Geodeta jest specjalistą, który musi pojawić się na placu budowy i to niejeden raz. Współpraca z nim nie ogranicza się wyłącznie do wytyczenia granic działki; zaczyna się w momencie jej zakupu, a kończy dopiero wówczas, gdy budynek zostanie oddany do użytku.
Pomoc geodety jest potrzebna na różnych etapach budowy domy. Pierwszy raz można się do niego zwrócić jeszcze zanim zostanie kupiona działka. Warto to zrobić zwłaszcza wówczas, gdy pojawią się wątpliwości, co do dokładnego przebiegu granic nieruchomości. Gdy działka zostanie już kupiona i będzie trzeba postawić płot to także odpowiedni moment na skorzystanie z usług geodety. Dzięki jego pomocy możliwe będzie precyzyjne rozmieszczenie poszczególnych elementów ogrodzenia. Kolejny raz zwrócimy się do geodety przed adaptacją projektu gotowego. Na tym etapie będzie potrzebna mapa do celów projektowych. W przygotowaną przez geodetę mapie architekt następnie wrysuje budynek oraz określi przebieg wszystkich przyłączy.
Kolejny raz pomoc geodety będzie potrzebna, gdy zostaną już załatwione wszystkie formalności, tuż przed rozpoczęciem prac budowlanych. Geodeta pojawi się wówczas na placu budowy, aby określone w projekcie ustalenia przenieść w teren, czyli wytyczyć budynek na działce. Jego zadanie będzie polegać na oznakowaniu za pomocą znaków geodezyjnych charakterystycznych punktów i osi geometrycznych domu. Podczas wykonywania tego zadania geodeta musi współpracować z kierownikiem budowy. Ten ostatni określa, które wymiary są na tyle istotne dla konstrukcji budynku, że wymagają oznaczenia w terenie. Zadaniem geodety jest również wytyczenie przyłączy. Ich przebieg musi zostać odpowiednio oznaczony na terenie działki, zgodnie z tym, jak przewidział to architekt. Wszystkie wykonane przez geodetę pomiary są następnie zamieszczane w dzienniku budowy, natomiast szkice wytyczenia są przekazywane inwestorowi.
Geodeta powinien ponownie pojawić się na placu budowy po doprowadzeniu do domu przyłączy, ale przed ich zasypaniem. Wykona wówczas ich pomiar oraz mapę powykonawczą, na której zaznaczy rzeczywisty przebieg przyłączy.
A gdy budowa zostanie już ukończona, dom będzie gotowy do oddania do użytku, geodeta zjawi się jeszcze raz, tym razem już ostatni. Wykona pomiar powykonawczy budynku, czyli sprawdzi zgodność zrealizowanych prac z wytyczeniem geodezyjnym. Powstała w efekcie jego pracy geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza stanowi jeden z niezbędnych dokumentów, które należy dołączyć do zawiadomienia o zakończeniu budowy.