Menu Zamknij

Masz kostkę brukową wokół domu? Przygotuj ją do zimy

Choć nawierzchnie brukowe na ogół dobrze sprawdzają się w polskich warunkach klimatycznych, to czasami po stopnieniu zimowych śniegów i odejściu mrozów można odkryć pewne deficyty w stanie kostki, którą wyłożono przydomowy podjazd czy ogrodowe ścieżki. Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek – o bruk należy odpowiednio zadbać jeszcze jesienią.
Kostka brukowa na przydomowych nawierzchniach wygląda efektownie i jest praktyczna w użytkowaniu. Wymaga jednak poświęcenia jej odrobiny uwagi i odpowiedniej pielęgnacji (zwłaszcza przed nadejściem zimy). Dzięki wykonaniu kilku prostych zabiegów czyszcząco – impregnujących oraz bieżącemu odśnieżaniu brukowej nawierzchni, nie odnajdziemy na niej wraz z nastaniem wiosny ubytków czy nieestetycznych plam i przebarwień.

Dokonaj prawidłowego wyboru materiału

Klimat panujący w naszej szerokości geograficznej jest zmienny i coraz bardziej zaskakujący. Oczywiście akurat na to nie mamy wpływu. Mamy jednak możliwość wyboru takiej kostki brukowej na przydomowe nawierzchnie, która będzie odpowiednio odporna na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych i nie podda się niszczycielskiej sile wody i mrozu. Pamiętajmy, że bruk dobrej jakości powinien charakteryzować się niskim współczynnikiem nasiąkliwości (nieprzekraczającym 6%) oraz mieć możliwie jak najlepszy współczynnik mrozoodporności. Według obowiązujących norm, ilość złuszczającego się na skutek zamarzania i odmarzania materiału nie może przekraczać 1 kg/m2. Na rynku są jednak produkty o dużo lepszych parametrach (nawet poniżej 0,2 kg/m2). Inną ważną w naszym klimacie cechą kostki brukowej jest sposób wykończenia jej powierzchni. Bruk chropowaty i o zwiększonej przyczepności znacznie mniej ulega oblodzeniu, a co za tym idzie – jest bezpieczniejszy dla użytkowników w sezonie zimowym.

Układanie kostki brukowej

Przeprowadź jesienne prace czyszczące

Wprawdzie o brukową nawierzchnię warto dbać przez cały rok, ale okres poprzedzający nadejście zimy jest szczególnie ważny dla naszych podjazdów i alejek. Obowiązkową jesienną czynnością jest porządne wyczyszczenie kostki. W niektórych przypadkach wystarczy tylko uprzątnąć jej powierzchnię przy pomocy zwykłej szczotki ogrodowej. Dużo lepsze rezultaty uzyskuje się wykorzystując myjkę ciśnieniową. Woda pod ciśnieniem usuwa skutecznie zarówno plamy i zacieki, jak i trudniejsze osady oraz glony i porosty. Może jednak nie poradzić sobie np. z zabrudzeniami z oleju napędowego. Do pozbycia się tego typu zanieczyszczeń służą specjalistyczne preparaty.

Kolejną jesienną pracą przygotowującą kostkę brukową do zimy jest usunięcie chwastów ze szczelin znajdujących się pomiędzy poszczególnymi jej elementami. Wbrew pozorom, nawet drobna roślinność jest w stanie spowodować zimowe uszkodzenia w strukturze bruku. Do odchwaszczania można wykorzystać tradycyjne narzędzia ogrodnicze lub zastosować środki chwastobójcze. Drugie rozwiązanie jest długotrwałe i nie powoduje zagrożenia powstania uszkodzeń mechanicznych w brukowej nawierzchni. Pamiętajmy, że po odchwaszczeniu w szczelinach mogą pojawić się ubytki fug. Trzeba uzupełnić je piaskiem lub grysikiem ogrodowym.

Czyszczenie kostki pod ciśnieniem

Zakonserwuj kostkę brukową przed zimą

Oczyszczoną i odchwaszczoną kostkę brukową należy przed zimą zaimpregnować. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów uniwersalnych, jak również charakteryzujących się określonym działaniem (np. przeciwdziałających porastaniu mchem, zapobiegających występowaniu plam z oleju napędowego, pomagających utrzymać odpowiedni koloryt materiału, itp.). Większość impregnatów działa jednak wszechstronnie, tworząc na brukowanej nawierzchni warstwę ochronną, która pozwala zachować dobry stan kostki mimo trudnych dla niej warunków zimowych. Stosowanie tych środków przed nadejściem pierwszych mrozów i śniegów powinno być zatem czynnością wręcz obowiązkową.

Odśnieżanie

Odśnieżaj na bieżąco lub wyposaż nawierzchnię w system przeciwoblodzeniowy

Posiadacze systemów przeciwoblodzeniowych, zamontowanych pod brukowanymi nawierzchniami nie znają problemów z zalegającym na podjazdach czy chodnikach śniegiem. Niestety nie wszyscy mogą pozwolić sobie na tego rodzaju udogodnienie. Instalacja mat lub kabli grzejnych na dużych przydomowych powierzchniach to wciąż spory wydatek i znaczne koszty eksploatacyjne. Dlatego wielu użytkowników kostki brukowej nadal stawia na tradycyjne metody usuwania z niej śniegu. Jest to konieczne ze względów użytkowych i nie pozostaje bez znaczenia dla kondycji bruku. Ważne jest, by odśnieżanie przeprowadzać w umiejętny sposób i przy wykorzystaniu odpowiednich narządzi. Pamiętajmy, że ostrymi stalowymi krawędziami łopat nietrudno jest uszkodzić kostkę. Dużo bezpieczniejsze są przyrządy wykonane ze wzmocnionego aluminium. Rozwagi wymaga również stosowanie gotowych środków odladzających (np. w postaci chlorku magnezu).

Stop soli drogowej na brukowanych nawierzchniach

Sól drogowa jest preparatem odladzającym, który znamy chyba wszyscy. Nie każdy z nas zdaje sobie jednak sprawę, że nie nadaje się do stosowania na nawierzchniach brukowych. Źle wpływa na kostkę, tworząc na jej powierzchni plamy i przebarwienia. Jeśli zatem zależy nam na nienagannym wyglądzie podjazdu czy alejek – nie odladzajmy ich za pomocą soli.

Powiązane Wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *