Ścianka kolankowa ma wpływ na wielkość powierzchni użytkowej pomieszczeń na poddaszu, nic więc dziwnego, że inwestorzy przywiązują baczną uwagę do jej wysokości.
Ścianka kolankowa to zewnętrzna ściana ustawiona na stropie ostatniej kondygnacji. Na niej opiera się dach. Ten element nie jest jednak obecny w każdym projekcie domu z poddaszem. Gdy dach opiera się na murłacie, to wówczas ścianki kolankowej nie znajdziemy w projekcie. Dążąc do polepszenia ustawności pomieszczeń pozbawionych ścianki kolankowej, skosy sięgające podłogi odcina się od reszty pomieszczenia za pomocą tzw. przedścianki. Tę przestrzeń można także wykorzystać w inny sposób i umieścić tam na przykład specjalne, wykonane na zamówienie szafki. W wyniku podobnych zabiegów nie zmieni się wielkość powierzchni użytkowej poddasza, ale ograniczy się przestrzeń, którą w przeciwnym razie należałoby ogrzewać, będzie to więc miało pozytywny wpływ na koszty związane z eksploatacją budynku.
Gdy poddasze zamierzamy przeznaczyć na cele użytkowe, to przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę właśnie na wysokość ścianki kolankowej oraz kąt nachylenia dachu (przy czym im kąt nachylenia jest niższy, tym wysokość ścianki kolankowej powinna być wyższa). Wybierając gotowy projekt domu lub planując naniesienie w nim zmian dotyczących kąta nachylenia dachu, należy zapoznać się z wytycznymi zawartymi w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub w decyzji o warunkach zabudowy. W tych dokumentach często są zawarte ustalenia dokładnie precyzujące dopuszczalny kąta nachylenia dachu, zmian nie będzie więc można wprowadzać w sposób dowolny.
Jeżeli skosy rozpoczynają się na wyższej wysokości, to pomieszczenia zyskują na ustawności i zwiększa się wielkość powierzchni użytkowej. Wysokość ścianki kolankowej powinna być warunkowana przede wszystkim rodzajem przeznaczenia poddasza. Gdy druga kondygnacja ma pełnić wyłącznie funkcje gospodarcze, to wysokość ścianki może nie przekraczać 70 cm. Inaczej sprawa wygląda, gdy na poddaszu planuje się pomieszczenia mieszkalne. Na wygodę użytkowania pozwoli wówczas ścianka o wysokości 80-110 cm; w takiej sytuacji przy ścianie będzie można ustawić niższe meble, takie jak łóżko czy biurko. Ściana kolankowa mierząca 140-150 cm umożliwi jeszcze większą swobodę aranżacji, jednak jej konstrukcja będzie bardziej skomplikowana i będzie wymagać dodatkowych wzmocnień. Z kolei jeżeli inwestorom zależy na tym, aby pomieszczenia na poddaszu w zasadzie nie różniły się od typowych pokojów, to powinni oni dążyć do tego, aby wysokość ścianki kolankowej wynosiła około 200 cm.
Inwestorom najczęściej bardzo zależy na polepszeniu funkcjonalności pomieszczeń na poddaszu. Czy w związku z tym, kupując gotowy projekt domu, warto na etapie adaptacji wprowadzać w nim zmiany związane z wysokością ścianki kolankowej? Stosując takie modyfikacje, zyskuje się dodatkową przestrzeń użytkową, a pomieszczenia stają się bardziej przestronne i ustawne. Niewielka zmiana wysokości może więc okazać się bardzo pozytywnym zabiegiem, poprawiającym komfort mieszkańców, ale nie psującym wyglądu zewnętrznego budynku. Z tego rodzaju zmianami nie należy jednak przesadzać, ponieważ w efekcie mogą negatywnie wpłynąć na wygląd domu, zaburzając jego proporcje. Nadmierne podniesienie wysokości ścianki kolankowej sprawi, że podwyższeniu ulegnie ściana pod okapem, a dach i okna będą wydawać się za małe i źle wpisane w elewację budynku. Inną negatywną konsekwencją wprowadzenia tego rodzaju zmian może okazać się utrudniony dostęp do okien dachowych, które znajdą się na zbyt dużej wysokości. Aby nie utrudnić lub nawet stracić możliwość korzystania z nich, należałoby zbliżyć je do krawędzi dachu lub zaprojektować okna kolankowe.