Menu Zamknij

Co to jest poddasze do adaptacji? Czym różni się od strychu?

Posiadanie poddasza użytkowego lub nieużytkowego to trudny wybór, który spędza sen z powiek wielu inwestorom. Niektórym przychodzą na myśl kolejne pytania: czym jest poddasze do adaptacji i czym różni się od strychu? Odpowiadamy!

Poddasze do adaptacji

Projekt domu z poddaszem do adaptacji to rozwiązanie w którym poddasze jest otwartą przestrzenią do dowolnej aranżacji zgodnie z potrzebami właściciela domu. Takie domy są częstą opcją wybieraną przez młodych, którzy w przyszłości planują powiększyć rodzinę. W momencie wprowadzenia się nie potrzebują dodatkowej przestrzeni, lub brakuje im na to środków, więc postanawiają z własnych powodów wstrzymać się z adaptacją poddasza. Mimo to zostawiają sobie furtkę na przyszłość, co zdecydowanie należy do mądrych posunięć, gdyż to dobre zabezpieczenie, gdyby się okazało, że aktualna przestrzeń nie wystarczy na pomieszczenie rodziny lub posiadanych przedmiotów.

Niektórzy korzystają też z poddasza jako z dodatkowej przestrzeni dla znajomych, którzy są u nich przejazdem, więc traktują je jak pokój gościnny. To bardzo korzystne rozwiązanie, bo poddasze wymaga ogrzewania tylko wtedy, gdy znajdują się w nim ludzie. Jeżeli aktualnie nie ma nikogo ze znajomych lub bliskich, albo sami nie chcemy aktualnie przebywać na poddaszu, w zimę nie musimy ogrzewać tej przestrzeni.

Dobrze wykonane poddasze utrudnia też ucieczkę ciepłego powietrza, dzięki czemu dom nie wychładza się tak szybko.

Adaptacja poddasza a formalności

Żeby dokonać adaptacji poddasza należy zgłosić do urzędu zmiany dotychczasowego użytkowania części lokalu. Powinny się w nim znajdować takie informacje jak: określenie przeznaczenia powierzchni przed i po remoncie, rysunek odwzorowujący usytuowanie budynku w stosunku do granic i domów sąsiadujących, zwięzły opis z charakterystyką budynku oraz jego konstrukcji, zaświadczenie od wójta, burmistrza lub prezydenta miasta o zgodności sposobu użytkowania i ekspertyzę techniczną.

Strych, a poddasze użytkowe i nieużytkowe

Strych to przestrzeń pod więźbą dachową budynku, zazwyczaj o przeznaczeniu gospodarczym (schowek, suszarnia, pralnia, spiżarnia itp.)

Przez poddasze nieużytkowe rozumie się takie, które nie może być przystosowane na pomieszczenia mieszkalne a pełni ono funkcję strychu, pomieszczeń na wiązary kratowe dachu czy przestrzeń wentylacyjną.

Przez poddasze użytkowe rozumie się część budynku położoną powyżej najwyższego stropu, zawierającą pomieszczenia przystosowane do przebywania w nich ludzi.

Powiązane Wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *