Menu Zamknij

Płytki klinkierowe na elewacji

Docieplenie domu to sposób na obniżenie rachunków za ogrzewanie i poprawienie komfortu mieszkania. Przy okazji prowadzenia tego rodzaju prac warto wziąć pod uwagę wykończenie elewacji materiałem, który dodatkowo poprawi parametry termoizolacyjne budynku. Takim produktem jest płytka klinkierowa.

Termoizolacja budynków powstałych dwadzieścia i więcej lat temu nie odpowiada dzisiejszym standardom. Zmniejszenie ich zapotrzebowania na ciepło niejednokrotnie staje się więc palącą koniecznością. Dobre rozwiązanie, które poprawia parametry cieplne budynku, polega na zastosowaniu wełny mineralnej lub styropianu do ocieplenia ścian oraz wykończeniu elewacji płytkami klinkierowymi. To połączenie pozwala na obniżenie kosztów ogrzewanie nawet o 40 procent. Jak podaje producent płytek klinkierowych, firma Röben, stosując do budowy ścian pustaki Röben o grubości 24 cm, warstwę ocieplenia z wełny mineralnej o grubości 20 cm i elewację z płytek klinkierowych, uzyskuje się współczynnik przenikania przegród zewnętrznych 0,13 wata na m2.

Płytki klinkierowe na elewacji
Źródło: Röben

Elewacja z płytek klinkierowych nie tylko poprawia energooszczędność budynku, ale jednocześnie ułatwia utrzymanie ścian zewnętrznych w czystości. Elewacje są stale narażone na działanie czynników zewnętrznych oraz na uszkodzenia mechaniczne. Jeśli są pokryte tynkiem, z czasem pojawiają się na nich rysy i pęknięcia. To z kolei wpływa nie tylko na pogorszenie wyglądu budynku, ale jednocześnie osłabia zewnętrzną warstwę ścian. Elewacje pokryte tynkiem akrylowym lub mineralnym wymagają oczyszczania z zabrudzeń, a gdy wyblakną pod wpływem promieni słonecznych – także malowania. Podobnych problemów nie ma, gdy elewacje są wykończone płytkami klinkierowymi. Płytki są odporne na działanie czynników zewnętrznych oraz osadzanie się brudu. Ściany nimi wykończone przez wiele lat zachowują swój kolor i strukturę, a to z kolei pozwala uniknąć kosztów renowacji. Płytki klinkierowe posiadają podobne cechy co cegły klinkierowe, ale są od nich cieńsze, lżejsze, a także tańsze. Są przy tym dostępne w różnych kolorach, nie ma więc problemu z harmonijnym dostosowaniem wykończonej nimi elewacji do innych elementów zabudowy i otoczenia.

Układanie płytek klinkierowych nie jest skomplikowanym zadaniem, ale wymaga dostosowania się do pewnych zasad. Po pierwsze – płytki można montować na elewacji do wysokości 7 m, jeśli są mocowane bezpośrednio na murze. Jeśli są układane na ociepleniu ze styropianu lub wełny, niezbędne jest zastosowanie specjalnych zabezpieczeń. Po drugie – podłoże powinno być gładkie, oczyszczone z kurzu i innych zabrudzeń. Na odpowiednio przygotowaną powierzchnię należy następnie nanieść warstwę specjalnego kleju elastycznego do mocowania płytek, a kolejne rzędy mocować począwszy od naroży. Jeżeli zostaną zastosowane płytki kątowe, elewacja do złudzenia będzie przypominać oryginalny mur ceglany.

Powiązane Wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *