Adaptacja strychu na pomieszczenia mieszkalne może być mało uciążliwym remontem albo poważną przebudową. Wszystko zależy od naszej wizji. Czy warto przekształcić poddasze nieużytkowe w użytkowe? Jakie pozwolenia są potrzebne? O czym warto wiedzieć?
Czym jest poddasze użytkowe?
Poddasze użytkowe to takie, które jest przystosowane do mieszkania ludzi. Ta część budynku może pełnić zarówno funkcję pomieszczenia: mieszkalnego, pomocniczego, technicznego czy gospodarczego.
Oględziny fachowca
Najpierw każdy kto decyduje się przekształcić strych w poddasze użytkowe powinien zatrudnić eksperta, który stwierdzi czy remont się opłaca. Może się okazać, że np. strop nie jest na tyle wytrzymały, by udźwignąć kolejne obciążenia, od posadzek, ścianek działkowych aż po całe dodatkowe wyposażenie, jakie już zaplanowaliśmy w naszej wyobraźni.
Przepisy, a poddasze użytkowe
Trzeba również pamiętać o tym, że użytkowe poddasze musi mieć wysokość przynajmniej 2,2 m. Tak wynika z przepisów Prawa Budowlanego. Istnieją też zapisy odnośnie okien, ich powierzchnia powinna wynosić 1/8 podłogi.
Jeżeli jesteśmy pewni swojej decyzji i bardzo chcemy zmienić nasz strych w poddasze użytkowe musimy uzyskać zgodę reszty współwłaścicieli domu. Wlicza się do nich gmina, która występuje w roli właściciela lokali niewyodrębnionych. Po zebraniu współwłaścicieli rozpatruje się wniosek i spisuje protokół. Jeżeli właściciel wszystkie wymagane zgody otrzymał, można posunąć się dalej i załatwić formalności w starostwie powiatowym.
Strych przekształcony w poddasze użytkowe – czy warto?
Formalności w starostwie powiatowym
To własnie w tym miejscu należy zgłosić zmianę sposobu użytkowania obiektu i otrzymuje się zgodę na budowę. Należy posiadać udokumentowane prawa do posiadłości, najlepiej na tym etapie mieć już projekt przebudowy poddasza, opis aktualnego stanu strychu i planu, jak ma wyglądać po remoncie, oraz termin prac i planowany czas ich zakończenia.
Prace należy podjąć w ciągu 3 lat od dnia wejścia w życia decyzji, a na rozpatrzenie wniosku urząd ma 30 dni, jeżeli zostały złożone wszystkie niezbędne dokumenty.
Płacenie podatków za przestrzeń użytkową
Trzeba się zmierzyć również z tym, że poddasze użytkowe podlega opodatkowaniu, więc do robocizny trzeba jeszcze dodać fakt płatności za dodatkową przestrzeń. W takim przypadku strych staje się pełnoprawną, funkcjonalną częścią domu.
Dostosowanie poddasza
Poddasze w zależności od rodzaju powinno być dostosowane pod wieloma względami, takimi jak: rodzaj ocieplenia, wentylacji, stropu itd. Jak zauważają eksperci, to kolejny dodatkowy koszt. Dlatego przed podjęciem decyzji i załatwieniem wszystkich formalności warto się zastanowić, czy dodatkowa przestrzeń na pewno jest aż tak potrzebna. Może się okazać, że nowe opłaty są przytłaczające, a dodatkowa przestrzeń nie jest tak niezbędna jak mogłoby się wydawać.
Nieużytkowe poddasze różni się bowiem tym, że nie trzeba w nie inwestować dużych pieniędzy, nie jest też opodatkowane. Co prawda istnieje maksymalne obciążenie jakie może mieć ten rodzaj poddasza, jednak jeżeli zostanie nam trochę wolnych kilogramów, możemy je wykorzystać do przechowywania swoich rzeczy. O limit obciążenia warto zapytać konstruktora. Poddasze nieużytkowe może też być ocieplone lub posiadać okna.
Skosy na poddaszu
Przy wyborze poddasza użytkowego trzeba zastanowić się również co zrobić ze skosami, które zmniejszają przestrzeń.
Kiedy więc warto zrezygnować ze skosów? Należy to zrobić zwłaszcza wówczas, gdy przestrzeń nieużytkowa nisko pod skosami jest duża. W takiej sytuacji warto oddzielić ją ścianką, co będzie miało wpływ na sposób ocieplenia poddasza.
Zalety posiadania poddasza użytkowego
Poddasze użytkowe to przede wszystkim świetna opcja dla tych, którzy mają w planach powiększenie rodziny. To również zabezpieczenie dla osób obawiających się, że dom nie będzie wystarczająco funkcjonalny i nie zapewni domownikom tyle miejsca ile potrzebują. Poddasze to również wyraźne oddzielenie strefy intymnej od dziennej. Powstawanie domu w etapach to oszczędność i opcja dla osób, którym zależy na rozłożeniu w czasie wydatków.
Adaptacja poddasza to bardzo często wybierana opcja, którą warto przemyśleć, ze względu na jej niewątpliwe zalety.