Posiadanie osobnego pomieszczenia na kocioł na paliwo stałe to nie jedyny wymóg prawa budowlanego. Odpowiednie przepisy określają jeszcze parametry takie jak wielkość i sposób wentylacji kotłowni. Sprawdź, czy kotłownia w Twoim domu jednorodzinnym jest zgodna z tymi zapisami.
Standardowe kotły, jakie instaluje się w domach jednorodzinnych mają moc do 25 kW. Według normy PN-87/B-02411 i innych przepisów prawa budowlanego dotyczących usytuowania kotłów w budynkach mieszkalnych, urządzenia o takiej mocy powinny stać w osobnym pomieszczeniu. Kotłownia w domu jednorodzinnym musi mieć odpowiednie wymiary.
Gdzie zlokalizować kotłownię i kocioł?
Przepisy określają, że pomieszczenie z kotłem na paliwo stałe powinno mieć minimum 2 m wysokości. Jeżeli dom jednorodzinny jest już wybudowany, a nie można w nim wydzielić kotłowni o takim wymiarze, dopuszcza się wysokość 1,9 m, ale pod warunkiem zapewnienia odpowiedniej wentylacji.
Zaleca się, by kotłownia była zlokalizowana centralnie względem pomieszczeń, które ma ogrzewać. Zazwyczaj umiejscawia się ją w piwnicy, a w przypadku domów niepodpiwniczonych – przy garażu lub kuchni. Dobrze jest, by do kotłowni prowadziły dwa wejścia: wewnętrzne i zewnętrzne. To na zewnątrz przyda się podczas wnoszenia opału i wynoszenia popiołu, który mógłby zabrudzić mieszkanie.
Wybór drzwi do kotłowni nie może być przypadkowy – muszą być szerokie na min. 0,8 m i niepalne 0,5 klasy odporności ogniowej. Powinny się również otwierać na zewnątrz poprzez pchnięcie, a wewnątrz być zamykane bezklamkowo. Jeżeli paliwo jest składowane w osobnym pomieszczeniu, powinny prowadzić do niego drzwi drewniane obite blachą lub stalowe, otwierające się do kotłowni.
Co z usytuowaniem kotła?
Przepisy prawa budowlanego szczegółowo określają również usytuowanie samego kotła. Przede wszystkim powinien on stać na podłodze z niepalnego materiału – jeśli nie cała powierzchnia pomieszczenia jest takim pokryta, to chociaż plac o szerokości co najmniej 0,5 m od krawędzi kotła powinien być obity stalową blachą. Fundament pod kocioł powinien wystawać na 0,05 m ponad poziom podłogi.
Kocioł powinien być zlokalizowany w taki sposób, by był do niego zapewniony dostęp z każdej strony. Ułatwi to czyszczenie, konserwację i ewentualne prace naprawcze. Odległości kotła od ściany powinny być następujące: co najmniej 0,7 m z tyłu, 1 m od boku, a 2 m od przodu. Należy też pamiętać o usytuowaniu kotła względem paliwa.
Jak wentylować kotłownię?
Przepisy wymuszają na inwestorach zapewnienie w kotłowni tzw. wentylacji grawitacyjnej. Otwór nawiewny w pomieszczeniu z kotłem musi znajdować się do 1 m od podłogi i mieć powierzchnię min. 200 cm2. Co bardzo istotne, otwór nie może być zamknięty i w jego kanale nie mogą być zamontowane przepustnice, by zapewniać zawsze naturalny przepływ powietrza. Otwór wywiewny powinien być natomiast umiejscowiony pod stropem kotłowni.
Komin nie może mieć przekroju mniejszego niż 20 x 20 cm, a kanał wywiewny 14 x 14 cm. Wykonany powinien być z materiału niepalnego i wyprowadzony ponad poziom dachu.