Menu Zamknij

Jak odpowiednio dbać o oczko wodne w ogrodzie?

Oczko wodne jest tradycyjną ozdobą w ogrodzie, która pięknie komponuje się z roślinnością. Jak o nie dbać? Jakie zabiegi pielęgnacyjne są niezbędne? Dlaczego lepiej zapobiegać pojawianiu się glonów? Odpowiadamy!

Oczko wodne w ogrodzie

Co zrobić, jeżeli w oczku wodnym są glony?

Zbudowałeś staw i teraz marzysz o jego pięknym wyglądzie? Najpierw musisz zadbać o kilka rzeczy.

Jednym z problemów, który często pojawia się w ogrodowych oczkach wodnych, są glony. Ich rozwojowi sprzyja zanieczyszczona woda, która została mocno nasłoneczniona. Żeby temu zapobiec, trzeba często czyścić i pielęgnować oczko wodne.

Spuszczanie wody za każdym razem, gdy w zbiorniku pojawią się glony, jest czasochłonne i niekorzystne dla zwierząt oraz roślin w stawie, dlatego lepiej usuwać zanieczyszczenia specjalnym sitem, podbierakiem lub specjalnym odkurzaczem.

Co robić, jeżeli glony już pojawiły w oczku wodnym?

Dostępne są różnego typu preparaty, które można otrzymać w specjalistycznych sklepach. Pomocne będą też lampy UV, których promieniowanie zabija glony. W eliminacji pomogą także ryby. Pamiętaj, że o ryby i rośliny w zbiorniku także trzeba dbać, by stworzyć im odpowiednie warunki do życia.

Każda pora roku związana jest z innymi zaleceniami, które omawiamy poniżej!

Oczko wodne w zależności od pory roku

Jeżeli przygotowujesz się do sezonu, pomyśl o specjalnym zestawie, który przetestuje jakość wody. Jeżeli wyniki nie będą zadowalające, zakup preparaty regulujące konkretne parametry.

Latem kontroluj poziom wody w zbiorniku i uzupełniaj ją. Rośliny w wodzie nie powinny zajmować więcej niż 1/3 lustra wody. Jeśli te proporcje zostaną zaburzone, trzeba przerzedzić rośliny. Jesień to czas, by nad lustrem wody umieścić siatkę, która zatrzyma opadające liście.

Piękne oczko wodne

Przed zimą usuń suche liście, którym udało przedostać się do stawu. W czasie najchłodniejszych miesięcy w zbiorniku powinny pozostać jedynie rośliny mrozoodporne.

Jeżeli w stawie znajdują się kwiaty egzotyczne, trzeba przenieść je do wnętrza i przechowywać w widnym i chłodnym pomieszczeniu. Nie będą w stanie przetrwać polskich chłodów, dlatego konieczna jest zmiana miejsca.

Kiedy pojawiają się przymrozki, trzeba wyłączyć sprzęt obsługujący zbiornik oraz wyjąć pompy umieszczone na głębokości do 70 cm. Jeżeli w wodzie znajdują się rośliny i ryby, trzeba zapewnić im tlen. Nie można dopuścić do pokrycia lodem całej powierzchni zbiornika! Jak to robić? Odpowiedzią jest wykonanie przerębli lub zakup w sklepie sztucznych przerębli czy pomp lodowych.

Regularne przycinanie roślin w stawie

Pielęgnując rośliny w oczku wodnym, musisz regularnie je przycinać. Warto o to zadbać, ponieważ natura odwdzięczy się, pomagając w usunięciu z wody azotu, fosforanów i innych składników odżywczych, które sprawiają, że w stawie pojawiają się glony. Trzciny i rośliny błotne powinny być jesienią oraz wiosną przycięte równo z powierzchnią wody.

Pamiętaj! Ścięte rośliny nie mogą od razu wędrować do kompostownika. Najpierw trzeba je zostawić w osłoniętym miejscu (najlepiej do wiosny).

Staw w ogrodzie to wspaniałe rozwiązanie

Pamiętaj o łodygach trzciny i traw, które posłużą owadom za zimowe miejsce odpoczynku. Istnieje wiele roślin wodnych, jak np. wywłócznik, które trzeba obserwować przez cały rok i hamować jego nadmierny wzrost.

Redukcja zielonej masy roślin przed pierwszymi przymrozkami powinna zostać przeprowadzona, ponieważ część z nich zimą obumiera, a to prowadzi do gromadzenia się substancji organicznych na dnie stawu.

Czyste filtry w stawie

Pamiętaj o regularnej pielęgnacji oczka, utrzymując w czystości filtry. Jest to szczególnie ważne, jeżeli w sadzawce znajdują się ryby, ponieważ ich odchody pozostają na dnie i rozkładają się, uwalniając składniki odżywcze.

Pamiętaj, by raz na jakiś czas sprawdzić odczyn wody, ponieważ zasadowe pH nie będzie przyjazne dla ryb oraz niewielkich zwierząt!

Powiązane Wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *