Menu Zamknij

Wybieramy dachówki

Dachówki są najczęściej wybieranym pokryciem dachowym. Aby ułatwić ich wybór, podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, kupując dachówki, jakie są między nimi różnice oraz jak można zaoszczędzić na pokryciu, nie tracąc przy tym na jego jakości.

Dachówki betonowe uchodzą za mniej trwałe i bardziej podatne na zabrudzenia niż ceramiczne. Nie jest to jednak zgodne z rzeczywistością, a nowoczesne technologie coraz bardziej niwelują różnice pomiędzy produktami betonowymi i ceramicznymi. Różnice dotyczą głównie ich wyglądu. Dachówki ceramiczne mają gładszą powierzchnię. Ponadto są dostępne w znacznie szerszej skali kolorystycznej. Dachówki betonowe są oferowane głównie w kolorach ceglanych, czerwieniach, czerniach i grafitach, ale na ich korzyść przemawia nieco lepsza izolacja akustyczna, jaką zapewniają, są też bardziej ekologiczne. Podczas ich produkcji zużywa się o 30% mniej energii niż w trakcie powstawania dachówek ceramicznych. W efekcie są też tańsze.

Wybieramy dachówki
Źródło: Superdekarz

Kolorowe, płaskie i profilowane

Dachówki są dostępne w różnych kształtach. Zarówno wśród ceramicznych jak i betonowych znajdziemy produkty profilowane i płaskie. Te ostatnie cieszą się coraz większą popularnością, znajdują bowiem zastosowanie zarówno na dachach domów tradycyjnych, jak i w bardziej nowoczesnej architekturze. Wybierając rodzaj i kolor pokrycia dachowego, trzeba mieć na uwadze nie tylko estetykę budynku, ale również wytyczne zawarte w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Istotny jest także kształt i stopień nachylenia dachu. – Im bardziej skomplikowany dach i większa ilość płaszczyzn na połaci, tym lepiej sprawdzi się dachówka małoformatowa – te duże znacznie lepiej prezentują się na większych powierzchniach. Należy też zwrócić uwagę na wytyczne producentów dachówek – szczególnie istotną kwestią jest dostosowanie się do zalecanego kąta nachylenia połaci, na jakiej można zastosować wybrany model dachówki. Zasadniczo dachówki płaskie wymagają nieco większego kąta nachylenia połaci (min. 25°), bo z uwagi na stosunkowo płytkie zamki są bardziej narażone na przenikanie wody deszczowej pod pokrycie. Możliwe jest położenie takiej dachówki na dachu o mniejszym pochyleniu, ale wtedy warstwa wstępnego krycia powinna być zbudowana w odpowiedni sposób, na przykład w formie deskowania pokrytego papą zgrzewaną – radzi Superdekarz Łukasz Budzyński ze Strzyżewa Smykowego.

Ile to kosztuje?

Pokrycia z dachówek uchodzą za droższe od tych wykonanych z blachodachówek. Nie jest to jednak do końca prawdą. Sam materiał jest droższy, ale pod uwagę trzeba wziąć także ilość odpadów powstających przy docinaniu. Przy montażu dachówek powstaje ich znacznie mniej. Cena za metr kwadratowy dachówki betonowej wynosi ok. 30 zł, ceny dachówek ceramicznych mieszczą się w przedziale od ok. 50 zł do nawet 145 zł. za m² . Jeżeli zależy nam na obniżeniu kosztów budowy dachu, to powinniśmy wybrać dachówkę betonową. Jest tańsza, ale nie gorsza – różnica w cenie wynika ze specyfiki produkcji, a nie z jakości. Warto przy tym pamiętać, że cena dachówek jest uzależniona także od ich koloru. Nie są to duże różnice, ale przy większych połaciach mogą mieć znaczenie. Najtańsze są zazwyczaj te w najbardziej podstawowych barwach, czyli ceglanych i miedzianych.
Kupując dachówki, należy też sprawdzić, czy producent dał gwarancję na ich mrozoodporność. Będziemy wówczas mieć pewność, że nawet jeśli dachówki ulegną zniszczeniu pod wpływem niskich temperatur, to będzie można je bez problemu wymienić. Dachówki bowiem, jak każdy inny towar, podlegają reklamacji. Jej warunki są ustalane indywidualnie przez każdego producenta. Najlepiej zapoznać się z nimi jeszcze zanim kupimy wybrany materiał.

Powiązane Wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *