Menu Zamknij

Jak zaplanować wygodną łazienkę w domu jednorodzinnym?

Wybierając projekt domu, powinniśmy kierować się przede wszystkim jego funkcjonalnością. Wygodny budynek będzie spełniał potrzeby wszystkich członków rodziny i zapewniał im prywatność. Jedną z kluczowych kwestii dla komfortu mieszkańców jest optymalna liczba oraz właściwe rozmieszczenie i urządzenie łazienek.

Liczba łazienek w domu jednorodzinnym

Liczba łazienek w budynku jednorodzinnym zależy przede wszystkim od wielkości domu i rodziny, która ma w nim zamieszkać. Usytuowanie łazienek, ich wielkość i wyposażenie mają niebagatelne znaczenie dla komfortu mieszkańców, a także odwiedzających ich gości. Właśnie chociażby ze względu na odwiedzających dom gości, warto posiadać co najmniej dwie łazienki. Zaprojektowanie tylko jednej może okazać się rozwiązaniem niepraktycznym i utrudniającym codzienne funkcjonowanie. Lepszym wyjściem będzie utworzenie większego pokoju kąpielowego z wanną w części prywatnej oraz drugiej, mniejszej łazienki z kabiną prysznicową w części dziennej. Jeszcze bardziej komfortowym rozwiązaniem może okazać się budowa oprócz łazienki w części dziennej dwóch kolejnych w strefie nocnej; w tym jednej dla rodziców i drugiej – dla dzieci. Dzięki temu domownicy będą cieszyć się pełnią swobody, a korzystanie z łazienki nie będzie powodować kłótni, gdyż znajdzie się miejsce dla każdego.

Jak wyposażyć łazienkę rodziców?

Łazienkę rodziców warto zaopatrzyć w dwie umywalki, które umożliwią korzystanie z niej dwóm osobom równocześnie. W każdej łazience niezwykle istotne jest właściwe rozmieszczenie kilku gniazdek, dzięki którym będzie można w tym samym czasie korzystać z różnych sprzętów. Można także zastanowić się nad rozdzieleniem pokoju kąpielowego i toalety. Budując jedno wspólne pomieszczenie, można zaoszczędzić na materiałach wykończeniowych, jednak planując dwa osobne wnętrza, zapewni się domownikom większy komfort. Jeśli jednak powierzchnia domu nie pozwala na zaprojektowania dwóch oddzielnych pomieszczeń, to można pomyśleć o wydzieleniu poszczególnych stref w łazience, poprzez budowę murku czy ścianki z luksferów.

Aranżacja łazienki ogólnodostępnej

Z kolei znajdująca się na parterze ogólnodostępna łazienka powinna znajdować się w miejscu łatwo dostępnym, do którego bez trudu trafią goście. Jej wyposażeniu i wystrojowi warto poświęcić należną uwagę, bowiem będzie ona stanowić jedną z niewątpliwych wizytówek domu.

1. Jak urządzić małą łazienkę?

Aranżacja małej łazienki jest często nie lada wyzwaniem dla inwestorów. Istnieje jednak kilka sprawdzonych sposobów na odpowiednie zaplanowanie i powiększenie niewielkiej przestrzeni. Świetnym rozwiązaniem będzie kabina prysznicowa, zamontowana w rogu lub we wnęce. Obecnie najpopularniejszy jest prysznic nieposiadający brodzika, dzięki któremu zyskamy dodatkowe centymetry w łazience. W małych łazienkach zalecane są jasne meble i ściany, niewzorzyste kafelki, duże lustra i wszelkie błyszczące powierzchnie. Te wszystkie elementy sprawią, że wnętrze będzie wydawało się większe niż jest w rzeczywistości.

2. Jak urządzić dużą łazienkę?

W urządzaniu dużej przestrzeni mamy znacznie większe pole do popisu. Bez obaw możemy łączyć wiele kolorów i faktur – ale oczywiście w odpowiednio przemyślany sposób, by pomieszczenie nie było przytłaczające. To, czy wybierzemy wannę czy kabinę prysznicową zależy wyłącznie od naszych preferencji. Równie dobrze możemy zdecydować się na wannę z osłoną prysznicową, co może być pewnym kompromisem. W dużej łazience warto zamontować dwie umywalki, co jest bardzo praktycznym rozwiązaniem. Niemałe pomieszczenie możemy urządzić tak naprawdę w każdym stylu – najważniejsze, by wszystkie elementy tworzyły spójną całość.

Powiązane Wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *