Menu Zamknij

Lite czy warstwowe – czyli jak wybrać drewnianą podłogę

Nie wiesz jaką podłogę wybrać? Podpowiadamy – ta drewniana prezentuje się naturalnie i klasycznie, a ponadto jonizuje powietrze i pomaga kontrolować poziom wilgoci w mieszkaniu. Przy projektowaniu wnętrza swoich czterech ścian warto zatem postawić na nawierzchnię z drewna, która nie tylko dopasuje się do każdego stylu dekoru – sprawi ona również, że nasze otoczenie będzie miało korzystny wpływ na nasze zdrowie.

Trzeba jednak zaznaczyć, że sam wybór materiału to za mało – istnieją różne jego odmiany i sposoby instalacji. Dzisiaj wskażemy różnice między litymi a warstwowymi podłogami drewnianymi, dzięki czemu zdecydujesz, która z nich bardziej odpowiada twoim potrzebom.

Deski lite a warstwowe?

Deski lite wykonane są z pojedynczych kawałków szlachetnego drewna (dębowego, egzotycznego itp.) i uważane są za produkt prestiżowy. Standardowa grubość takiej deski to 18 – 22 mm, jednak istnieją odstępstwa od tych reguł w postaci nieco cieńszych (15mm) lub bardzo grubych (28mm) tworów. Montuje się ją klejąc do podłoża lub przy użyciu tzn. techniki ślepej podłogi, która ze względu na poziom trudności wiąże się z potrzebą znalezienia doświadczonego parkieciarza.

Mężczyzna stoi w pokoju z drewnianą podłogą
Źródło: Bel-Pol

Deski warstwowe, wynalezione w Skandynawii, zbudowane są z dwóch lub trzech warstw. Z drewna szlachetnego powstają tylko ich górne części – do produkcji pozostałych używa się drewna drzew liściastych lub tańszych gatunków drzew liściastych. Istnieją różne rodzaje układu zewnętrznego desek warstwowych – jednolamelowe przypominają wyglądem deski lite, trzy i dwulamelowe wyglądem są bliższe klepkom parkietowym. Można je montować tak, jak deski lite lub zdecydować się na system pływający. Wbudowane w nie złącza umożliwiają samodzielną ich instalację bez większych problemów.

Podłoga warstwowa
Źródło: Lares

Wspólny mianownik

Ponieważ oba rodzaje desek wykonane są z tego samego tworzywa, mają one takie same właściwości fizyczne. Można je poddawać takim samym zabiegom wykończeniowym – np. szczotkowaniu, które delikatnie je postarzy, czy fazowaniu podkreślającemu podział podłogi na poszczególne deski. Można je również barwić, ługować, cyklinować czy mechanicznie ‘uszkadzać’. Tak jak wspominaliśmy na początku, dzięki właściwościom higroskopijnym drewno wpływa na regulację wilgoci w pomieszczeniu. Wiąże się to jednak z pewną niestabilnością jego wymiarów. Pod wpływem temperatur i zmiennego klimatu w drewnianych podłogach mogą powstawać szczeliny i szpary, niezależnie od wybranego przez nas rodzaju desek. Oba rodzaje desek można zakupić fabrycznie polakierowane, dzięki czemu skraca się czas ich montażu.

Montaż desek podłogowych
Źródło: Vip Parkiet

Czym się różnią? Które deski wybrać?

Jeśli w mieszkaniu cenisz przede wszystkim design, polecamy deski lite – nadadzą one pomieszczeniu luksusowego charakteru. Deskę litą można również cyklinować mocniej niż warstwową, jest więc ona najlepszym wyborem dla wielbicieli idealnie gładkich powierzchni. Nie będzie one również tak mocno tłumić dźwięków jak deski warstwowe, więc jeśli zależy ci na klimatycznych odgłosach jakie często słyszy się w drewnianych domach jest to jej dodatkowym atutem. Luksus jednak ma swoją cenę, musisz zatem liczyć się z kosztami instalacji, dodatkowych prac jakie mogą być przy wyborze desek litych koniecznością (np. wzmocnieniem wylewek watą szklaną) oraz potrzebą dokładniejszej ich pielęgnacji. Mimo wszystko – wybierając taką nawierzchnię masz gwarancję, iż stanie się ona prawdziwą ozdobą twojego domu.

Jeśli jesteś osobą bardziej praktyczną i stawiasz przede wszystkim na funkcjonalność – deski wielowarstwowe sprawdzą się dużo lepiej. Pomimo, że oba rodzaje drewnianych podłóg reagują podobnie na czynniki klimatyczne, to deski wielowarstwowe mają większą stabilność rozmiarową, a ponadto można sobie przy nich pozwolić na ogrzewanie podłogowe, które nie sprawdzi się przy deskach litych. Możliwość samodzielnego montażu oraz cena sama w sobie pozwoli ci również zaoszczędzić pieniądze.

Powiązane Wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *