Pianka poliuretanowa to materiał, który znajduje szerokie zastosowanie w różnych branżach. Jest bardzo popularnym materiałem między innymi w branży budowlanej, motoryzacyjnej oraz przemysłowej. Istnieją różne rodzaje piany PUR, które mają odmienne właściwości i zastosowanie. Do czego najczęściej wykorzystuje się ten materiał i dlaczego? Jakie zalety ma piana poliuretanowa i skąd bierze się jej popularność?
Piana poliuretanowa i jej wyjątkowe właściwości
Spieniony poliuretan ma szereg cech, które znajdują zastosowanie w różnych branżach. Jest to materiał, który może występować w różnych formach, dzięki czemu jest możliwość idealnego dopasowania go do konkretnych potrzeb. Wyroby wykonane z pianki poliuretanowej są bardzo proste w obróbce oraz montażu. Nie sprawiają problemów w trakcie transportu i wraz z upływem czasu nie zmieniają swoich właściwości mechanicznych, dzięki czemu nawet po wielu latach pianka PUR doskonale sprawdza się w swojej roli.
Pianka PUR ma właściwości termo izolujące. Nie rozwijają się na niej grzyby i pleśni, nie jest zjadana przez owady i gryzonie. Może być stosowana w temperaturach od -60 stopni Celsjusza do nawet 130 stopni Celsjusza. Dzięki temu jest ona bardzo uniwersalna. Nie przepuszcza wilgoci, a nakładana metodą natryskową bardzo szybko zastyga i idealnie przylega do każdej nawierzchni. Dzięki temu piana poliuretanowa idealnie sprawdza się do ocieplania konstrukcji budowlanych zarówno przemysłowych, jak i mieszkalnych, komercyjnych i rolniczych.
Ciepły i bezpieczny dom dzięki ocieplaniu pianką PUR
Ocieplanie domu pianą PUR cieszy się coraz większą popularnością. Ta metoda jest bardzo wydajna i ekonomiczna. Koszty związane z podjęciem tej inwestycji bardzo szybko się zwracają dzięki niższym kosztom ogrzewania domu. Piana PUR tworzy jednolitą powierzchnię ociepleniową, bez łączeń, na których mogą powstawać niewielkie szczeliny. Przez szczeliny w przypadku ocieplania konstrukcji styropianem lub wełną ucieka naprawdę dużo ciepła, co przekłada się na wyższe koszty ogrzewania.
Wykorzystanie do ocieplania budynków pianki poliuretanowej jest rozwiązaniem bardzo szybkim w nakładaniu. Nie trzeba obawiać się opóźnienia innych prac, ponieważ piana bardzo szybko zastyga, a jej nakładanie nie zajmuje dużo czasu. Ponadto jest to metoda, która ogranicza produkcję śmieci budowlanych. Dodatkowo bardzo dobra termoizolacja budynku przyczynia się do mniejszego zużycia paliw kopalnych, a także do mniejszej emisji zanieczyszczeń powstałych w procesie ogrzewania do atmosfery.