Menu Zamknij

Jeden mały pokój – jak urządzić go dla rodzeństwa?

Nie zawsze można liczyć nawet na 80m2 dla czteroosobowej czy pięcioosobowej rodziny. Zatem często dzieci muszą dzielić mały, wspólny pokój. Dla rodziców jego urządzenie pozostaje wyzwaniem, ale nie jest ono niemożliwe do realizacji. W dzisiejszym poradniku przedstawimy pomysły, jak to zrobić ciekawie i mądrze. Mamy nadzieję, że znajdziecie dla siebie inspirację.

Bo każdy chce spać na górnym łóżku…

Wspólny pokój rodzeństwa nieraz jest powodem do błahych, ale głośnych kłótni pomiędzy dziećmi. Wiele z nich marzy o łóżku piętrowym i takie rozwiązanie jest bardzo dobre do małego pokoju, problem w tym, że każdy chce spać na górnym łóżku. Można go rozwiązać na dwa sposoby. Jeśli wybierasz klasyczne łóżko piętrowe z dwoma miejscami do snu, to dzieci mogą zrobić grafik, który oczywiście będą kontrolować rodzice, według którego jeden tydzień jedno śpi na górnym łóżku, a w kolejnym drugie. Jeśli miejsca w pokoju jest na tyle (a powinno być, wszak potrzebne są jeszcze inne meble) by wstawić drugie piętrowe łóżko, to rekomendujemy meble Borys. W tej kolekcji znajdziesz łóżko piętrowe, które zamiast dolnego łóżka ma biurko. W ten sposób nie musisz mieć na nie dodatkowego miejsca, każde dziecko śpi na górnym łóżku i każde ma dostęp do swojego biurka. Prawda, że genialne? Dodatkowo dziecko schodki prowadzące do łóżka w dzień może zamienić w funkcjonalny regał, na którym może umieścić książki czy zabawki.

Szafa uchylna, ponieważ dzieci mogą z niej korzystać jednocześnie

Oczywiście w pokoju rodzeństwa nie może zabraknąć szafy. Kiedy miejsca brakuje trzeba zastanowić się nad doborem odpowiedniego modelu. Być może sprawdzi się szafa narożna, jeśli wolny jest jeden z kątów. Można także wybrać klasyczną szafę uchylną. Taki model jest praktyczny dla rodzeństwa. Nie będą się kłócić o to, kto z szafy aktualnie korzysta, bo każdy może mieć swoją część. W przypadku przesuwnej podział we wnętrzu jest jeszcze wyraźniejszy, wszak dwie strony mogą być dokładnie tak samo zorganizowane z dwoma krótkimi drążkami i półkami. Niemniej jednak otwarcie szafy z jednej strony uniemożliwia korzystanie z drugiej części, co czasem bywa problemem. Z kolei taka szafa na pewno zajmuje mało miejsca i można ją ustawić nawet blisko łóżka, gdyż mimo wszystko ergonomia będzie zachowana i bez problemu będzie można ją otworzyć. Zatem musisz zdecydować, które rozwiązanie będzie dla Ciebie lepsze. W pokoju, który jest podłużny wydaje się, że lepiej sprawdzi się szafa przesuwna, bo po jej drugiej stronie stanie łóżko czy też łóżka. Niemniej jednak zarówno wśród szaf klasycznych uchylnych, jak i przesuwnych możesz liczyć na wybór takiego rozmiaru, który sprawdzi się w pokoju dzieci.

Meble modułowe zapewnią więcej przestrzeni użytkowej

O tym już było nieco mowy przy okazji łóżka piętrowego, jednak faktem jest, że meble modułowe, a mamy na myśli tutaj połączenie kilku mebli w jeden dają wiele możliwości, co widać na przykładzie mebli Borys. Mogą zapewnić więcej przestrzeni użytkowej. Połączenie burka i regału, albo łóżka biurka i regału czy też szafy i łóżka może być także ciekawe pod względem designu. Takie meble zwykle są minimalistyczne i pasują do każdego wnętrza, niezależnie od wybranej aranżacji. W takim przypadku może się okazać, że każde dziecko będzie miało do dyspozycji nie tylko własne łóżko, ale własną szafę czy biurko.

Wiszące półki czy szafki to oszczędność miejsca

Dzieci potrzebują naprawdę dużo miejsca do przechowywania, a w małej przestrzeni trudno jest zmieścić dodatkowe tradycyjne regały czy witryny, ale od czego jest montaż wiszący. Znajdziesz wiele mebli zarówno szafek, jak i półek wiszących, które zwiększą funkcjonalność pokoju rodzeństwa. Dzieci będą mogły na nich ułożyć własne dekoracje, kwiaty, płyty, książki czy też zabawki. Im dziecko starsze, tym ma większe potrzeby i potrzebuje więcej miejsca na swoje rzeczy, wtedy również półki wiszące będą jak znalazł.

Nie jedna a dwie aranżacje, czyli pokój dla chłopca i dziewczynki

Często pokój rodzeństwa zajmuje chłopak i dziewczyna i to jest dopiero problem, bo każdy z nich często ma inne upodobania. Chłopak raczej nie chce mieć u siebie białych mebli czy różowych ścian. Z kolei dziewczyna nie chce mieć na ścianie plakatu jakiegoś piłkarza. To oczywiście tylko przykłady, wszak wiemy, że są dziewczynki, które lubią futbol i chłopcy, którym biały kolor nie przeszkadza. Jednak jest genialny pomysł, a mianowicie podzielenie małego pokoju aranżacyjnie na dwie części. Jedna będzie dziewczęca, a druga chłopięca. Zatem ściany będą dwukolorowe albo z dwóch stron będą miały inne tapety. Wbrew pozorom można to połączyć, by nie powstał totalny miszmasz.

Mamy nadzieje, że nasze sugestie dotyczące urządzenia pokoju rodzeństwa pomogą Wam w dokonaniu wyboru. W przypadku pokoju dla trójki dzieci można postawić na łóżko pojedyncze z wysuwanym dolnym materacem, jeśli trzy się nie zmieszczą. Producenci mebli wychodzą naprzeciw oczekiwań właścicieli małych mieszkań i warto z tego korzystać.

Powiązane Wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *