Menu Zamknij

Poradnik wnętrzarski – meblowanie kuchni, cz. 1

Kuchnia to centrum każdego domu, jedno z najważniejszych pomieszczeń. Należy przyłożyć szczególną uwagę do jej urządzenia. Istotne są tu bowiem nie tylko względy estetyczne, ale także, a może przede wszystkim funkcjonalne.Mówi się, że dobrze zaprojektowana kuchnia to taka, która zapewnia maksymalny komfort pracy. Kuchnię zazwyczaj urządza się w kształcie litery „L” lub „U” – to najpopularniejsze, funkcjonalne, ale też modne sposoby aranżacji. Dziś podpowiemy, jak ustawić meble i sprzęty w literę „L”, by cieszyć się swobodną pracą w swojej kuchni każdego dnia.

Do jakich kuchni aranżacja w literę „L”?

Typ ustawienia zabudowy meblowej w kształcie litery „L” doskonale sprawdza się w długich, wąskich kuchniach. Odległość między rzędami szafek powinna wynosić co najmniej 120 cm, więc ustawienie w „L” zalecamy wszędzie tam, gdzie niemożliwe jest umiejscowienie mebli z zachowaniem takiej odległości. Będzie więc to świetnie rozwiązanie do kuchni w blokach, które zazwyczaj mają niedużą powierzchnię i kształt prostokąta. Dzięki zastosowaniu w małych kuchniach właśnie takiego ustawienia możliwe jest zaaranżowanie mini kącika jadalnego na ścianie przeciwległej krótszemu bokowi zabudowy.

W kuchni zabudowanej w kształcie „L” głównym ciągiem roboczym jest dłuższy blat, a krótszy odcinek staje się dodatkowym blatem pomocniczym. Właśnie na krótszym odcinku zabudowy można umiejscowić płytę i piekarnik, urządzając tam strefę gotowania i pieczenia.

Optymalna aranżacja ciągu głównego to zgodność z zasadą trójkąta roboczego. Oznacza to, że trzy najważniejsze strefy: zapasów, zmywania i gotowania powinny być oparte na wierzchołkach trójkąta. W ustawieniu typu „L” od lewej strony jako pierwsza powinna znajdować się lodówka i szafy z artykułami żywnościowymi (strefa zapasów), następnie strefa zmywania i przygotowywania potraw (zlewozmywak, zmywarka, kosz na śmieci, blat, deski i noże) oraz strefa gotowania. Taki układ sprawia, że aranżacja jest ergonomiczna, a kuchnia staje się bardzo funkcjonalna.

Mała kuchnia z jadalnią

Aneks kuchenny, czyli kuchnia otwarta na salon

Modne, duże przestrzenie można uzyskać nawet w mieszkaniach czy mniejszych domach. Wystarczy prosty zabieg połączenia kuchni z salonem, czyli stworzenia dużego aneksu kuchennego. On również może być urządzony w kształcie litery „L”. Dłuższy blat warto wtedy urządzić zgodnie z trójkątem roboczym, a krótszy zmienić w dodatkowy blat roboczy, strefę gotowania lub barek. Taki układ pozwoli na zorganizowanie na barku bufetu szwedzkiego podczas spotkań rodzinnych i towarzyskich.

Kuchnia z wyspą

Jak umeblować kuchnię?

W kuchni w kształcie „L” nie ma wielkiego znaczenia, czy sprzęty AGD będą wolnostojące czy w zabudowie. Warto jednak pamiętać, że te do zabudowy świetnie prezentują się w wnętrzach w stylu nowoczesnym, a także łatwo utrzymać je w czystości. Przewagą sprzętów wolnostojących jest natomiast łatwiejszy demontaż w razie awarii oraz dużo większy wybór jeśli chodzi o sprzęty stylizowane, np. kolorowe lodówki w stylu retro.

Krótszy odcinek zabudowy w kształcie „L” można umiejscowić pod oknem i właśnie tam zorganizować strefę gotowania lub strefę zmywania. Zlewozmywak zlokalizowany na krótszym odcinku zabudowy, pod oknem, to aranżacja w stylu amerykańskim.

Pod oknem można również zorganizować kącik jadalniany. Na krótszym boku „L” można zrezygnować z szafek i zamiast tego umieścić tam sam blat. W tym przypadku będzie on przedłużał parapet i stworzy efektowną stylistyczną całość. Taki barek przy oknie wystarczy wyposażyć w hokery i cieszyć się wyjątkowym miejscem do spożywania posiłków czy picia porannej kawy.

Kuchnia z wyspą i hokerami

Urządzenie kuchni w kształcie litery „L” sprawdza się w wielu wnętrzach – i w tych o małej powierzchni i w dużych. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, które ponadto wygląda naprawdę efektownie i dodaje charakteru kuchennej aranżacji.

W kolejnej części naszego poradnika podpowiemy, jak ustawić meble i sprzęty w aranżacji w kształcie litery „U”.

Powiązane Wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *