Menu Zamknij

Jak urządzić sypialnię?

Sypialnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w całym domu, dlatego jej aranżacja jest niezwykle ważna i powinna być procesem przemyślanym. Oczywiście w o wiele łatwiejszej sytuacji znajdują się single, którzy podczas wyboru mebli, łóżka i elementów dekoracyjnych mogą kierować się wyłącznie swoimi upodobaniami. W przypadku sypialni małżeńskich sprawa o wiele bardziej komplikuje się, ponieważ wnętrze musi spełniać oczekiwania obu stron.

Urządzanie sypialni – od czego zacząć?

Najważniejszy jest pomysł. Jego realizacja jest już zazwyczaj prostszym zadaniem. Dobry pomysł powinien opierać się na wnioskach z rozważania: czy sypialnia ma być miejscem przeznaczonym tylko i wyłącznie do spania, w jakim stylu powinna być urządzona, jakie kolory mają się w niej znaleźć. W tego typu rozważaniach chodzi o to, żeby zapewnić sobie przestrzeń dla własnych przyjemności. Na przykład: jeżeli lubimy wieczorem poddać się ćwiczeniom relaksacyjnym, musimy uwzględnić to przed momentem urządzania sypialni, żeby jej plan pozwolił na wygospodarowanie odpowiedniego miejsca.

Kolorystyka i elementy dekoracyjne ścian w sypialni

Po etapie czystego planowania nadchodzi czas na kolejny bardzo istotny etap działań, mianowicie na odpowiedni dobór kolorów do sypialni. Wbrew pozorom nie jest to wcale taka prosta sprawa, ponieważ nieodpowiednia kolorystyka wnętrza może zaważyć na jego całościowym wyglądzie. Na pewno powinny to być kolory, które lubimy, w towarzystwie których czujemy się dobrze. W przypadku małych pomieszczeń najlepiej się sprawdzą jasne barwy, np. biała, beżowa lub delikatna szarość. Zróżnicowana kolorystyka dobrze wyeksponuje nietypowy kształt pokoju i ciekawe elementy architektoniczne. Z reguły specjaliści uważają, że zastosowana w sypialni kolorystyka nie powinna być zbyt energetyczna i jaskrawa, ponieważ takie barwy nie sprzyjają odpoczynkowi. Chociaż oczywiście może być bardziej wyrazista niż w pozostałych częściach domu. Coraz częściej można spotkać się nawet z czarnymi i czerwonymi barwami.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest wyróżnienie ściany za zagłówkiem łóżka elementem dekoracyjnym. Mogą to być przykładowo panele ścienne, fototapeta, tynk strukturalny lub beton architektoniczny, który jest popularny w szczególności w aranżacjach w stylu industrialnym.

Oświetlenie w sypialni – ważny element aranżacji

W urządzaniu sypialni niezmiernie ważna jest również kwestia oświetlenia. Pełni ono dwie niezwykle ważne funkcje: dekoracyjną oraz praktyczną. Odpowiednio dobrane oświetlenie buduje nastrój, koryguje proporcje we wnętrzu, podkreśla kolorystykę i dekoracje. Do sypialni najlepiej nadaje się tak zwane światło ciepłe i miękkie, ponieważ dodaje ono pomieszczeniu osobliwej atmosfery. Praktyczne światło pozwala z kolei na swobodne czytanie książki przed snem. Głównym oświetleniem może być lampa sufitowa lub halogeny. Jako uzupełnienie doskonale sprawdzą się kinkiety ścienne oraz lampy stojące.

Najważniejszy element w sypialni – łóżko

Z racji tego, że sypialnia służy jako miejsce do odpoczynku, najważniejszym jej elementem jest łóżko. Należy pamiętać, że przede wszystkim powinno zapewniać nam komfort niezbędny do odpoczynku. Ceny profesjonalnych materacy mogą czasami przysporzyć o zawrót głowy, jednak istnieje niemała grupa osób, która jest zdania, że inne elementy wystroju sypialni mogą poczekać i w pierwszej kolejności inwestują w wysokiej klasy łoże małżeńskie. Wybór stylu łóżka jest oczywiście kwestią indywidualną. Najważniejsze, by pasowało do wnętrza sypialni. Przed zakupem warto też skupić się na jego wymiarze. Dla dwóch osób minimalną szerokością będzie 160 cm, a dla jednej 90 cm. Aby dobrać odpowiednią długość, należy dodać do swojego wzrostu ok. 20-25 cm.

Powiązane Wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *