Menu Zamknij

Sufit podwieszany w kuchni – pomysły, porady, koszty

Odświeżanie wyglądu kuchni lub jej aranżacja w nowym mieszkaniu może być bardzo ciekawym przeżyciem. Szczególnie, jeżeli skorzystamy z oryginalnych rozwiązań. Jednym z nich niewątpliwie jest sufit podwieszany. Chcesz wiedzieć więcej? Zapoznaj się z artykułem!

Sufit podwieszany w kuchni – jak może wyglądać?

Nowoczesna zabudowa w postaci podwieszanego sufitu to popularne rozwiązanie. Obniżony sufit w kuchni posiada wiele zalet, a do tego zachwyca niepowtarzalnością. Fotografie sufitów podwieszanych, jakie możemy znaleźć online lub w czasopismach o tematyce wnętrzarskiej (a nawet na przedstawionych w tym artykule zdjęciach) mogą skutecznie pomóc nam wybrać odpowiednie rozwiązanie do wnętrza.

Jeżeli nie chcemy skomplikowanych rozwiązań, prostą opcją jest klasyczny, uniwersalny sufit podwieszany. Rozwinięciem tej opcji będzie sufit z dodatkową wnęką LED. Oświetlenie w podwieszonym suficie to rozwiązanie, które idealnie wpasuje się w nowoczesny styl – coraz więcej osób z niego korzysta, szczególnie w jasnych wnętrzach, oświetlenie prezentuje się niezwykle modnie.

Podwieszany sufit w kuchni udekorowany drewnianymi kasetonami to jedna z opcji, która może zachwycić nawet najbardziej wymagających dekoratorów. Połączenie takiej zabudowy sufitu przykładowo z wyspą kuchenną będzie tworzyć optycznie osobną przestrzeń.

Sufit podwieszany stale zyskuje w oczach inwestorów

Sufit podwieszany w kuchni – porady

Podejmując decyzję o wykonaniu sufitu podwieszanego w kuchni trzeba zacząć od stworzenia dobrego, dostosowanego do naszych oczekiwań projektu. Dokładne pomiary dostępnej powierzchni stropu oraz rozplanowanie sufitu podwieszanego powinny być priorytetem. Następnie należy zadbać o dobre oświetlenie sufitu, lampy LED nie są jedynym wartym rozpatrzenia rozwiązaniem, tradycyjna lampa też się dobrze sprawdzi. Wytrzymałość sufitu zależy w dużej bierze od jakości materiałów z których skorzystamy. Najlepiej wybrać zestaw produktów od jednego producenta, jeżeli mamy taką możliwość.

Uwaga! Wykonanie obniżonego sufitu w kuchni warto wykonać samodzielnie, jeżeli mamy podstawowe umiejętności wykończeniowe. W innym przypadku zadanie lepiej powierzyć profesjonalnej ekipie.

Sufit podwieszany – wzory. Polecane rozwiązania

Sufit podwieszany w kuchni może występować w wielu wzorach. Jednak zacznijmy od początku. Gdzie najlepiej go zaplanować? Opcji jest bardzo dużo, ale idealnie sprawdzi się w małej kuchni czy aneksie kuchennym połączonym z salonem. Również mieszkańcy kamienic nie mają na co narzekać – ich wysokie sufity są wręcz stworzone do takiego rozwiązania.

Jak montować sufit podwieszany? Ciekawą opcją jest zamontowanie go na środku pomieszczenia lub wzdłuż linii zabudowy meblowej. Idealne rozwiązania do kuchennych pomieszczeń, to:

  • Sufit z wnęką LED – podwieszany sufit, który będzie zapewniał wystarczającą ilość światła, sprawdzi się głównie w pomieszczeniach nowoczesnych,
  • prosty sufit podwieszany – najczęściej stosowany ze względu na uniwersalność. Pasuje do każdej kuchni i można łączyć go z punktowymi halogenami,
  • sufit podwieszany z drewnianymi kasetonami – prezentuje się szykownie, świetnie sprawdzi się w kuchni połączonej z salonem i dobrze będzie wyglądać nad wyspą kuchenną w nowoczesnych pomieszczeniach,
  • sufit podwieszany z matą lustrzaną – jedno z najoryginalniejszych rozwiązań, które optycznie powiększa wnętrze i zapewnia interesujący efekt wizualny. Dobry do niewielkich pomieszczeń.

Ostatnio w oczach kupujących zyskują również podwieszane sufity kolorowe. Najpopularniejsze są białe, ze względu na uniwersalność – pasują do każdego wnętrza. Stosuje się je jedynie w bardzo wysokich pomieszczeniach, np. kamienicach. Stare kamienice często wymagają odświeżenia, a taki sufit podwieszany może sprawić, że odzyskają dawny blask. Uwaga! W małych wnętrzach ciemny sufit podwieszany może zmniejszyć optycznie powierzchnię i obniżyć pomieszczenie o nawet 30 centymetrów.

Jak wygląda sufit podwieszany w kuchni? Poznaj nasze wskazówki

Ile kosztuje sufit podwieszany? Koszty robocizny

Ceny montażu różnią się w zależności od kilku aspektów, takich jak rodzaj materiałów, ich wielkość oraz kształt konstrukcji. Koszty zależą od miejsca zamieszkania (średnio jest to około 60 zł/m, przy stelażu wielopoziomowym koszty wzrastają do 80 zł/m², a przy elementach łukowych wynoszą nawet 110 zł/m²). Dodatkowym wydatkiem może być ocieplenie i wygłuszenie sufitu oraz montaż oświetlenia. Całkowity koszt może wynieść około 100-180 złotych za każdy m2.

Najtańszym rozwiązaniem jest wykonanie sufitu podwieszanego z płyt gipsowo-kartonowych. Ich ceny mogą wynosić około 10-20 złotych. Trzeba doliczyć wydatki na profile (około 10-25 złotych) i wieszaki (około 2 zł za sztukę). Inne materiały stosowane w sufitach podwieszanych, jak drewno, metal czy wełna mogą być nawet kilka razy droższe, dlatego należy ostrożnie podchodzić do wyboru i przed zakupami zapoznać się z ofertami dostępnymi na rynku.

Powiązane Wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *