Sposoby na odróżnienie ściany działowej od nośnej

Zmiana układu ścian we wnętrzu może zacznie poprawić funkcjonalność domu lub mieszkania i zupełnie odmienić przeznaczenie poszczególnych pomieszczeń. Zanim jednak zaczniemy wyburzać ściany, należy sprawdzić się, które z nich są działowymi, a które nośnymi.

Ściana działowa a nośna

Ściana nośna pełni funkcję konstrukcyjną, co oznacza, że jej nieodpowiednie naruszenie może mieć konsekwencje dla całego budynku. Jej rolą jest przede wszystkim przenoszenie obciążenia ze stropów, dachu, wyższych kondygnacji na fundamenty. Właśnie dlatego ściany nośne należą do najważniejszych elementów budynku. Są zdecydowanie grubsze od ścian działowych, muszą też spełniać określone prawem budowlanym warunki techniczne takie jak izolacja akustyczna i termiczna, odporność ogniowa i oczywiście nośność. Zdarza się, że wyburzenie ściany o dużym znaczeniu konstrukcyjnym powoduje katastrofę budowlaną. Właśnie dlatego przed rozpoczęciem prac remontowych, należy sprawdzić dokładnie pełnione przez nią funkcję.

Sprawdzanie ściany

Źródło: Regiodom

Jaką rolę pełnią ściany działowe?

Ściany działowe pełnią rolę przegród wewnątrz przestrzeni użytkowej. Wydzielają poszczególne pomieszczenia w domu czy mieszkaniu. Mogą być stawiane dopiero w kolejnych etapach budowy, po wykonaniu konstrukcji nośnej, a także modyfikowane w jej trakcie. To właśnie tego typu ściany, wykonane zazwyczaj z płyty kartonowo-gipsowej, gipsu lub bloczków komórkowych możemy dowolnie przesuwać i modyfikować, zmieniając układ przestrzeni mieszkalnej.

Podstawowa różnica między ścianą działową i nośną

Niestety nie zawsze łatwo jest ocenić, czy ściana jest nośna czy działowa. Ogólna zasada mówi, że ściany nośne są cieńsze, zwykle o wysokości jednej kondygnacji. W starszych budynkach ściany, które w założeniu miały być działowymi, pełniły dodatkowo funkcję podparcia stropu, więc miały znaczenie konstrukcyjne. Naruszenie takiej przegrody może mieć konsekwencje dla konstrukcji budynku.

Teoretycznie oznaczenie funkcji ścian powinno znajdować się w dokumentacji każdego budynku. Niestety, szczególnie w przypadku starszych budynków, w których dokonywano już wielokrotnie zmian, nie zawsze odnotowywano je w projektach i dokumentach.

Projekt układu pomieszczeń

Źródło: Pinterest

Co zrobić, gdy nadal nie mamy pewności?

Najprostszym sposobem na sprawdzenie, czy mamy do czynienia ze ścianą nośną czy działową, jest ocena jej grubości. Ściany działowe mają zazwyczaj grubość od 10 do 16 cm (składają się z elementów gr. 6 – 12 cm i warstwy tynku). Ściany nośne są natomiast zwykle grubsze niż 20 cm. Grubość najłatwiej ocenić to w miejscu zamontowania drzwi, sprawdzając szerokość ościeżnicy. Gdy dana ściana nie ma otworów, należy wywiercić w niej dziurę i za pomocą wiertła zmierzyć głębokość.

Innym sposobem oceny funkcji jest skucie fragmentu tynku w miejscu, gdzie ściana łączy się ze stropem. Murowane ściany działowe powinny być wykończone kilkucentymetrowym otworem dylatacyjnym. Jeśli więc pod skutym tynkiem znajdziemy zaprawę, jest duże prawdopodobieństwo, że jest to ściana działowa. Wyburzenie i zmiana układu ścian działowych nie stanowi problemu.

Instalacja podciągów

Źródło: Designerer

W przypadku ścian nośnych, całkowite wyburzenie jest zazwyczaj niemożliwe. Wszelkie zmiany i sposoby naruszania ścian o funkcji nośnej powinny być ustalane z konstruktorem. Czasami może się okazać, że rozwiązaniem będzie instalacja tzw. podciągów przenoszących obciążenie na słupy i inne ściany nośne.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *