Menu Zamknij

Płytki klinkierowe we wnętrzu – czy to dobre rozwiązanie?

Ceramika budowlana jest popularnym materiałem  do budowy nowoczesnych energooszczędnych i ekologicznych domów. Cegła klinkierowa doskonale współgra z trójwarstwowym systemem izolacyjnym, jest trwała i przyjazna dla środowiska. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że domom nowej generacji nadaje niezwykle swojski i przyjazny wygląd. Stanowi element łączący tradycję technik i estetyki budowlanej z wysokimi wymogami stawianymi materiałom budowlanym.

Z tych właśnie względów jest ona także chętnie stosowana we wnętrzach. Odpowiedzią na ponownie rosnące zapotrzebowanie na tego rodzaju estetykę wnętrz są płytki klinkierowe. Ulepszone technologicznie płytki są trwałe i niezwykle estetyczne. Oprócz cenionych płytek podłogowych i na schody, szerokie zastosowanie znajdują ścienne płytki klinkierowe – są stosowane w niemal każdym pomieszczeniu: od salonu, aż po kuchnię i łazienkę.

Płytki klinkierowe we wnętrzu – czy to dobre rozwiązanie?

Płytki klinkierowe elewacyjne, przeznaczone z definicji do ścian zewnętrznych, mogą być jednak również kładzione na powierzchniach ścian wewnętrznych. Płytki te, wypalane w wysokiej temperaturze ze specjalnej gliny zmieszanej z piaskiem, są cennym tworzywem ceramicznym pozbawionym glazury i wyróżniającym się charakterystyczną porowatą powierzchnią. Do natury wypalanej ceramiki należy przy tym jej wielobarwność: dzięki odpowiednim rodzajom glinki otrzymuje się różne kolory – od żółtego, poprzez ciepłe odcienie ceglaste, aż po ciemną czerwień i brąz. Dzięki zróżnicowanej powierzchni, przebarwieniom i klasycznym rozmiarom do złudzenia przypominają one ręcznie formowane cegły ceramiczne. Różnią się od nich jedynie niewielką grubością nieznacznie przekraczającą 1 cm.

Płytki klinkierowe kładzie się analogicznie do konwencjonalnych płytek na specjalnej zaprawie-kleju, którą należy równomiernie pokryć ścianę, by przykleić płytki. Wypełnienie spoin fugą jest kolejnym znanym i praktykowanym etapem. Po wyschnięciu spoin warto także w miejscach szczególnie narażonych na zabrudzenia lub wilgotność, tj. przynajmniej w kuchni przy kuchence lub w łazience przy umywalce, dokonać impregnacji, by w ten sposób zakonserwować powierzchnię płytek i ułatwić ich późniejszą pielęgnację.

Płytki klinkierowe we wnętrzu – czy to dobre rozwiązanie?

Płytki klinkierowe cenione są we wnętrzach ze względu na ich niepowtarzalną estetykę rustykalną. Obecny trend jest przy tym poniekąd powracającą modą sprzed około 40-50 lat, gdy popularny był folklor ludowy w regionalnym lub egzotycznym wydaniu, a w salonach nawet tych najmniejszych gościły kominki z klinkierowej cegły. Dziś płytki stosuje się we wnętrzach wszędzie tam, gdzie pożądane jest ewokowanie swojskich klimatów. Takim miejscem może być kuchnia, będąca centrum życia rodzinnego i ogniskiem domowym – miejscem, w którym spędzamy wiele czasu, gotując, jedząc, rozmawiając. Z tych samych powodów, dla których kuchnia zazwyczaj tętni życiem, jest ona szczególnie narażona na zabrudzenia. Płytki i ich walory praktyczne sprawdzą się w kuchni jako alternatywne rozwiązanie dla powierzchni pod kuchennymi szafkami – szczególnie drażliwymi miejscami. Ponadto, by uniknąć konieczności systematycznego malowania pozostałych ścian, np. przy stole, można się również zdecydować na pokrycie ich płytkami klinkierowymi. Rzecz jasna, płytki będą obowiązkowo pasować jako okładzina nawet najnowocześniejszej obudowy salonowego kominka.

Płytki klinkierowe to jednak nie tylko staromodne sentymenty i nostalgie. Ich estetyka doskonale komponuje się z elementami nowoczesnego wystroju. Ściana pokryta płytkami klinkierowymi w obszernym pokoju dziennym z dużym oknem może stać się idealnym elementem modnego ostatnio stylu industrialnego.

Powiązane Wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *