Menu Zamknij

Jak urządzić mały ogród?

Posiadanie własnego ogrodu to marzenie wielu. Najczęściej chcielibyśmy, aby nasz własny kawałek zieleni był jak największy i pomieścił wszystko, czego nasza przyrodnicza dusza zapragnie. Niemniej jednak, nie zawsze mamy tyle szczęścia by nasz dom mieścił się w dogodnej do tego lokalizacji, brakuje nam środków na zakup wystarczająco obszernej działki lub na spełnianie naszych ogrodniczych aspiracji mamy do dyspozycji tylko osiedlowy, przyblokowy, wydzielony kwadracik ziemi. Właśnie dlatego dziś przedstawimy wam zasady urządzania małego ogrodu – podpowiemy jak na niewielkiej powierzchni z pozornie znikomym potencjałem wyczarować doprawdy zachwycający zakątek!

Zadbaj o odpowiednie ogrodzenie

Jeśli twój ogródek jest mały, to wielkie i przytłaczające ogrodzenie zrobi mu zdecydowanie więcej złego niż dobrego. Jeśli z ogrodu masz widok na łąkę czy las, nie ograniczaj go wysokim płotem! Jako granicę swojej zielonej przestrzeni możesz potraktować występujące już elementy – budynek sąsiada, drzewa, krzewy… Możliwości jest wiele. Odpowiednie ich zagospodarowanie stworzy dla naszego ogrodu solidną podstawę. Zadbaj również o to, aby ogród był spójny z twoim własnym domem – jeśli masz naprawdę niewiele miejsca potraktuj go jako dodatkowe pomieszczenie spełniające określoną funkcję. Ułatwi ci to jego dalsze urządzanie.

Ogrodzenie z krzewów

Bądź optycznym iluzjonistą

Jest kilka tricków, które w ramach iluzji optycznej korzystnie wpłyną na metraż ogrodu. Możesz na przykład wykonać ze żwiru czy kamieni ścieżkę, zwężającą się ku mało uczęszczanej części twojego zakątka – taka iluzja działa tylko w jedną stronę, dlatego warto aby droga prowadziła z miejsca, w którym ludzie przebywają często do tego, w którym goszczą dość rzadko. Możesz również usypać (a następnie malowniczo obsadzić) skarpy przy jego granicach, w celu dodania mu głębi, lub podzielić ogródek na wnętrza, poprzez kulisowanie jego fragmentów krzewami (aby nie można było go objąć jednym spojrzeniem) – taki zabieg wygląda ciekawie i pozornie zwiększa powierzchnię, bo w końcu co dwie zielone strefy to nie jedna! Zwróć również uwagę na odpowiednią kolorystykę samej roślinności – ta cechująca się chłodną paletą barw rozświetli ogród i optycznie go powiększy. Jeśli lubisz otaczać się roślinnością wodno-lądową pomyśl nad sadzawką – odbijając niebo i roślinność będzie działała tak jak lustro w niewielkim pokoju – zapewni ci od kilku do kilkunastu dodatkowych optycznych metrów powierzchni!

Mały stawek

Odpowiednio dobierz rodzaj roślinności

Za punkt wyjścia przyjmij tzw. rośliny architektoniczne – skupiając na sobie uwagę będą stanowiły podstawę aranżacji małego ogrodu. Pnącza, niewielkie drzewka czy niskie magnolie są wprost niezastąpione, gdy z małej powierzchni chcemy stworzyć wizualnie interesujący, zachwycający zakątek. Zaletą nieposiadania hektarów zieleni jest również to, że im mniejsza powierzchnia tym łatwiej stworzyć na niej spójną całość o unikatowym mikroklimacie. Nie musisz się również martwić się o porywisty wiatr czy brak czasu na pielęgnację wszystkich elementów, zatem nie bój się eksperymentować z roślinnością wrażliwą na czynniki środowiskowe. Każdy kij ma dwa końce. Zamiast z nostalgią myśleć o tym, jakie ogrodowe cuda można stworzyć mając ogromną działkę maksymalnie korzystaj z tego co masz i ciesz się szczególnie tym, na co możesz sobie pozwolić tylko w małym ogrodzie!

Roślinność w ogrodzie

Powiązane Wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *