbardziej rozwiniętych gałęzi gospodarki, nie znikąd wzięło się powiedzenie: budowało się zawsze i zawsze będzie. Wiele technologicznych rozwiązań, materiałów i sposobów, w jaki można wykonać ten sam obiekt, sprawiają, że jeżeli osoba nadzorująca budowę nie będzie z całą tą wiedzą na bieżąco, to postawiony budynek może ucierpieć na trwałości. Podczas pracy na budowie trzeba wziąć pod uwagę kilka kluczowych kwestii, m.in.:


  1. Maksymalne dopuszczalne naprężenia betonu w danym segmencie- beton uwzględniony w projekcie powinien cechować się odpowiednią wytrzymałością na ściskanie i rozciąganie (sztuczny kamień jest dużo bardziej odporny na ściskanie aniżeli rozciąganie).
  2. Osiadanie podłoża- w sytuacji, gdy podłoże zacznie osiadać, pod nowo postawionym budynkiem pojawia się naprawdę trudny i kosztowny w rozwiązaniu problem. Z reguły jest to spowodowane złym przygotowaniem ziemi pod budowę.
  3. Błędy w rozmieszczeniu dylatacji- w przypadku dylatacji jest wiele omyłek, które można popełnić, od złych nacięć przez źle dobrane materiały po najzwyczajniej niechlujną pracę, każde z powyższych może doprowadzić do uszkodzenia obiektu.

Komu zlecić iniekcję?

Może się wydawać, że pilnowanie tych kilku aspektów budowlanych nie jest żadnym problemem i przychodzi to do głowy intuicyjnie, jednak z reguły nad tym wszystkim czuwa jedna osoba, czyli kierownik budowy a jego przełożeni, inwestorzy i projektanci pojawiają się na terenie prac raczej sporadycznie i mogą nie zwrócić uwagi na niektóre elementy. Niedopilnowanie tych prac będzie skutkować pękaniem ścian albo fundamentów, żeby temu zaradzić, wymyślono pewien proces, iniekcja w budownictwie. Iniekcja w pojęciu budowlanym to wstrzykiwanie betonu w powstałe w ścianach lub fundamentach szpary i pęknięcia celem naprawy ich jest to wysoce skuteczna i najmniej inwazyjna metoda naprawy tego typu negatywnych zjawisk. Przed wynalezieniem iniekcji, podobne niedoskonałości naprawiało się, wiercąc dziury w ścianie lub rozbierając kawałek fundamentu, zabiegi te sporadycznie okazywały się jednak inwazyjne i prowadziły do pogorszenia sytuacji i dłuższych prac, iniekcja nie wymaga ingerowania bezpośrednio w konstrukcję i to jej przeważająca zaleta jednocześnie ułatwiająca i przyśpieszająca pracę. Polska firma, którą ludzie cenią za jakość pracy, rzetelność oraz terminowość zajmująca się wykonywaniem iniekcji  to Cover Technologies, z siedzibami w Olsztynie i Gdańsku. Poza tym firma oferuje, remonty, budowy obiektów przemysłowych, uszczelnianie tuneli, uszczelnianie gruntów itp.

Po co wykonywać iniekcję?

Iniekcja to proces z szerokim zakresem zastosowań, oto kilka podstawowych:

  1. Wypełnianie rys i pęknięć.
  2. Wypełnianie szpar pomiędzy ścianami, na przykład pomiędzy nowo powstałą a starą ścianą.
  3. Uzupełnianie połączeń konstrukcyjnych.
  4. Budowa tuneli podmorskich i górskich.
  5. Budowa dróg i autostrad.
  6. Stabilizacja fundamentów

Wyróżnia się 4 metody wykonywania iniekcji, Firma Cover technologies zajmuje się wykonywaniem każdej z nich, oto one- nisko ciśnieniowa, wysokociśnieniowa, kurtynowa, strukturalna. Iniekcje znajdują zastosowanie na każdej budowie i przy każdym remoncie, od małych obiektów po całe kompleksy, zwłaszcza w przypadku budowy podziemnej (parkingi podziemne).

Powiązane Wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *