Menu Zamknij

Instalujemy zmiękczacz wody – poradnik

Zmiękczacz wody ograniczy problemy związane z twardą wodą takie jak niekorzystny wpływ na skórę człowieka, ale też na działanie urządzeń AGD i instalacji grzewczych. Dziś podpowiemy, jak w prosty sposób zamontować zmiękczacz wody w swoim gospodarstwie domowym.

Instalacja zmiękczacza wody jest bardzo prosta, można ją z powodzeniem wykonać samemu. Po montażu można od razu korzystać z funkcjonalności urządzenia. W czasie jego eksploatacji należy pamiętać jedynie o jego regularnej regeneracji.

Przygotowanie do montażu zmiękczacza

Zanim zajmiemy się instalacją zmiękczacza, należy ocenić twardość wody dostarczanej przez domowe ujęcie czy sieć wodociągową. Poziom twardości można zbadać przy użyciu kropelkowego testera, bardzo łatwego w użyciu. Ten parametr jest bardzo istotny dla późniejszych ustawień urządzenia.

Kolejnym krokiem jest wybór miejsca montażu zmiękczacza. Trzeba tu uwzględnić kilka kwestii: po pierwsze urządzenie powinno być instalowane na głównym przyłączu zimnej wody, jeszcze przed piecem centralnego ogrzewania. Dzięki temu będzie do niego trafiała miękka woda i zminimalizowany zostanie problem osadzania się kamienia w instalacji grzewczej.

Kolejnym aspektem związanym z lokalizacją zmiękczacza jest dostępność prądu. Pamiętajmy, że jest to urządzenie elektryczne, wymagające zasilania. Bardzo istotne jest również umiejscowienie zmiękczacza względem odpływu ścieków – powinien on się znajdować maksymalnie 6 m od urządzenia.

Przy wyborze miejsca montażu warto wziąć pod uwagę również kwestię związane z późniejszą eksploatacją. Uzupełnianie soli, programowanie, ewentualne naprawy będzie przeprowadzać dużo łatwiej, gdy pozostawimy nieco miejsca od góry i od przodu urządzenia.

Schemat instalacji zmiękczacza wody
Źródło: Rynek Instalacyjny

Podłączanie zmiękczacza do instalacji wodnej

Urządzenie można podłączyć do każdego typu instalacji wodnej, bez względu na to, czy zastosowano w niej rury miedziane, gwintowane czy plastikowe. Przed ostatecznym montażem warto zaplanować poprowadzenie tzw. By-Passa, czyli obwodu wody poza zmiękczaczem. Dzięki temu dostęp do wody i samej instalacji będzie możliwy nawet w wypadku awarii urządzenia.
Do doprowadzenia i odprowadzenia wody ze zmiękczacza należy użyć elastycznych węży w oplocie metalowym. Wszelkie akcesoria, węże i rury, których używamy do przygotowania dopływu i odpływu wody z urządzenia powinny być dokładnie wymierzone i docięte, a wszelkie połączenia i łączenia wyprostowane, by zapewnić swobodny przepływ cieczy.

Bardzo ważne jest poprowadzenie odpływu do kanalizacji. Rura odpływowa powinna być zawsze otwarta. Dodatkowo w zbiorniku solanki należy zainstalować kolanko przelewowe umożliwiające odpływ cieczy, poprowadzone do rury kanalizacyjnej przy użyciu węza elastycznego.

Podłączanie zmiękczacza wody do instalacji wodnej
Źródło: Castorama

Uruchomienie zmiękczacza

Gdy zmiękczacz jest już połączony z instalacją wodną, można podłączyć go do prądu i uruchomić. Pierwsze włączenie rozpoczyna proces programowania. To właśnie na tym etapie należy podać zbadany wcześniej poziom twardości wody, a także określić ilość wody, jaka ma być uzdatniana pomiędzy regeneracjami (na podstawie twardości).

Po rozpoczęciu pracy zmiękczacza można cieszyć się uzdatnioną wodą w całym domu, gdyż oddziałuje on na wodę płynącą z głównego zaworu do domowej instalacji. W trakcie eksploatacji należy poddawać urządzenie regularnej regeneracji. W tym celu należy sprawdzać poziom soli (jej minimalna ilość to 1/3 zbiornika) i ją uzupełniać. Warto też raz na jakiś czas zbadać twardość wody przy użyciu testu kropelkowego – w ten sposób można skontrolować, czy zmiękczacz działa prawidłowo.

Regeneracja polega właśnie na uzupełnieniu solanki – może się to odbywać np. poprzez wrzucenie do zbiornika na solankę specjalnej tabletki solnej. Dodatkowo co jakiś czas (co 2-3 miesiące) warto zweryfikować, czy w zbiorniku nie doszło do zbrylenia soli. Jeśli tak się stało, most solny należy rozbić. Raz do roku (lub rzadziej – w przypadku zmiękczaczy wysokiej jakości) warto również wyczyścić zbiornik solanki, płucząc go bieżącą wodą.

Działanie zmiękczacza
Źródło: Filtry-do-wody.info

O konieczności przeprowadzeniu regeneracji poinformuje nas samo urządzenie, które dokona odczytów na podstawie podanych przy pierwszym uruchomieniu parametrów. Regularna regeneracja umożliwi sprawne i prawidłowe funkcjonowanie zmiękczacza.

Powiązane Wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *