Menu Zamknij

Zasady aranżacji ślepej kuchni

Jeśli jesteście szczęśliwymi posiadaczami domu bez widnej kuchni, to sprawdźcie, czy zastosowaliście poniższe rozwiązania. Może dzięki nim unikniecie kłopotliwego zawilgocenia ścian, sprzyjającego rozwojowi grzyba. Niektóre projekty domów nie przewidują okien w kuchni. Pewnie myślicie, że to niemożliwe, a jednak!

Jak zaaranżować ślepą kuchnię?

To nie jest zemsta architekta czy zwykłe przeoczenie, po prostu czasem inwestorzy preferują otwartą kuchnię, połączoną z salonem. Przy takim rozwiązaniu należy zadbać, by zamontowano dobry system wentylacyjny. Do niego powinno podłączyć się wydajny okap z wyciągiem. Dzięki temu pozbędziemy się nieprzyjemnego zapachu, zapobiegniemy skraplaniu się wody na ścianach i osadzaniu sadzy. Gorzej, gdy w pomieszczeniu nie ma wolnego otworu wentylacyjnego. Wtedy należy użyć zwykłego pochłaniacza. Pamiętajmy jednak, że usunie on tylko zapachy z kuchni, ale nie pomoże w pozbyciu się brudu i wilgoci.

Połączenie ślepej kuchni z salonem

Jednym ze sposobów na ślepą kuchnie jest połączenie jej z innym pomieszczeniem. Najczęściej jest to salon, centralny pokój domu, w którym spożywamy posiłki i przyjmujemy gości. Przez okna pokoju wpada światło słoneczne, w ciągu dnia zapewniając oświetlenie przestrzeni kuchennej i zastępując wentylację. W takiej sytuacji wystarczy zamontować pochłaniacz, a zamiast kuchenki gazowej – płytę indukcyjną. To wyeliminuje osadzanie się sadzy. Otwarcie kuchni na salon niesie za sobą także inne funkcje, na przykład dekoracyjne. Centralna część domu nabierze innego charakteru, bardziej otwartego i nieformalnego. Dzięki odpowiedniej aranżacji, wbudowaniu barku z szafkami, zyskamy dodatkowe miejsce do spożywania posiłków na co dzień. Pamiętajmy jednak o zachowaniu spójności. Meble oraz dodatki muszą do siebie pasować, a w efekcie zyskamy jedno, duże i przestronne pomieszczenie. Nadmiernie różniące się przedmioty mogą zaburzyć estetykę domu.

Sztuczne oświetlenie w kuchni bez okna

Widne kuchnie, jak i te bez okien, potrzebują odpowiedniego oświetlenia. Oprócz głównej lampy, można rozważyć oświetlenie punktowe. Lampki ledowe świetnie pasują pod każdą szafkę kuchenną. Można je zamontować nad zlewem i w innych miejscach, wymagających odpowiedniego doświetlenia. Pamiętajmy, że większość okapów ma wmontowane oświetlenie. Sztuczne oświetlenie przyda się także w kuchni otwartej na salon. Kuchnia powinna być funkcjonalna i tak zorganizowana, by nic nie przeszkadzało w codziennej krzątaninie oraz gotowaniu. Dlatego dobrze oświetlone pomieszczenie jest tak ważne.

Kolory ścian i mebli w ślepej kuchni

Zarówno w przypadku ścian, mebli, jak i nawet sprzętów AGD powinniśmy zdecydować się na jasne i pastelowe barwy. Ciekawymi kolorami są przykładowo biel, wanilia, mięta, beż oraz gołębie tonacje, które zyskały w ostatnim czasie na popularności. Szczególnie polecane są meble kuchenne z połyskiem, które będą odbijać światło. Odpowiedniego zagospodarowania wymaga również ściana między blatem a szafkami kuchennymi. Idealnie sprawdzą się jasne, błyszczące płytki, które rozjaśnią przestrzeń bądź panele szklane, wykonane ze szkła hartowanego i dostępne w przeróżnych wzorach i kolorach. Pamiętajmy o tym, aby w aranżacji ślepej lub małej kuchni unikać ciemnych barw i masywnych mebli, które jeszcze bardziej przyciemnią i przytłoczą wnętrze.

 

 

Powiązane Wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *