Każdy rodzic wie doskonale, jak ciężko zachować czystość ścian przy małym dziecku. Kredki, pisaki i każdy inny sprzęt rysujący jest w użyciu codziennie, a większości dzieci przynajmniej raz na jakiś czas zdarza się wykorzystać ścianę w pokoju czy kuchni zamiast kartki papieru. Czy pozostaje tylko przygotowywać kolejne kubełki z farbą i zamalowywać artystyczne popisy malucha? Nie, jest inny sposób. Jest nim farba tablicowa, po której można pisać kredą, a następnie bez problemu wycierać jej powierzchnię.
Farby tablicowe w aranżacji pokoju dziecięcego
Niezwykle popularne farby tablicowe są w tej chwili dostępne w całej gamie kolorystycznej. Można więc bez trudu dobrać barwę do pokoju dziecka. Często stosowanym rozwiązaniem jest zaadaptowanie do pomalowania nią tylko jednej ściany, przeznaczonej na ogromny podkład malarski. Warunek jest jeden. Dziecko używać może jedynie kredy. Usunięcie pisaka czy kredki z tej powierzchni może dostarczyć znacznie więcej kłopotów.
Właściwości farb tablicowych
Wprowadzone kilka lat temu na rynek farby tablicowe to prawdziwy hit wśród rodziców. Mają bardzo dobre właściwości kryjące i nie kapią podczas malowania. Oprócz tego farby te spełniają wszystkie normy Unii Europejskiej w dziedzinie bezpieczeństwa dla dzieci. Na rynku dostępne są w tej chwili dwa rodzaje farb – lateksowe i akrylowe. Obydwa rozpuszcza się w wodzie, a ich wydajność to około 1 litr na 10 metrów kwadratowych powierzchni. Wybierać można spośród farb matowych i półmatowych. Malować nimi można nie tylko ściany, ale też powierzchnie drewniane, kartonowe czy sklejkę. Zaletą farb tablicowych jest ich bardzo łatwa zmywalność. Napisy wykonane kredą wystarczy zetrzeć wilgotną szmatką. Znikają bez śladu, a samo podłoże nie blaknie ani nie wybłyszcza się w miejscach częściej czyszczonych.
Jak malować ściany farbami tablicowymi?
Także malowanie farbami tablicowymi nie nastręcza problemów. Nakłada się je na uprzednio zagruntowane ściany. Zazwyczaj wystarcza zwykły podkład do farb akrylowych. Przed jego położeniem ściana powinna zostać oczyszczona z kurzu. Pomalowane ściany wysychają po upływie około 24 godzin. Jednak, aby móc po nich swobodnie malować, potrzebny jest miesiąc. W tym czasie nabiera ona trwałości, zmywanie może jej zaszkodzić. Po tym czasie uzyskujemy tablicę, po której można rysować kredą bez ograniczeń.
Farby tablicowe – czy tylko do dziecięcych pokojów?
Farby tablicowe to rozwiązanie nie tylko dla pokojów dziecięcych. Wykorzystywane bywają w kuchniach czy pomieszczeniach użytkowych. To bardzo praktyczne rozwiązanie, pozwalające na robienie notatek czy pisanie przypomnień bezpośrednio na ścianie, bez konieczności wieszania specjalnych tablic. Po dezaktualizacji zapisków wystarczy przetrzeć powierzchnię wilgotną szmatką i możemy notować od nowa. Farby tablicowe świetnie sprawdzają się w barach, restauracjach i sklepach. Pomalowany fragment ściany służy do zapisywania menu lub informacji o promocjach. Ponadto używane są do renowacji mebli, tablic szkolnych i drzwi. Przy ich pomocy można odnowić przykładowo starą komodę, a następnie opisać kredą zawartość każdej z szuflad. Farby tablicowe można wykorzystać również do pomalowania wieczek pudełek, słoików, co ułatwi organizację drobnych przedmiotów i produktów spożywczych.
Wady farb tablicowych
Farby tablicowe nie są jednak pozbawione wad. Największą z nich jest kredowy pył, który będzie gromadził się pod tablicą, sprzętach i meblach. Konieczne więc będzie częste ścieranie kurzy. Poza tym domownicy będą narażeni na wdychanie kredowego pyłu, który może podrażniać i wysuszać skórę, prowadzić do zapalenia spojówek lub nawet powodować duszności. Innymi wadami tych farb są trudność w usunięciu i możliwy nieprzyjemny zapach.