Menu Zamknij

Jak nowocześnie wyposażyć ogród?

Obecnie ogród powinien być funkcjonalny, nowoczesny i stylowy. Trzeba odpowiednio zadbać o jego harmonię, aby był praktyczny i wygodny w użytkowaniu. Duże znaczenie ma odpowiednie zaplanowanie przestrzeni oraz wyposażenie – jak rośliny i dekoracje, altany, domki letniskowe czy elementy przydomowe.

Wyposażenie ogrodu

Odpowiednio zaaranżowany ogród będzie oazą sprzyjającą relaksowi w otoczeniu natury. Wyposażenie należy dopasować do indywidualnych potrzeb – może to być między innymi hamak, huśtawka, altana czy domek letniskowy oraz przechowalnia na różne sprzęty i akcesoria.

Należy zacząć od koncepcji dostosowanej do wielkości i rodzaju przestrzeni. Znaczenie ma także funkcja, jaką ma pełnić nasz ogród – jeśli wypoczynkową, niezbędne będzie wydzielenie kilku stref wypoczynkowych, do różnych aktywności, jak na przykład samotny relaks przy książce, wspólne grillowanie, zabawy z dziećmi.

Meble ogrodowe

Jednym z podstawowych elementów wyposażenia każdego ogrodu są meble ogrodowe. Latem stworzą stylową kompozycję i będą dekoracją, a w sezonie zimowym można je zabezpieczyć i schować – służą do tego m.in. domki ogrodowe czy altany. Weź pod uwagę materiał, wykonanie i odporność mebli na czynniki atmosferyczne oraz uszkodzenia mechaniczne. Często wybierane są meble drewniane, rattanowe czy metalowe. Mogą to być ławy, stolik, krzesła, leżaki, fotele bujane, hamak czy huśtawka ogrodowa.

Grill

Do wspólnego spędzania czasu ze znajomymi i rodziną warto też wyznaczyć miejsce na profesjonalny grill i akcesoria. Wybór urządzeń jest ogromny – można znaleźć model odpowiedni do swoich potrzeb. Weź pod uwagę jego wielkość, moc, wagę, rodzaj – popularne są np. grille gazowe (węglowe). Grill można ładnie wkomponować w zieloną przestrzeń i biesiadować z bliskimi. W sezonie zimowym bez problemu można go schować do altany czy innej przechowalni.

Domki letniskowe

W razie niepogody sprawdzą się domki letniskowe – najpopularniejsze są modele wykonane z drewna. Dzięki impregnacji są odporne na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. Można się w nich schować w razie deszczu czy chłodu, odpocząć, zjeść posiłek i schować różne akcesoria ogrodowe. Zastosowań domków na ogród jest wiele – służą także jako przechowalnia sprzętu ogrodowego lub sportowego czy miejsce zabaw dla dzieci. Do wyboru są różne domki letniskowe – można dopasować ich wielkość i wyposażenie do własnych potrzeb.

Dekoracje roślinne

Rośliny to podstawa dobrze zaprojektowanego ogrodu. Warto wyodrębnić miejsce na różne kwiaty i rośliny, które mają ogromny wpływ na wygląd i atmosferę przestrzeni. Stylowa aranżacja sprawia, że otoczenie będzie harmonijne. Wybierając krzewy i drzewka, zwróć uwagę na ich kolory, ale też potrzeby oraz warunki uprawiania. Muszą pasować do indywidualnych potrzeb i umiejętności, a także do możliwości terenu. Dopełnieniem są także akcesoria typu doniczki, kwietniki, stojaki czy figurki. Pozwolą one stworzyć unikalną aranżację dostosowaną do charakteru ogrodu.

Powiązane Wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *