Sufit podwieszany często montuje się po to, by zakryć niedoskonałości naszego mieszkania i różnego rodzaju instalacje. Od niedawna jest to rozwiązanie wybierane również w celu dodania przestrzeni więcej uroku i stylu. Czy warto zamontować sufit podwieszany? Omawiamy wady i zalety tego rozwiązania.
Czym jest podwieszany sufit?
Sufit podwieszany to popularna alternatywa dla klasycznego sufitu stropowego wykończonego tynkiem oraz farbą. Charakteryzuje się przewagą nad klasyczną alternatywą pod względem braku komplikacji związanych z pęknięciami i odpryskiwaniem tynku, co z kolei wiąże się z odpadaniem farby. Sufit podwieszany zazwyczaj wykonywany jest z płyt G-K i płyt gipsowo-włóknowych, stalowych oraz drewnianych listew i tworzyw PCV w przypadku sufitów napinanych.
Sufit tradycyjny często pęka, nie tylko w budynkach piętrowych, ale również np. domach parterowych. Nieestetyczne rysy związane są z klawiszowaniem – to zjawisko występujące tam, gdzie po prostu mieszkają ludzie. Jeżeli użytkują daną przestrzeń, istnieje prawdopodobieństwo, a nawet pewność, że sufit po latach zacznie to odczuwać. Często spotykanym problemem sufitu klasycznego jest odpryskiwanie tynku oraz odpadanie farby. Sufit podwieszany umożliwia obniżenie pomieszczenia, wykorzystanie przestrzeni pod stropem w celu ukrycia wszelkich instalacji elektrycznych, wentylacyjnych, wodnych itp. Ponadto montując sufit podwieszany, możemy zrobić dodatkową izolację (piszemy o tym również niżej – przy zaletach sufitu podwieszanego).
Jakie są wady montażu sufitu podwieszanego?
Na początku omówmy wady sufitu podwieszanego, których nie ma wiele. Są to głównie rzeczy związane z estetyką naszego sufitu lub ewentualną trudnością z jego zamontowaniem.
- W pomieszczeniach, które są narażone na wilgoć konieczne będzie zastosowanie materiałów na nią odpornych. Jeżeli popełnimy błąd w wyborze płyty, możemy stracić niemałą sumę pieniędzy. Pomieszczenia zagrożone to np. łazienka lub pralnia.
- Jeżeli konstrukcja jest niestabilna (co zdarza się przede wszystkim w starym budownictwie) należy upewnić się, że strop wytrzyma dodatkowe obciążenie.
- Nie wszystkie rury instalacyjne da się zakryć pod konstrukcją sufitu podwieszanego. Problemem mogą okazać się np. przewody gazowe. Bez stosownych zezwoleń nie można ich zabudować. Warto w tej kwestii zasięgnąć opinii spółdzielni lub porozmawiać z instalatorem.
Jakie są zalety sufitu podwieszanego?
Sufity podwieszane charakteryzuje wysoka estetyka i bezpieczeństwo w użytkowaniu. Dzięki temu prostemu zabiegowi możliwa jest szybka poprawa wyglądu naszego pomieszczenia. Niektórzy uważają, że sufit podwieszany zmniejszy wnętrze – wręcz przeciwnie! Sufit podwieszany może sprawić, że pomieszczenie zacznie wyglądać bardziej przestronnie.
Dzięki sufitom można skuteczne ukryć defekty oraz obniżyć zbyt wysokie pomieszczenia. Jeżeli mieszkamy w kamienicy i nasz strop nie wygląda już jak na początku – to jedno z tych rozwiązań, które powinniśmy wziąć pod uwagę w pierwszej kolejności.
Sufity podwieszane, jeżeli użyjemy do ich wypełnienia wełnę mineralną, ograniczą straty ciepła i tłumi dźwięki. Jednocześnie, dzięki takiemu rozwiązaniu zaoszczędzimy na ogrzewaniu. Łącząc przyjemne z pożytecznym i estetycznym możemy być pewni długotrwałego i oryginalnego efektu.
Największą zaletą podwieszanego sufitu jest jego wygląd. Decyzja może zająć nam naprawdę dużo czasu, ponieważ opcji jest tyle, ile wybierających. Musimy jednak pamiętać, że dużo zależy od materiału z jakiego wykonujemy sufit. Najpopularniejsze są płyty sufitowe gipsowo-kartonowe nazywane potocznie regipsami. Pojawiają się również materiały miękkie, twarde – wykonane z metalu oraz drewna. Każdy z materiałów posiada wiele wersji kolorystycznych czy struktur. Dla przykładu – decydując się na podwieszany sufit z drewna mamy do wyboru powierzchnie gładkie lub perforowane.