Menu Zamknij

Defektoskop, czyli kontrola doskonała

Istnieje urządzenie, bez którego profesjonalna inspekcja maszyn budowlanych oraz wartościowych inwestycji, nie jest możliwa. Defektoskop, czyli bohater niniejszej publikacji zyskał ogromną popularność wśród doświadczonych specjalistów, ceniących precyzję i bezkompromisowość- oto dlaczego.

Czym jest defektoskop?

Defektoskopy to specjalne rodzaje urządzeń, które wykorzystują ultradźwiękowe badania nieniszczące. NDT, jak nazywana jest wspomniana technika, umożliwia bardzo dokładną analizę badanej struktury, bez konieczności fizycznej ingerencji.

Cały proces działania bazuje na emitowaniu fal dźwiękowych charakteryzujących się wysoką częstotliwością, a następnie dokumentowaniu i ocenie sygnałów powrotnych. Dzięki temu, możliwe jest wskazanie grubości konkretnego materiału, a także identyfikacja ewentualnych pęknięć, uszkodzeń lub innych wad, które nie są widoczne gołym okiem.

Właśnie dlatego, defektoskop sprawdzi się podczas badania konstrukcji budowlanych oraz pojazdów. Jednak, pełen zakres możliwości urządzeń został dostosowany do wymagań poważnych i kosztownych inwestycji.

Zakres badań defektoskopu

Nowoczesny defektoskop obejmuje pomiarami wiele czynników, które mają wpływ na jakość końcową obiektu, a w konsekwencji- komfort i bezpieczeństwo użytkowania. Warto mieć na uwadze, że niezawodność defektoskopu jest uzależniona także od potwierdzonego dostawcy. Każdy zakup powinien zostać poprzedzony sprawdzeniem rzetelności i doświadczenia partnera zaopatrzeniowego.

Przykładem profesjonalisty w tym zakresie może być firma Viateco, a defektoskop z ich asortymentu prezentuje następujące przeznaczenie:

  • kontrola spalin;
  • kontrola odlewów i odkuwek;
  • pomiary grubości i oceny laminacji;
  • mapowanie korozji;
  • wysokotemperaturowe pomiary grubości;
  • wykrywanie i wymiarowanie wad, pęknięć i porowatości.

Jakie są najważniejsze zalety defektoskopu?

Defektoskopy zostały zaprojektowane tak, aby zmaksymalizować praktyczność i wielofunkcyjność użycia, bez utraty bardzo szczegółowych parametrów pomiaru. W efekcie, urządzenia wyróżniają się kilkoma kluczowymi cechami.

Kompaktowość

Biorąc pod uwagę trudne i zmienne warunki pracy defektoskopów, to właśnie poręczne rozmiary są bardzo istotną korzyścią eksploatacji. Takie rozwiązanie usprawnia cały przebieg inspekcji, nie powodując żmudnych utrudnień lub opóźnień kontynuowanych prac.

Intuicyjność

Jest to kolejna zaleta, która znacząco wpływa na optymalizację i sprawność realizowanych robót. Wyjątkowa czułość pomiarów nie oznacza wcale skomplikowanej i zagmatwanej obsługi, a wręcz przeciwnie. Defektoskopy są zaskakująco proste w operowaniu- wystarczy 1 godzina, aby opanować działanie urządzenia.

Uniwersalność

Defektoskop pozwala na badanie bardzo zróżnicowanego zakresu materiałów oraz innych komponentów. Przykładem może być beton, ale także tworzywa sztuczne, drewno, guma, a nawet ceramika.

Inna kwestia odnosi się do zarządzania zapisanymi danymi kontrolnymi, co pozwala na dołączanie sporządzonych notatek, fotografii, lokalizacji GPS poszczególnych obiektów oraz nagrań dźwiękowych. W rezultacie, urządzenie dostarcza wszystkich informacji na temat badanego elementu, co znacznie przyspiesza wykonywanie dalszych analiz.

Defektoskopy umożliwiają szybkie tworzenie raportów, nagrywanie pomiarów oraz późniejsze ich odtwarzanie. Co więcej, specjalistyczny sprzęt to również bezpłatne aktualizacje i dodatkowa funkcjonalność opcji. Taki zestaw parametrów gwarantuje bezpieczne, efektywne i bardzo precyzyjne wykonanie każdej kontroli.

Powiązane Wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *