Menu Zamknij

Montaż sufitu podwieszanego – wady i zalety. Czy warto?

Sufit podwieszany często montuje się po to, by zakryć niedoskonałości naszego mieszkania i różnego rodzaju instalacje. Od niedawna jest to rozwiązanie wybierane również w celu dodania przestrzeni więcej uroku i stylu. Czy warto zamontować sufit podwieszany? Omawiamy wady i zalety tego rozwiązania.

Podwieszany sufit w mieszkaniu

Czym jest podwieszany sufit?

Sufit podwieszany to popularna alternatywa dla klasycznego sufitu stropowego wykończonego tynkiem oraz farbą. Charakteryzuje się przewagą nad klasyczną alternatywą pod względem braku komplikacji związanych z pęknięciami i odpryskiwaniem tynku, co z kolei wiąże się z odpadaniem farby. Sufit podwieszany zazwyczaj wykonywany jest z płyt G-K i płyt gipsowo-włóknowych, stalowych oraz drewnianych listew i tworzyw PCV w przypadku sufitów napinanych.

Sufit tradycyjny często pęka, nie tylko w budynkach piętrowych, ale również np. domach parterowych. Nieestetyczne rysy związane są z klawiszowaniem – to zjawisko występujące tam, gdzie po prostu mieszkają ludzie. Jeżeli użytkują daną przestrzeń, istnieje prawdopodobieństwo, a nawet pewność, że sufit po latach zacznie to odczuwać. Często spotykanym problemem sufitu klasycznego jest odpryskiwanie tynku oraz odpadanie farby. Sufit podwieszany umożliwia obniżenie pomieszczenia, wykorzystanie przestrzeni pod stropem w celu ukrycia wszelkich instalacji elektrycznych, wentylacyjnych, wodnych itp. Ponadto montując sufit podwieszany, możemy zrobić dodatkową izolację (piszemy o tym również niżej – przy zaletach sufitu podwieszanego).

Sufit podwieszany – wady i zalety

Jakie są wady montażu sufitu podwieszanego?

Na początku omówmy wady sufitu podwieszanego, których nie ma wiele. Są to głównie rzeczy związane z estetyką naszego sufitu lub ewentualną trudnością z jego zamontowaniem.

  • W pomieszczeniach, które są narażone na wilgoć konieczne będzie zastosowanie materiałów na nią odpornych. Jeżeli popełnimy błąd w wyborze płyty, możemy stracić niemałą sumę pieniędzy. Pomieszczenia zagrożone to np. łazienka lub pralnia.
  • Jeżeli konstrukcja jest niestabilna (co zdarza się przede wszystkim w starym budownictwie) należy upewnić się, że strop wytrzyma dodatkowe obciążenie.
  • Nie wszystkie rury instalacyjne da się zakryć pod konstrukcją sufitu podwieszanego. Problemem mogą okazać się np. przewody gazowe. Bez stosownych zezwoleń nie można ich zabudować. Warto w tej kwestii zasięgnąć opinii spółdzielni lub porozmawiać z instalatorem.
Sufit podwieszany w domu – modne rozwiązanie

Jakie są zalety sufitu podwieszanego?

Sufity podwieszane charakteryzuje wysoka estetyka i bezpieczeństwo w użytkowaniu. Dzięki temu prostemu zabiegowi możliwa jest szybka poprawa wyglądu naszego pomieszczenia. Niektórzy uważają, że sufit podwieszany zmniejszy wnętrze – wręcz przeciwnie! Sufit podwieszany może sprawić, że pomieszczenie zacznie wyglądać bardziej przestronnie.

Dzięki sufitom można skuteczne ukryć defekty oraz obniżyć zbyt wysokie pomieszczenia. Jeżeli mieszkamy w kamienicy i nasz strop nie wygląda już jak na początku – to jedno z tych rozwiązań, które powinniśmy wziąć pod uwagę w pierwszej kolejności.

Sufity podwieszane, jeżeli użyjemy do ich wypełnienia wełnę mineralną, ograniczą straty ciepła i tłumi dźwięki. Jednocześnie, dzięki takiemu rozwiązaniu zaoszczędzimy na ogrzewaniu. Łącząc przyjemne z pożytecznym i estetycznym możemy być pewni długotrwałego i oryginalnego efektu.

Największą zaletą podwieszanego sufitu jest jego wygląd. Decyzja może zająć nam naprawdę dużo czasu, ponieważ opcji jest tyle, ile wybierających. Musimy jednak pamiętać, że dużo zależy od materiału z jakiego wykonujemy sufit. Najpopularniejsze są płyty sufitowe gipsowo-kartonowe nazywane potocznie regipsami. Pojawiają się również materiały miękkie, twarde – wykonane z metalu oraz drewna. Każdy z materiałów posiada wiele wersji kolorystycznych czy struktur. Dla przykładu – decydując się na podwieszany sufit z drewna mamy do wyboru powierzchnie gładkie lub perforowane.

Powiązane Wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *