Psy, które często przebywają na zewnątrz, na pewno ucieszą się z własnego „mieszkanka”. Buda dostosowana do potrzeb pupila stanie się jego ulubionym miejscem. Jak ją zbudować samemu? Odpowiadamy w artykule.
Jeżeli zbudujemy wygodną budę, to nasz pies sam się do niej przekona i chętnie spędzi w niej czas. Aby zapewnić czworonogowi dużo ruchu, powinniśmy pozwolić mu swobodnie poruszać się po ogrodzie, dlatego warto zadbać o wystarczającą ilość miejsca, dla naszego pupila.
Na początek, powinniśmy dopasować wymiary budy dla naszego psa. Jak to zrobić? Najprostszym sposobem na ustalenie wymiarów, jest zmierzenie legowiska, w którym pies przebywa. Możliwe, że go nie posiada, wtedy wystarczy zmierzyć pupila podczas snu. Wymiary samej budy powinny być co najmniej o 20 cm większe od uzyskanych wyników. Trzeba też ustalić wielkość wejścia. By to zrobić, trzeba zmierzyć psa od karku do ziemi, a do uzyskanej wartości dodać przynajmniej 5 cm. Kolejnym krokiem jest zmierzenie szerokości psa – do niej znowu dodajemy dodatkowe centymetry (w tym przypadku ok. 10 cm). Za to wysokość budy dla psa powinna być od niego większa o co najmniej kilka centymetrów (mierzymy ją na wysokości głowy pupila).
Ocieplanie budy dla psa – co musimy wiedzieć?
Jeżeli nasz pupil przebywa na dworze tylko sporadycznie, wystarczy buda nieocieplana. Jeśli jednak spędza tam więcej czasu, warto zadbać o odpowiednie warunki. Poza standardowym ociepleniem podłoża, ścian i dachu, warto dodatkowo zastosować specjalne maty izolacyjne. Są one bardzo łatwe w montażu – mocuje się je za pomocą rzepów. Ponadto świetnie przylegają do ścian, co jeszcze bardziej poprawia izolację przed zimnem i wilgocią.
Instrukcja budowy budy dla psa
Budując budę dla psa potrzebujemy sprzętu: wiertarki, pilarki, metrówki, szlifierki oraz poziomnicy. Jeżeli planujemy dodatkowo wykonać pokrycie z gontu bitumicznego, warto także dołączyć do wyposażenia palnik gazowy.
1: Podłoże w budzie dla psa
Prace rozpoczynamy od zbudowania podstawy budy. Musimy w tym kroku utworzyć szkielet z krawędziaków. Przygotowaną wcześniej (zaimpregnowaną) płytę OSB montujemy od spodu. Pamiętajmy, aby zaraz pod płytą umieścić folię izolacyjną, która zabezpieczy budę przed wilgocią z gruntu. Gdy szkielet podłogi jest już gotowy, montujemy w nim płyty styropianowe, by następnie położyć na wierzchu płytę OSB. Pamiętaj! Płytę OSB należy zaimpregnować po jej docięciu, nie wcześniej!
Należy pamiętać również, by dobrze dostosować wielkość podstawy – nie musi ona równać się rozmiarami wnętrza, ale lepiej, aby była delikatnie większa. Pozostałe boki płyty będzie można później przyciąć i oszlifować.
2: Ściany w budzie dla psa
Kolejnym krokiem jest montaż szkieletu z krawędziaków na wcześniej przygotowanej podstawie. Po wykonaniu szkieletu ścian budy, docinamy płyty OSB. Będziemy potrzebować: podwójne, pełne płyty do montażu na ściany boczne, jedną pełną płytę na ścianę tylną i jedną płytę z wycięciem na wejście na ściankę przednią.
Gdy płyty OSB zostaną wycięte, zaczynamy montować ściany wewnętrzne. Kolejny krok to układanie ocieplenia ze styropianu – montujemy je na stelażu. Ostatnią czynnością jest montaż ścian zewnętrznych.
3: Dach budy dla psa
Większość osób buduje dach budy, łącząc go bezpośrednio ze szkieletem ścian. To jednak rozwiązanie niekoniecznie praktyczne. Dostęp przez niewielki otwór do wnętrza budy, jest bardzo utrudniony, przez co dezynfekcja i sprzątanie nie będą należeć do najłatwiejszych. Dlatego warto zamontować dach zdejmowany.
Pierwszym krokiem w konstruowaniu dachu jest utworzenie stelaża z krawędziaków, w konstrukcji dwuspadowej. Do niego montujemy następnie płytę OSB od wewnątrz. Na stelażu umieszczamy ocieplenie ze styropianu i przechodzimy do montażu zewnętrznej płyty OSB.
Jeżeli dach montujemy jako osobną konstrukcję, niepołączoną z resztą budy, musimy zainstalować specjalne zawiasy, które będą go przytrzymywać oraz chronić przed różnymi zjawiskami pogodowymi. Warto również wykończyć dach gontem bitumicznym, który ochroni konstrukcję przed przenikaniem wilgoci.
Jedno jest pewne, właściwa buda sprawi dużo przyjemności naszemu pupilowi. Jeżeli zależy nam na jego wygodzie, warto dostosować ją do jego wielkości, budując budę samemu!