Menu Zamknij

Czy duże przeszklenia domu wpłyną na jego izolację termiczną?

Duże przeszklenia to bardzo popularny trend, występujący w wielu stylach i propozycjach aranżacji wnętrz. Wielu inwestorów obawia się jednak, że szklane powierzchnie mogą wpłynąć negatywnie na właściwości termoizolacyjne budynku. Czy rzeczywiście przeszklenia powodują straty ciepła?

Szklane drzwi czy duże okna dodają zarówno nowoczesnym, jak i tradycyjnym domom elegancji, ciekawego charakteru, a dodatkowo doświetlają wnętrze. Są ważnym elementem nowoczesnej architektury – kiedyś obecne przede wszystkim w biurowcach, teraz coraz częściej dodawane również do budynków mieszkalnych. Szkło urozmaica elewację każdego domu. Pasuje zarówno do białego tynku, jak i do kamiennej czy drewnianej okładziny.

Przeszklenia powiększą optycznie każde pomieszczenie

Dzięki przeszkleniom możliwe jest połączenie wnętrz domu z jego otoczeniem. Właśnie dlatego, przed zamontowaniem dużych okien ważne jest zwrócenie uwagi na okolicę. Jeśli nie jest ona atrakcyjna, lepiej zrezygnować z montażu dużych przeszkleń. Widok na piękny krajobraz, ogród czy taras warto jednak wykorzystać. Natura będzie wtedy dzięki dużym powierzchniom szklanym łączyć się z przestrzenią mieszkalną. Co więcej, duże okna i szklane drzwi doświetlą pomieszczenia. To bardzo ważne dla zdrowia i samopoczucia mieszkańców. Naturalne światło słoneczne wpływa na nas pozytywnie i dodaje energii.

shutterstock_217887610_tqt-1

Szkło pasuje tylko do salonu i jadalni? Nic bardziej mylnego!

Okna tarasowe, tafle szkła od podłogi do sufitu zazwyczaj wybiera się do salonu lub jadalni. Niektórzy inwestorzy, szczególnie, gdy lokalizują swoje domy z dala od miejskiego zgiełku i sąsiednich budynków, decydują się na montaż dużych okien także w innych wnętrzach.

Tego typu ściana ze szkła może przepięknie dopełniać aranżację nowoczesnej sypialni. Powiększa optycznie nawet małe pomieszczenie, dlatego zdarza się, że stosuje się ją również w łazience (można dodać wtedy ciekawe rolety czy zasłony, dzięki którym możliwe będzie zachowanie prywatności w czasie kąpieli). Kuchnia połączona drzwiami tarasowymi z ogrodem umożliwia stworzenie jadalni na świeżym powietrzu i łatwe podawanie w niej posiłków.

Sypialnia z dużymi przeszkleniami
Źródło: Toobe8

Duże przeszklenia a straty ciepła

Wstawienie dużych przeszkleń wcale nie musi oznaczać znacznych strat ciepła, a wręcz może pomóc w utrzymaniu właściwej termoizolacji. Odpowiednie umiejscowienie dobrze dobranych do budynku większych okien i powierzchni szklanych może absorbować energię słoneczną i naturalnie nagrzewać wnętrze w zimne miesiące. Warto więc duże przeszklenia ulokować przede wszystkim na południowych ścianach budynków. To z tej strony zazwyczaj usytuowane są pokoje dzienne, w których spędzamy najwięcej czasu. Latem wystarczy zastosowanie zasłon czy rolet, by nie dopuścić do przegrzania pomieszczeń.
Nowoczesne okna są zazwyczaj energooszczędne. Mają bardzo dobre parametry termoizolacyjne, dzięki czemu minimalizowany jest efekt strat cieplnych w miesiącach jesiennych i zimowych (sezon grzewczy).

Powiązane Wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *