Menu Zamknij

Dom z piwnicą czy bez?

Decyzja o rezygnacji z piwnicy lub o jej budowie powinna zapaść już na etapie wyboru projektu. Większość popularnych projektów gotowych przedstawia domy parterowe z poddaszem użytkowym, bez piwnicy. Dodatkową kondygnację można jednak zaplanować na etapie adaptacji projektu do konkretnej działki.

Wyższy koszt budowy domu z piwnicą

Szukając oszczędności podczas budowy domu, inwestorzy coraz częściej rezygnują z piwnicy. Budowa dodatkowej kondygnacji niesie ze sobą wzrost wydatków o 20-30 procent. Trzeba jednak przy tym pamiętać, że koszt powstania piwnicy może okazać się niższy niż budowa osobnego budynku gospodarczego lub garażu. Podejmując decyzję w tej sprawie, obok względów finansowych, należy wziąć pod uwagę także indywidualne potrzeby rodziny, wielkość i kształt działki oraz warunki terenowe. Na przykład wysoki poziom wód gruntowych, jeśli nie wyklucza, to przynajmniej utrudnia budowę piwnicy. W takiej sytuacji możliwy jest montaż instalacji przeciwwodnej, ale koszty poniesione na jej zakup są dosyć wysokie. Poza tym nie ma gwarancji na to, że nie będzie przecieków. Inna komplikacja w budowie związana jest obecnością szamba lub płytko usytuowaną kanalizacją. Należy wówczas zamontować specjalną pompę, która usprawni spływ ścieków.

Dom z piwnicą – dodatkowa przestrzeń

Nie wydaje się zasadne podpiwniczanie całej powierzchni rozległego domu parterowego; w takiej sytuacji z pewnością w zupełności wystarczy częściowe podpiwniczenie. A w przypadku, gdy nasza działka nie należy do największych, piwnica pozwoli wygospodarować dodatkowe pomieszczenia, bez zwiększania powierzchni zabudowy. Budowa piwnicy niewątpliwie poprawia funkcjonalność domu, ponieważ całą część gospodarczą można wówczas przenieść z części mieszkalnej do tego pomieszczenia. W najniższej kondygnacji zazwyczaj projektuje się kotłownię, dzięki czemu w pomieszczeniach mieszkalnych nie będzie słychać pracy kotła czy pomp. W piwnicy można zaplanować również pralnię z suszarnią czy magazyn na rzadziej używane sprzęty. Jeśli powierzchnia pomieszczenia na to pozwoli, to można tam zorganizować dodatkowe pomieszczenia o charakterze na przykład rekreacyjnym; siłownię czy też inny pokój hobby.

W drugiej części piwnicy można także zaprojektować garaż. Trzeba wówczas wziąć pod uwagę ukształtowanie terenu wokół domu, a także zapewnić dogodny wjazd. Budowa podziemnego garażu wymaga także zapewnienia stosownych odpływów wody deszczowej, zapobiegających zalewaniu garażu podczas intensywnych opadów deszczu.

Piwnica – miejsce na działalność gospodarczą

Jeśli prowadzimy działalność gospodarczą, która wymaga posiada dodatkowej powierzchni użytkowej, dom z piwnicą będzie doskonałym rozwiązaniem. W szczególności w przypadku niewielkiej firmy rzemieślniczej, usługowej lub handlowej. Piwnicę bez problemu można oddzielić od pomieszczeń mieszkalnych, chociażby poprzez zaplanowanie osobnych wejść.

Kiedy jeszcze warto zbudować dom podpiwniczony?

Budowa domu z piwnicą będzie również odpowiednim pomysłem dla posiadaczy działek ze spadkiem terenu. Warto to wykorzystać w szczególności, gdy różnica poziomów wynosi ok. 1,5 m. Naturalne ukształtowanie terenu doskonale ją doświetli, więc będzie można zaplanować w niej również pomieszczenia dzienne. Piwnica będzie stanowić przy tym właściwe zabezpieczenie przed spływającymi wodami opadowymi.

Powiązane Wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *