Menu Zamknij

Oświetlenie ogrodowe – jakie wybrać?

Odpowiednie oświetlenie ogrodu obok wyznaczenia rabat czy ścieżek ogrodowych to bardzo istotna kwestia. Dobre źródła światła i ich umiejętne rozmieszczenie to naprawdę doskonałe rozwiązanie. Przede wszystkim oświetlenie ogrodowe sprawia, że teren posesji prezentuje się bardzo atrakcyjnie. Punktowe światła pozwalają podkreślić najładniejsze rośliny i elementy dekoracyjne w ogrodzie, a przy okazji oświetlają drogę do domu po zapadnięciu zmroku. Co więcej, oświetlenie ogrodowe jest ponoć również dobrym straszakiem dla złodziei.

Projekt oświetlenia w ogrodzie

Profesjonalne oświetlenie ogrodowe powinno być objęte stosownym projektem jeszcze zanim sam ogród zacznie przybierać wyraziste kształty. Rozmieszczenie instalacji elektrycznej może nie być już takie proste w późniejszych etapach pielęgnacji ogrodu. Niezwykle ważne jest odpowiednie rozplanowanie oświetlenia. Tak naprawdę to, gdzie zostaną umieszczone lampy, uzależnione jest tylko i wyłącznie od preferencji właściciela posesji, niemniej jednak najbardziej popularne miejsca to: furtka, drzwi wejściowe, elewacja budynku oraz alejki.

Oświetlenie altanki w ogrodzie
Forfiter

Wybór oświetlenia do ogrodu

Wśród szerokich możliwości, jakie oferują swoim klientom producenci oświetlenia ogrodowego, na uwagę zasługuje kilka bardzo atrakcyjnych pozycji. Oświetlenie elektryczne jest, nazwijmy to, najbardziej inteligentnym rodzajem oświetlenia ogrodowego. Lampy podłączone do sieci elektrycznej wyposażone są w specjalne czujniki reagujące na przykład na ruch, bądź zaprogramowane tak, aby samoczynnie uruchamiały się po zapadnięciu zmroku. Na pewno tego rodzaju funkcje znacznie zwiększają komfort wynikający z ich użytkowania zarówno dla domowników, jak również odwiedzających posesję gości. Współcześnie istnieje również możliwość sterowania oświetleniem ogrodowym z każdego miejsca na ziemi, dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych technologii i sprzętów. Niestety, tego rodzaju nowinki technologiczne posiadają także wady. Na pewno jedną z nich jest fakt, że podłączenie do sieci elektrycznej sprawia, że nasze rachunki za prąd na pewno nie zmaleją. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na to, że sama instalacja również nie należy do najtańszych, biorąc pod uwagę fakt, że lampy i przewody muszą posiadać dodatkowe zabezpieczenia, na przykład przed wilgocią.

Do dyspozycji mamy również kinkiety, reflektory, latarenki czy świetlne kule pływające, które pięknie będą prezentować się w oczkach wodnych. Ciekawym pomysłem jest również oświetlenie umieszczone w podłożu (bez tzw. nóżki). Sprawdzi się do wyznaczenia granicy ścieżek czy wykonania iluminacji podświetlającej ściany budynki lub dekoracje ogrodowe.

Bardzo dobrą alternatywą dla oświetlenia elektrycznego jest zakup lamp solarnych. Ich niewątpliwą zaletą jest fakt, że nie wymagają podłączenia do sieci i umieszczania kabli na całym terenie ogrodu. Działają dzięki mocy promieni słonecznych, które powodują, że po zapadnięciu zmroku oddają delikatne światło. Poszczególne lampy możemy ustawić w dowolnie wybranych miejscach. Niestety, światło, jakie emitują lampy solarne, jest bardzo słabe i wiele osób twierdzi, że niewystarczające.

Najważniejszą zasadą przy doborze oświetlenia jest umiar. Oświetlenie najlepiej jest rozmieścić punktowo. Nie chodzi o to, aby rozświetlić ogród, lecz nadać mu odpowiedniego blasku i klimatu.

Powiązane Wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *