Menu Zamknij

Budowa garażu blaszanego – pozwolenie na budowę czy zgłoszenie?

Aktualne wymogi zawarte w Prawie Budowlanym pomogą wyjaśnić kwestię: czy budowa garażu blaszanego wymaga posiadania pozwolenia na budowę?

źródło: Jakbudować

Budowa garażu murowanego wiąże się w wysokimi kosztami. Dlatego wiele osób decyduje się na zbudowanie wiaty garażowej lub garażu blaszanego. Drugie z rozwiązań zdecydowanie lepiej chroni samochód przez niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, a jednocześnie nie trzeba na nie wydać wysokiej sumy pieniędzy.

Warto wiedzieć! Istnieje możliwość, że garaż chcemy postawić tylko tymczasowo. W takim przypadku nie musimy mieć pozwolenia. Czas ten wynosi do 180 dni – dzięki czemu mamy czas na zastanowienie się, gdzie dokładnie postawić garaż.

Budowanie garażu bez pozwolenia na budowę

Najważniejsze przepisy dotyczące budownictwa określone są w Dzienniku Ustaw z 1994 roku, nr 89 poz. 414. Zapisy te dotyczą m.in. ochrony środowiska podczas działań budowlanych czy miejsca realizacji naszej inwestycji. Dla osób, które interesują się postawieniem garażu blaszanego na posesji, najważniejszy będzie artykuł 29 Ustawy Prawo Budowlane, gdzie wymienione są sytuacje, w których musimy posiadać pozwolenie na budowę. Jakie to?

Należą do nich m.in. budowa obiektów gospodarczych, wiat, altanek lub innych obiektów małej architektury. W przypadku budowy garażu, istotny jest punkt 2, według którego pozwolenia na budowę nie wymaga stawianie wolnostojących budynków gospodarczych (parterowych), takich jak garaże, oranżeria czy altana, których powierzchnia zabudowy nie przekracza 35 m2. Przy czym ważne, aby na każde 500 m2 posesji powstał maksymalnie 1 taki obiekt.

Garaż blaszany na stałe – bez pozwolenia

Również artykuł 29 Ustawy Prawo Budowlane określa, że pozwolenie na budowę garażu nie jest potrzebne, jeśli spełnimy kilka dodatkowych warunków. Jego powierzchnia nie może być większa niż 35 m2 oraz liczba podobnych obiektów na działce nie może wynosić więcej niż 2. Warto jednak zwrócić uwagę na uwarunkowania, jakie znajdują się w planie zagospodarowania przestrzennego, ponieważ może się okazać, że na naszej ziemi nie można zbudować tego typu obiektów. Również na działkach o powierzchni mniejszej niż 400 m2 nie mogą one być wyższe niż 3 m. W planach określona jest wielkość konstrukcji oraz kąt nachylenia dachu. Jeśli plan nie jest ustanowiony, trzeba wystąpić o decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Co ważne, należy zwrócić szczególną uwagę na przepisy, które określają usytuowanie budynków względem granic działki.

Garaż blaszany – czy trzeba go zgłaszać?

Choć proces ten nie wymaga pozwolenia na budowę, dalej trzeba zgłosić zamiar postawienia, do kogo? Prezydenta miasta na prawach powiatu lub do starosty – w terminie maksymalnie 30 dni przed planowanym rozpoczęciem prac, chociaż nie zawsze zgłoszenie jest wymagane przez niektóre instytucje. Jeżeli organ nie wniesie sprzeciwu w ciągu 30 dni, możemy rozpocząć prace. Wniosek zgłoszenia można pobrać ze strony internetowej właściwej instytucji. Musimy też podpisać oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością w celach budowlanych, mieć mapę sytuacyjną (w skali 1:1000) i plan garażu. Zgłaszając nasz garaż, musimy dokładnie określić, gdzie będzie się znajdować – na działce rolnej, siedliskowej, rekreacyjnej, budowlanej itp.

Ważna informacja! Pozwolenie oraz zgłoszenie garażu blaszanego nie są wymagane, jeśli obiekt będzie postawiony na działce, na której wznoszony jest budynek mieszkalny. Dopiero po zakończeniu prac budowlanych garaż będzie musiał zostać zgłoszony.

Garaż blaszany na samochód – poznaj wymagania!

Garaż, gdzie mamy zamiar trzymać nasze auto, powinien mieć przynajmniej 2,2 m długości, wyjazd o szerokości 2,3 m oraz wysokość 2 m. Powinien również posiadać elektryczną instalację elektryczną, oświetleniową oraz, co ważne dla naszego bezpieczeństwa – też przeciwpożarową.

Garaż blaszany – wskazówki

Garaż blaszany – na co zwrócić uwagę podczas wyboru? Ile trwa montaż?

Dlaczego warto postawić blaszany garaż? To prosta w budowie konstrukcja, która jest estetyczna i często wpisuje się w bryłę budynku. Lekka, solidna i kojarzona z krótkim czasem montażu – znajduje wielu zwolenników.

Interesuje Cię dokładniejszy czas montażu? To tylko kilka godzin! To również tania inwestycja. Wielu inwestorów przekonują przedstawione argumenty, ponieważ między budową wiaty garażowej a dużego garażu jest nie tylko cenowa przepaść, ale również ryzyko m.in. łatwej kradzieży. Garaż blaszany idealnie wpasowuje się w środek tego zestawienia.

Garaż blaszany może zostać zamówiony u producenta lub możemy zbudować go samodzielnie. Warto skorzystać z opcji, jaką jest zakup konkretnego projektu garażu blaszanego u producenta. Mamy wtedy pewność, że powstaje on zgodnie z obowiązującymi standardami. Podczas takiego procesu nie tylko zyskujemy pewność, że nasz projekt jest zweryfikowany, ale też możemy zaoszczędzić!

Jak kupić garaż blaszany i zamówić jego montaż? Szereg atrakcyjnych ofert znajdziemy w Internecie. By wybrać najkorzystniejszą, najlepiej wysłać e-mail do kilku dostawców takich usług, w którym zamieścimy informacje o interesującej nas usłudze. Powinni zaproponować możliwość wyceny. Na e-mail zwrotny nie powinniśmy długo czekać.

Powiązane Wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *