Menu Zamknij

Garaż w bryle czy wolno stojący – jaki wybrać?

Wysokie ceny gruntów sprawiają, że inwestorzy decydują się na zakup mniejszych działek. Dysponując niewielką, wąską parcelą, trzeba wyjątkowo uważnie planować jej zagospodarowanie. Jaki garaż wybrać w takiej sytuacji? Wolno stojący czy wpisany w bryłę budynku? Jakie wady i zalety mają oba rozwiązania?

Garaż wolno stojący – wady i zalety

Garaż wolno stojący stanowi właściwszą opcję dla posiadaczy dużych, rozległych posesji. Można go wówczas posadowić w dalszej odległości od budynku, dzięki czemu wyraźnie rozdzieli się strefę mieszkalną od gospodarczej. Taki garaż pozwoli także na umieszczenie w nim dodatkowego, wielofunkcyjnego pomieszczenia gospodarczego, w którym będzie można przechowywać narzędzia ogrodnicze, samochodowe, sprzęt sportowy czy materiały opałowe. Obecnie przy garażu coraz częściej projektuje się także przestrzeń rekreacyjną – tworząc na przykład wiatę z grillem czy inny rodzaj altanki ogrodowej.

garaz-jaki-wybrac1

Garaż wolno stojący posiada wiele zalet, nie jest jednak przy tym pozbawiony wad. Podstawową niedogodnością jest cena – budynek wolno stojący jest droższy, ponieważ wymaga większej ilości materiałów budowlanych oraz osobnego doprowadzenia koniecznych instalacji.

Garaż w bryle budynku – kiedy warto wybrać?

Posiadaczom mniejszych działek bardziej poleca się projekty domów połączonych z garażem. Te ostatnie mogą być dobudowane do części mieszkalnej lub wpisane w bryłę budynku. Główną zaletą tego typu rozwiązań jest oszczędność przestrzeni i wydatków na budowę. Mniej wydamy na materiały budowlane, chociażby z tego powodu, że garaż w bryle budynku posiada co najmniej jedną ścianę wspólną z domem. A jeśli zechcemy, aby nasz garaż był ogrzewany, to będzie można doprowadzić instalację z domu. W przypadku, gdy zrezygnujemy z ogrzewania, to ścianę pomiędzy domem a garażem będzie trzeba dodatkowo ocieplić.

Innym ważnym atutem garaży połączonych z budynkami mieszkalnymi jest możliwość skomunikowania miejsca parkingowego z wnętrzem domu. Ułatwi to codzienną komunikację i będzie wyjątkowo doceniane, zwłaszcza w jesienne i zimowe dni. W takiej sytuacji należy jedynie zadbać o odpowiednie oddzielenie garażu od pomieszczeń mieszkalnych (na przykład poprzez pomieszczenie gospodarcze) tak, aby uniknąć przenikania spalin czy hałasów.

Wiata garażowa – alternatywa dla garażu

Znacznie tańszą alternatywą dla garażu jest wiata, która może pełnić również funkcję składziku na narzędzia lub drewutni. Obiekt skutecznie zabezpieczy samochód przed słońcem, opadami deszczu i śniegu, ale niestety nie zapewni ochrony przed niskimi temperaturami.  Wiatę można dobudować do budynku lub zrealizować jako obiekt wolno stojący. Do najpopularniejszych materiałów, z których robione są wiaty, należą drewno, metal i szkło. Jeśli powierzchnia konstrukcji nie przekroczy 35m2, można zbudować ją na podstawie zgłoszenia. Należy przy tym pamiętać, że nie może być więcej niż dwóch wiat na każde 500 m2 działki. W świetle prawa

Powiązane Wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *