Menu Zamknij

Oszczędności na budowie

Sposobów na obniżenie kosztów budowy domu jest bardzo wiele. Inwestorzy próbują różnych metod, aby budżet przedsięwzięcia zamknął się na jak najbardziej korzystnym poziomie. To prawdziwy temat rzeka. Nie wszystkie pomysły inwestorskie są jednak godne polecania.

Szukanie oszczędności należy rozpocząć już na etapie zakupu działki i projektu domu. W przypadku tej pierwszej cena jest zazwyczaj związana z lokalizacją gruntu. Możemy kupić tańszą nieruchomość, znajdującą się dalej od miasta, ale czy później nie będziemy przeklinać tej decyzji, stojąc w korkach i wydając krocie na paliwo? To oszczędność, która może okazać się pozorna.

Oszczędności na budowie

Z pewnością bardzo konkretny związek z wysokością wydatków na budowę domu ma sam projekt. I nie chodzi tutaj o jego cenę, ale o wpływ na przyszłe koszty. Bo to właśnie projekt w dużej mierze determinuje ich wysokość. Korzystny projekt będzie zawierał typowe rozwiązania, a jego realizacja przebiegnie bez problemów. Najtańszy w budowie i późniejszym utrzymaniu okaże się dom o jak najprostszej bryle, na planie zbliżonym do kwadratu. Najlepiej piętrowy, z płaskim dachem, najtańszym w budowie i najbardziej ekonomicznym w użytkowaniu. Nie zawsze jednak lokalne warunki (plan zagospodarowania przestrzennego lub decyzja o warunkach zabudowy) pozwalają na budowę takiego obiektu .

Na co jeszcze należy zwrócić uwagę, wybierając projekt? Na przykład na układ wnętrz. Im więcej ścian działowych, tym będzie drożej, być może więc choćby z tego względu warto zdecydować się na kuchnię połączoną z salonem? Poza tym korzystne będzie ograniczenie przestrzeni związanej z komunikacją. Ważna jest także liczba kominów. Im ich mniej, tym budowa będzie tańsza. A w związku z tym ważna jest lokalizacja pomieszczeń wymagających wentylacji i dostępu do komina. Najlepiej, aby zostały umieszczone bezpośrednio pod sobą, w jednym pionie. Będą wówczas mogły korzystać ze wspólnego komina. Warto też przemyśleć rezygnację z kominka, zwłaszcza jeśli ma pełnić głównie funkcję dekoracyjną, a wymaga budowy dodatkowego komina.

Na placu budowy, rozpoczynając realizację projektu, wydaje się, że prostą możliwość obniżenia wydatków daje zakup tańszych materiałów budowlanych. I w tym przypadku trzeba jednak uważać, ponieważ niejednokrotnie tańsze produkty mogą okazać się nieodpowiedniej jakości. Ważne więc, aby kupować od znanych producentów, z pewnych źródeł. Interesującą alternatywę dla oferty wielkich firm mogą stanowić produkty od lokalnych przedsiębiorców, posiadające równie wysoką jakość, ale oferowane w niższych cenach.

Przystępując do stawiania ściany dwuwarstwowej, nie warto kupować droższych pustaków o lepszych parametrach izolacyjnych. Zaistniałą różnicę łatwo jest bowiem nadrobić, tworząc grubszą i przy tym nieznacznie droższą warstwę ocieplenia. Na podobny zabieg nie można sobie jednak pozwolić w przypadku wykonywania ścian jednowarstwowych. W takiej sytuacji droższy produkt można zastąpić tańszym tylko i wyłącznie wówczas, gdy ten drugi będzie cechował się zbliżonymi parametrami izolacji cieplnej.

Istnieje więc wiele sposobów na optymalizację kosztów budowy. Trzeba jednak dobierać je z głową, ponieważ nie wszystkie są sensowne. Jak na początku zostało wspomniane – oszczędności na budowie to temat rzeka. Trudno to zagadnienie wyczerpać w jednym tekście, w przyszłości wrócimy więc do tematu.

Powiązane Wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *