Przy wyborze projektu parterowej nieruchomości warto rozważyć możliwość budowy poddasza do adaptacji. Jest to dobre rozwiązanie w momencie, gdy mamy ograniczony budżet i dopiero w przyszłości planujemy wykończenie drugiej kondygnacji. Jesteśmy w stanie rozłożyć budowę na etapy. Za pierwszym razem zbudujemy część parterową, mieszkalną i użytkową. Po jakimś czasie także poddasze będzie można przerobić na odrębne pokoje.
Decydując się na budowę parterowego domu jednorodzinnego, dobrze jest przez moment pobawić się w wizjonera, który będzie w stanie przewidzieć potrzeby wszystkich domowników. Niestety przepowiadanie przyszłości to wyjątkowo trudna sztuka, dlatego warto skorzystać z usług profesjonalistów z biur projektowych. Oni są w stanie przewidzieć, które rozwiązania będą najlepsze dla naszej nieruchomości.
Zalety domów z poddaszem do adaptacji
Często polecana jest budowa jednorodzinnych posesji z poddaszem do adaptacji. Są to budynki parterowe z silnym stropem, który de facto stanowi drugą kondygnację. Wybór takiego domu w przyszłości zaowocuje dodatkową powierzchnią do zagospodarowania, tworząc na przykład piętro dedykowane tylko dorastającym dzieciom. Jest to dogodna opcja w momencie, gdy ma się ograniczony budżet na budowę domu. Realizację inwestycji można wykonać etapowo. Najpierw urządzić parter, przystosować go do codziennego użytkowania, a z biegiem lat, gdy fundusze na to pozwolą, można zorganizować piętro. W ten sposób powierzchnia domu może zostać powiększona nawet dwukrotnie. Jest to szczególnie dobry pomysł dla małżeństwa na dorobku, któremu wystarczy ograniczona liczba pomieszczeń. Wraz z powiększaniem się rodziny mogą pomyśleć o przeniesieniu sypialni oraz stworzeniu pokoi dziecinnych na poddaszu. Domy z poddaszem do adaptacji polecane są również osobom, które zamierzają w przyszłości zaopiekować się swoimi rodzicami. Seniorom z pewnością będzie wygodniej na parterze, a młodsi wygodnie urządzą się na poddaszu. Sposób wykorzystania dodatkowej przestrzeni zależy tak naprawdę od pomysłu i potrzeb inwestora, ponieważ możliwości jest nieskończona ilość. Można urządzić przykładowo gabinet, pokój rekreacyjny, salkę kinową lub domową siłownię.
Domy z poddaszem do adaptacji projektuje się w taki sposób, by było można je wygodnie użytkować zanim jeszcze wykończy się górną część. Przed adaptacją poddasze można przeznaczyć przykładowo na strych lub część gospodarczą domu. Jeśli przeniesie się tam pralnię, suszarnię oraz zaprojektuje praktyczne schowki, na parterze będzie więcej miejsca i porządku.
Dom z poddaszem do adaptacji – czy to się opłaca?
Taka zmiana nie wymaga nakładu wielkich kosztów oraz, co ważne, zmiany kształtu bryły. Jedyny wydatek, który zostanie poniesiony jest związany z budową ścianek działowych oraz wykończeniem wnętrz. Biura projektowe obecnie posiadają gotowe wzory domów, które przewidują kilkuetapową budowę. Dlatego nie trzeba obawiać się, że tego typu rozwiązania są nietypowe. Coraz częściej inwestorzy decydują się na adaptację poddasza, jako na najprostszy sposób na powiększenie powierzchni życiowej.
Adaptacja poddasza krok po kroku
W momencie przystosowania poddasza do użytkowania należy zbudować zgodną z przepisami klatkę schodową. Konieczne będzie również doprowadzenie odpowiedniej instalacji. Jeśli planujemy stworzenie nowych pokoi, trzeba zainwestować w postawienie ścianek działowych, a na końcu – w odpowiednie wykończenie i aranżację wnętrz na poddaszu.