Menu Zamknij

Dom z piwnicą czy bez?

Decyzja o rezygnacji z piwnicy lub o jej budowie powinna zapaść już na etapie wyboru projektu. Większość popularnych projektów gotowych przedstawia domy parterowe z poddaszem użytkowym, bez piwnicy. Dodatkową kondygnację można jednak zaplanować na etapie adaptacji projektu do konkretnej działki.

Wyższy koszt budowy domu z piwnicą

Szukając oszczędności podczas budowy domu, inwestorzy coraz częściej rezygnują z piwnicy. Budowa dodatkowej kondygnacji niesie ze sobą wzrost wydatków o 20-30 procent. Trzeba jednak przy tym pamiętać, że koszt powstania piwnicy może okazać się niższy niż budowa osobnego budynku gospodarczego lub garażu. Podejmując decyzję w tej sprawie, obok względów finansowych, należy wziąć pod uwagę także indywidualne potrzeby rodziny, wielkość i kształt działki oraz warunki terenowe. Na przykład wysoki poziom wód gruntowych, jeśli nie wyklucza, to przynajmniej utrudnia budowę piwnicy. W takiej sytuacji możliwy jest montaż instalacji przeciwwodnej, ale koszty poniesione na jej zakup są dosyć wysokie. Poza tym nie ma gwarancji na to, że nie będzie przecieków. Inna komplikacja w budowie związana jest obecnością szamba lub płytko usytuowaną kanalizacją. Należy wówczas zamontować specjalną pompę, która usprawni spływ ścieków.

Dom z piwnicą – dodatkowa przestrzeń

Nie wydaje się zasadne podpiwniczanie całej powierzchni rozległego domu parterowego; w takiej sytuacji z pewnością w zupełności wystarczy częściowe podpiwniczenie. A w przypadku, gdy nasza działka nie należy do największych, piwnica pozwoli wygospodarować dodatkowe pomieszczenia, bez zwiększania powierzchni zabudowy. Budowa piwnicy niewątpliwie poprawia funkcjonalność domu, ponieważ całą część gospodarczą można wówczas przenieść z części mieszkalnej do tego pomieszczenia. W najniższej kondygnacji zazwyczaj projektuje się kotłownię, dzięki czemu w pomieszczeniach mieszkalnych nie będzie słychać pracy kotła czy pomp. W piwnicy można zaplanować również pralnię z suszarnią czy magazyn na rzadziej używane sprzęty. Jeśli powierzchnia pomieszczenia na to pozwoli, to można tam zorganizować dodatkowe pomieszczenia o charakterze na przykład rekreacyjnym; siłownię czy też inny pokój hobby.

W drugiej części piwnicy można także zaprojektować garaż. Trzeba wówczas wziąć pod uwagę ukształtowanie terenu wokół domu, a także zapewnić dogodny wjazd. Budowa podziemnego garażu wymaga także zapewnienia stosownych odpływów wody deszczowej, zapobiegających zalewaniu garażu podczas intensywnych opadów deszczu.

Piwnica – miejsce na działalność gospodarczą

Jeśli prowadzimy działalność gospodarczą, która wymaga posiada dodatkowej powierzchni użytkowej, dom z piwnicą będzie doskonałym rozwiązaniem. W szczególności w przypadku niewielkiej firmy rzemieślniczej, usługowej lub handlowej. Piwnicę bez problemu można oddzielić od pomieszczeń mieszkalnych, chociażby poprzez zaplanowanie osobnych wejść.

Kiedy jeszcze warto zbudować dom podpiwniczony?

Budowa domu z piwnicą będzie również odpowiednim pomysłem dla posiadaczy działek ze spadkiem terenu. Warto to wykorzystać w szczególności, gdy różnica poziomów wynosi ok. 1,5 m. Naturalne ukształtowanie terenu doskonale ją doświetli, więc będzie można zaplanować w niej również pomieszczenia dzienne. Piwnica będzie stanowić przy tym właściwe zabezpieczenie przed spływającymi wodami opadowymi.

Powiązane Wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *