Menu Zamknij

Poradnik instalatora – gazowe kotły kondensacyjne

Decydując się na urządzenie grzewcze, wybór inwestorów często pada na kocioł kondensacyjny. Dziś przyjrzymy się tego typu kotłom i odpowiemy na pytanie, czy warto je instalować.
Kocioł kondensacyjny, podobnie jak tradycyjny kocioł gazowy, służy do ogrzewania domu, ale też wody użytkowej. Różni się od tradycyjnego tym, że odzyskuje dodatkowo ciepło ze spalin, dzięki czemu działa sprawniej i efektywniej. Kotły kondensacyjne wykorzystują ciepło powstające w wyniku skraplania się pary wodnej zawartej w spalinach i wykorzystują je do ogrzewania budynku.

Jak działa gazowy kocioł kondensacyjny?

Kocioł kondensacyjny wykorzystuje w swoim działaniu mechanizm spalania gazu. Temperatura tego procesu jest bardzo wysoka, a w jego wyniku spalania powstaje CO2 oraz woda. W związku z tym, że w kotle panuje wysoka temperatura, woda przekształca się w parę wodną. W kotle tradycyjnym właśnie ta para wraz ze spalinami wędruje do komina i znika w atmosferze.

Instalacja kotła kondensacyjnego
Źródło: Vinsar

Kocioł kondensacyjny skrapla parę wodną i wykorzystuje ciepło tej reakcji. Skraplanie nazywane jest kondensacją pary wodnej – stąd właśnie wzięła się nazwa kotłów. Na skraplanie pary wodnej pozwala urządzeniu zastosowanie rozbudowanego wymiennika ciepła. Jego mechanizm jest skonstruowany w taki sposób, by sprowadzał do tzw. punktu rosy temperaturę spalin, co powoduje skroplenie. Oznacza to, że wymiennik ciepła zastosowany w kotle kondensacyjnym ma tak naprawdę działanie dwukierunkowe. Z jednej strony służy przekazaniu ciepła z gorących spalin do wody z instalacji centralnego ogrzewania – tak jak w kotłach tradycyjnych. Z drugiej strony wymiennik ma mechanizmy do skraplania pary wodnej.

Jakie są zalety gazowych kotłów kondensacyjnych?

Kotły kondensacyjne jako urządzenia grzewcze mają wiele zalet. Główną cechą wymienianą jako ich przewaga nad tradycyjnymi urządzeniami grzewczymi, jest mniejsze zużycie gazu, a co za tym idzie niskie koszty eksploatacji. Wynika to właśnie ze sposobu działania kotła – odzyskując ciepło ze spalin, wykorzystuje on do ogrzewania budynku również to, czego tradycyjne kotły pozbywają się, przekazując do komina. Kotły kondensacyjne charakteryzują się zdecydowanie większą sprawnością, co oznacza, że lepiej wykorzystują paliwo: uzyskują więcej energii cieplnej z tej samej ilości gazu. Dzięki temu pozwalają na oszczędności eksploatacyjne.

Kotły kondensacyjne to urządzenia nowocześniejsze niż tradycyjne kotły gazowe. Zastosowane w nich rozwiązania techniczne oraz materiały wysokiej jakości sprawiają, że są one trwalsze. Kocioł kondensacyjny będzie zatem służył dłużej niż ten tradycyjny. Poza tym kotły kondensacyjne mogą wykorzystywać do działania zarówno gaz ziemny jak i płynny, co sprawia, że mogą być stosowane w wielu gospodarstwach domowych.

Wybór ogrzewania domu - kotły gazowe

Jak to możliwe, że sprawność mojego kotła przekracza według producenta 100%?

Wartość sprawności kotłów ocenia się względem wartości opałowej, jaką osiąga paliwo wykorzystywane do spalania w tych urządzeniach. W związku z tym, że kocioł kondensacyjny wytwarza ciepło nie tylko spalając dostarczony do niego gaz, ale także wykorzystując energię towarzyszącą zjawisku kondensacji pary wodnej, jego sprawność przewyższa 100%. Najnowocześniejsze kotły kondensacyjne mogą spalać gaz ze sprawnością wynoszącą nawet 110%. Oczywiście tego typu parametry są możliwe do uzyskania tylko wówczas, gdy w domu zainstalowano instalację niskotemperaturową (o parametrach 50/40°C). To, jaka będzie sprawność zależy także od wyboru producenta. Jedne z najwyższych wartości osiągają gazowe kotły kondensacyjne firmy VINSAR. W jej ofercie znajdziemy zarówno kotły jednofunkcyjne (VINSAR VICON mono) oraz dwufunkcyjne (VINSAR VICON duo), dzięki czemu możemy dostosować wybór urządzenia do własnych potrzeb.

Czy obsługa kotła jest skomplikowana?

Nowoczesne kotły kondensacyjne wyposażone są w elektroniczne urządzenia mikroprocesorowe, czyli niewielkie komputery programujące ich pracę. W momencie instalacji kotła instalator czy serwisant wprowadza odpowiednie ustawienia, dlatego tak ważne jest zlecenie tej czynności wykwalifikowanej i doświadczonej w tym zakresie firmie. Instalator przekaże też podstawowe instrukcje, w jaki sposób posługiwać się urządzeniem sterującym. Jego obsługa nie jest skomplikowana, warto jednak odpowiednio przygotować się do rozmowy z instalatorem. Gdy przekażemy mu wszystkie niezbędne informacje, np. dotyczące tego, w jakie dni w tygodniu przebywamy w domu przez cały czas, kiedy wychodzimy do pracy, jaką temperaturę preferujemy w ciągu dnia, a jaką w nocy, zdecydowanie łatwiej będzie mu wprowadzić odpowiednie ustawienia, których nie trzeba będzie często modyfikować.

Wszelkie prace związane z serwisowaniem kotła, w tym jego diagnostykę i naprawy zalecamy przekazać specjalistom – serwisantom kotłów kondensacyjnych. Najlepiej by takie serwis przeprowadzała firma, będąca jednocześnie producentem tych urządzeń.

Kotłownia zgodna z prawem budowlanym

Czy konieczne jest zastosowanie odprowadzania skroplin w przewodzie kominowym?

Do działania kotłów kondensacyjnych nie jest potrzebne stosowanie dodatkowego odprowadzania skroplin z komina. Kocioł posiada moduł kondensacyjny, w którym wytwarza kondensat z pary wodnej w spalinach. Jeśli z części pary wodnej nie uda się wytworzyć ostatecznie dużych kropli, zostanie ona odprowadzona do komina. Na rynku występują również kotły z kondensacją niepełną – z tego typu modeli do komina odprowadzana jest również para wodna o niskiej temperaturze. Powstaje z niej kondensat, który spływa do modułu kondensacyjnego, a stamtąd jest odprowadzany do kanalizacji razem z produktami ubocznymi powstającymi w tym module. Warto mieć tu na uwadze, by we wszystkich poziomych częściach komina zastosować spadek, umożliwiający kondensatowi spłynięcie do kotła.

Czy zakup gazowego kotła kondensacyjnego jest opłacalny?

Choć zakup kotła kondensacyjnego to wydatek większy niż kupienie tego tradycyjnego, warto rozważyć dokonanie takiej inwestycji. Coraz wyższe koszty gazu sprawiają, że może ona się zwrócić szybciej niż zakładaliśmy. Wielu inwestorów zauważa, że decydujące dla ich wyborów są obecnie koszty związane z eksploatacją, a nie koszty początkowe. Jeśli kocioł kondensacyjny będzie działał sprawniej, a przez to oszczędniej i posłuży dłużej niż ten tradycyjny, w ogólnym rozrachunku okaże się inwestycją bardziej opłacalną.

Tanie ogrzewanie gazowe

Dlaczego muszę dokonywać corocznych przeglądów kotła?

Kotły gazowe, zarówno te kondensacyjne jak i tradycyjne, to urządzenia, które spalają paliwo w celu wytworzenia energii cieplnej. Należy pamiętać, że gaz wykorzystywany przez kocioł, a także woda grzewcza czy powietrze nie są chemicznie czyste, co oznacza, że w trakcie procesie spalania wytwarzają się związki i wytrącają drobiny oraz odpady, które osiadają we wnętrzu kotła – w jego komorze, na wymienniku i innych elementach. Regularne czyszczenie i konserwacja uniemożliwia gromadzenie tych zanieczyszczeń, które mogłoby zaburzać funkcjonowanie kotła i prowadzić do konieczności częstych napraw (które wiążą się z dodatkowymi kosztami).

Regularne przeglądy kotła znacznie zmniejszają ryzyko wystąpienia awarii. Serwisant podczas takiego przeglądu sprawdza funkcjonowanie poszczególnych elementów kotła i wymienia te części, które uległy zużyciu. Co bardzo istotne, firma serwisująca instalacje grzewcze zweryfikuje również poziom zabezpieczeń oraz ich sprawność, a także oceni poziom tlenku węgla (popularnie zwanego czadem) w wytwarzanych przez kocioł spalinach. Dzięki temu zagwarantuje pełne bezpieczeństwo domownikom.

Powiązane Wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *