Menu Zamknij

Jak urządzić małe wnętrze?

Praktyczne i funkcjonalne urządzenie małego wnętrza to tak naprawdę nie lada wyzwanie dla niedoświadczonych projektantów. Jak sprawić, by wydawało się się większe niż jest w rzeczywistości? Zobaczcie nasze wskazówki. Niewielkie metrażowo przestrzenie mają niestety to do siebie, że bardzo łatwo jest nawet jednym nieprzemyślanym ruchem sprawić, że wnętrze będzie prezentowało się niezbyt atrakcyjnie i optycznie jeszcze bardziej zmniejszy swoją wielkość. Na szczęście istnieje wiele prostych zasad, które pomogą nam zaaranżować przestrzeń wygodnie i funkcjonalnie.

Jak optycznie powiększyć wnętrze?

Stosując się do kilku głównych zasad możemy w prosty sposób urządzić cudowne studio, kawalerkę lub osobne pomieszczenie w domu.

Kolory ścian w małych wnętrzach

Niezwykle ważne znaczenie ma odpowiedni dobór kolorów do ścian małego wnętrza. Najlepiej jeśli będą to jasne, pastelowe barwy, które nie przytłoczą pomieszczenia, a wręcz przeciwnie – nadadzą mu lekkości. Odpowiednimi kolorami będą również biel wnosząca do pomieszczenia więcej światła oraz subtelna szarość, która pasuje niemal do każdej aranżacji. Profesjonalni architekci doskonale wiedzą, że delikatne kolory to doskonały sposób na optyczne powiększenie wnętrza.

Dobór mebli do małego pomieszczenia

Równie istotnym zadaniem jest odpowiedni dobór mebli. Podobnie jak kolory ścian nie powinny być one ciemne, a tym bardziej masywne. Przy aranżacji niewielkich metrażowo pomieszczeń ciężkie meble mogą przytłoczyć pomieszczenie, sprawić, że będzie wydawać się ono jeszcze mniejsze i bardziej ciasne. Wysokość mebli również powinna być umiarkowana. Najlepiej, jeśli pomiędzy ich końcem a sufitem pozostanie minimum 50 cm przestrzeni. Bardzo dobrze sprawdzą się białe lub beżowe fronty, otwarte półki i proste kształty. Warto również pomyśleć o meblach składanych i wielofunkcyjnych (np. rozsuwane stoliki, rozkładane kanapy).

Lustra – sprawdzony trik, by powiększyć wnętrze

Bardzo dobrym trikiem, który pozwoli nam w prosty sposób optycznie powiększyć wnętrze są lustra. Oczywiście nie chodzi tu o niezliczoną ilość luster, ale jedną dosyć sporą taflę, umiejętnie wkomponowaną w otoczenie. Lustra doskonale odbijają światło, a w zależności od tego, jak będzie ono zawieszone, mogą działać dwutorowo. Przykładowo prostokątne lustro powieszone poziomo za kanapą nada wnętrzu głębi, natomiast lustro umieszczone poziomo optycznie wydłuży pomieszczenie. Lustra powinniśmy wybrać bez fantazyjnych zdobień – z prostą i delikatną ramą lub całkowicie bez niej.

Oświetlenie w niewielkim pomieszczeniu

Odpowiednio dobrane oświetlenie sprawi, że pomieszczenie będzie się wydawać większe niż jest w rzeczywistości. Należy maksymalnie wykorzystać zarówno światło naturalne, jak i sztuczne. Do okien najlepiej dobrać rolety lub delikatne tiulowe firanki, które przepuszczają światło. Ciemne lub wzorzyste firany i zasłony tylko by przytłoczyły i przyciemniły wnętrze. Uzupełnieniem będą lampy stojące i kinkiety.

Aranżacja wnętrz – podział domu na strefy

Nie bez znaczenia przy aranżacji małych wnętrz pozostaje również umiejętny podział pomieszczenia na strefy. W zależności od tego, czy jest to pokój dzienny, łazienka, kuchnia, czy biuro, strefy te oczywiście będą wyglądały zupełnie inaczej. Na przykład w kuchni powinno zostać wyraźnie wyodrębnione miejsce do przygotowywania posiłków, mycia naczyń oraz przechowywania. W sypialni z kolei wyodrębnić należy strefę wypoczynkową oraz tę pozwalającą na przechowywanie ubrań.

Po zapoznaniu się z podstawowymi regułami rządzącymi architekturą małych wnętrz całe zadanie powinno wydać się nam o wiele prostsze. Niemniej jednak, podczas urządzania zawsze powinniśmy zachować szczególną ostrożność i dokładnie przemyśleć każdy ruch.

Powiązane Wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *