Menu Zamknij

TOP10 projektów domów energooszczędnych

Energooszczędne domy to już nie tylko ciekawostka, ale i konieczność. Ciągłe zaostrzenia przepisów dotyczących energii zużywanej przez gospodarstwa domowe sprawiają, że korzystanie z rozwiązań ograniczających straty energii jest niezbędne podczas budowy domu. Należy jednak pamiętać, że oprócz spełnienia określonych warunków, ma to dodatkowy cel – tańsze użytkowanie domu. Oto dziesięć energooszczędnych projektów domów.

1. Projekt domu Darlena (143,55 m²)

Projekt domu Darlena
Źródło: Tooba.pl

Podstawowym źródłem strat energii w domu są… kiepskiej jakości materiały. Już na etapie inwestycji warto rozważyć wybór tych, które osiągają najlepsze parametry. Do budowy projektu Darlena przewidziano materiał o doskonałej izolacyjności termicznej, czyli bloczki gazobetonowe Ytong. Do ocieplenia murów wykorzystano styropian o grubości 20 cm. Takie rozwiązanie sprawia, że ogrzanie domu będzie łatwe i tanie, zaś koszt dodatkowej inwestycji na termoizolację zwróci się z nawiązką.

2. Projekt domu Ambrozja 3 CE (158,48 m²)

Projekt domu Ambrozja 3 CE
Źródło: Tooba.pl

Ambrozja 3 CE to projekt dużego domu parterowego z wielospadowym dachem. Dom posiada cztery sypialnie, z czego jedna wyposażona jest we własną garderobę oraz łazienkę. Część dzienna doświetlona jest za pomocą dużych przeszkleń. Pozwalają one nie tylko na rozjaśnienie wnętrza, ale i wpuszczenie doń gorących promieni słonecznych. Słońce wpadające przez położone od południa szyby to darmowe ciepło.

3. Projekt domu LIM House 03 (116,79 m²)

Projekt domu LIM House 03
Źródło: Tooba.pl

Energooszczędność to nie tylko materiały o doskonałych parametrach, ale i prosta bryła. Czym bardziej zwarta i nieskomplikowana, tym mniejsze straty wynikające z dużej powierzchni ścian zewnętrznych. LIM House 03 to projekt nie tylko energooszczędny, ale i ergonomiczny. Jasno wydzielone strefy dzienne i nocne oraz logicznie ułożone pomieszczenia sprawiają, że użytkowanie domu jest przyjemne. Dodatkową oszczędność gwarantuje nam duża kotłownia dostosowana do spalania paliw stałych.

4. Projekt domu Kendra XS Bis (111,75 m²)

Projekt domu Kendra XS Bis
Źródło: Tooba.pl

Częstym powodem dużych strat energii jest zła stolarka okienna o niskich parametrach. Nieoczekiwanie duże wydatki na stan surowy otwarty skłaniają nierzadko inwestorów do zastosowania najtańszych okien. Jest to jednak złudna oszczędność. Straty ciepła potrafią być duże i znacznie podniosą koszt ogrzewania budynku. Dotyczy to zwłaszcza okien dachowych, bowiem ciepło unosi się ku górze. Na stolarce okiennej nie warto oszczędzać.

5. Projekt domu Klara drewniany Termo (127 m²)

Projekt domu Klara Drewniany Termo
Źródło: Tooba.pl

Czy projekt drewniany może być energooszczędny? Oczywiście, że tak! Dobrze ocieplony dom drewniany nie będzie generował wyższych strat niż budynek murowany o podobnej powierzchni.  Owszem, dom wykonany w technologii szkieletowej wychładza się szybciej, ale jest to wynikiem nie gorszej izolacji termicznej, a mniejszej pojemności cieplnej ścian. Czy to wada? Niekoniecznie. W domu szkieletowym nagrzewamy jedynie powietrze, a nie mury, więc można obniżać temperaturę wnętrza podczas nieobecności domowników o kilka stopni. To doskonały sposób na oszczędność pieniędzy.

6. Projekt domu Ariel KO (128,14 m²)

Projekt domu Ariel KO
Źródło: Tooba.pl

Kolejnym ciekawym projektem projektem energooszczędnym jest Ariel KO. To parterowy dom z wyraźnie wydzieloną strefą dzienną oraz nocną. W strefie dziennej znajduje się kominek, który w okresie przejściowym będzie bardzo dobrym źródłem ogrzewania, a przy okazji stworzy we wnętrzu przytulny klimat. Odgłosów strzelającego w kominku drewna nie zastąpimy niczym innym.

7. Projekt domu Bez (85,9 m²)

Projekt domu Bez
Źródło: Tooba.pl

Coraz częstszym wyborem inwestorów jest dom mniejszy, ale wykonany z lepszych materiałów. Ma to same zalety, gdyż nie dość, że dysponujemy lepszą termoizolacją domu (grubszy styropian, wełna szklana, stolarka okienna o wyższych parametrach itd.), to na dodatek musimy ogrzać mniejszą powierzchnię. Nie oznacza to jednak, że musimy godzić się z mniejszą powierzchnią pomieszczeń. Tę możemy „odzyskać” poprzez mądre i ergonomiczne wyposażenie wnętrz. Przestronność to pojęcie względne.

8. Projekt domu Amarylis 2 CE (148,05 m²)

Projekt domu Amarylis 2 CE
Źródło: Tooba.pl

Projekt Amarylis 2 CE to doskonałe rozwiązanie problemu wąskich działek. W takim przypadku trudno znaleźć miejsce na garaż, nie mówiąc już o garażu dwustanowiskowym. Tutaj umieszczono go w bryle budynku, co obniża koszty inwestycji. Salon otwarto na stronę południową oraz zachodnią, dzięki czemu pomieszczenia reprezentacyjne są doświetlone przez większą część dnia. Na piętrze zlokalizowano cztery sypialnie i każda z nich posiada dostęp do własnego portfenetru.

9. Projekt domu Leosia G1 Energo (103,58 m²)

Projekt domu Leosia G1 Energo
Źródło: Tooba.pl

Sposobem na energooszczędność mogą być panele solarne lub fotowoltaiczne. Te pierwsze dadzą nam możliwość całorocznego podgrzewania wody użytkowej bez uruchamiania właściwego kotła, zaś zastosowanie paneli fotowoltaicznych pozwoli zaoszczędzić prąd. Dwuspadowy dach jest idealnym miejscem na montaż paneli. Jak warto się przekonać, projekt Leosia G1 Energo dostosowany jest także do innych energooszczędnych rozwiązań.

10. Projekt domu Eco 4 z garażem 1-st. A (104,1 m²)

Projekt domu Eco 4 z garażem 1-st. A
Źródło: Tooba.pl

Ten nowoczesny projekt ma zaledwie 6,5 metra szerokości. Nadaje się dzięki temu na wąskie i długie działki. Ciekawa stylistyka łączy się tutaj z ergonomią, bowiem płaski dach sprawia, że wszystkie sypialnie są pozbawione skosów, a przez to pełnowymiarowe i łatwe w aranżacji. Budynek prezentuje się najlepiej w kolorze białym, wzbogaconym o drewniane okładziny. To doskonała propozycja dla ludzi młodych, którzy szukają nietuzinkowego domu wpisującego się w nowoczesną, podmiejską stylistykę.

Powiązane Wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *