Różne są opinie na temat budownictwa pasywnego. Ma zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Dziś sprawdzamy, czy budowa domu pasywnego się opłaca!
Dom pasywny – co to znaczy?
Celem budownictwa pasywnego jest jak największe pozyskanie energii z zewnątrz i ograniczenie ucieczki ciepła. Podstawową rzeczą, która wyróżnia pasywny dom jest niskie zapotrzebowanie na energię użytkową do ogrzewania – poniżej 15 kWh/(m2 rok). Jest to czterokrotnie mniej niż dla domu energooszczędnego oraz osiem razy mniej niż zapotrzebowanie domu o standardowym budownictwie.
Domy pasywne musza być dobrze zaizolowane oraz prawie stuprocentowo szczelne. Dzięki temu niewielkie porcje ciepła wytworzone w pomieszczeniach ogrzeją mieszkańców i nie przenikną na zewnątrz.
Co musimy wiedzieć przed budową domu pasywnego?
Warto zauważyć, że domy pasywne buduje się coraz częściej. Ich projekty realizowane są przez inwestorów świadomych kosztów oraz zalet tego rozwiązania. Dom taki ma wpływać na oszczędne gospodarowanie zasobami energetycznymi. Żeby się to udało, nasz dom musi być zaprojektowany w specjalny sposób. Dotyczy to również procesu budowy, podczas którego musimy zadbać o jak najlepszą izolację budynku.
Energooszczędny dom powinien zużywać maksymalnie 70% energii wykorzystanej w tradycyjnych domach. W pasywnym domu zapotrzebowanie energii standardowej nie powinno być większe niż 30%. Rozwiązanie to budzi wiele obaw i inwestorzy często nie chcą ryzykować wydania pieniędzy na coś, co się nie zwróci lub okaże się niefunkcjonalne.
Na szczęście, na dom pasywny możemy otrzymać dofinansowanie. Projekty takich budynków można kupić gotowe lub zamówić indywidualnie. Budowa domu pasywnego to dość spory koszt, ponieważ musi on spełnić szereg kryteriów już na etapie projektu. Bez odpowiedniego projektu budynek nie spełni podstawowych założeń i, najprościej mówiąc, nie będzie pasywny.
Wady i zalety domu pasywnego
Jak możemy się domyślić, największą zaletą domu pasywnego jest jego energooszczędność. To rozwiązanie jest zazwyczaj około 30% droższe niż budowa domu tradycyjnego, co dla wielu nie wyda się tak dużym wydatkiem, jeżeli zwrócimy uwagę na oszczędności, jakie uda nam się zyskać dzięki energooszczędnym rozwiązaniom.
W budynku pasywnym można utrzymać stałą temperaturę przez cały rok. Cechuje się też wysokim stopniem wyciszenia. Komfort mieszkania w takim domu jest wyższy ze względu na dobrą wentylację. Powietrze jest stale „wymieniane”, a to sprawia, że wilgoć oraz zapachy, które mogą nam nie odpowiadać, są odprowadzane na zewnątrz. Domy pasywne raczej nieczęsto wymagają remontów. Rzadziej zdarzają się też awarie. Dlaczego? Podczas budowy muszą być użyte wysokiej jakości materiały, a projekt musi być maksymalnie przemyślany przez zawodowców.
Do wad posiadania domu pasywnego należy jego cena. Choć wiemy, że z czasem dom pasywny przyniesie zwrot kosztów (jest to zazwyczaj okres od 20 do 30 lat), taki wydatek wciąż jest dla wielu inwestorów za dużym obciążeniem. Wadą lub zaletą, zależnie od tego jak na to spojrzymy, może być też kształt budynku. Domy pasywne budowane są jako proste bryły. Osoby preferujące minimalizm oraz nowoczesną architekturę, na pewno docenią ich wygląd, inni mogą poczuć, że budynek jest nieestetyczny i bardzo prosty.
Najlepszym rozwiązaniem jest więc stworzenie wstępnych obliczeń, kontakt z zawodowcami lub osobami, które dom pasywny posiadają. Na forach internetowych da się znaleźć sporo informacji, których udzielają osoby mające ten problem już za sobą. Jak to się mówi: kto pyta, nie błądzi. Bądźmy tego przykładem.