Menu Zamknij

Wynajem sprzętu budowlanego

Pomysł na wynajem sprzętu budowlanego powstał w Finlandii w połowie XX wieku. Aktualnie, wypożyczalnie maszyn i urządzeń budowlanych funkcjonują w większości krajów świata, w tym również w Polsce. Działalność tego typu może być opłacalna – tak dla wynajmujących, jak i dla najemców.

Możliwość wypożyczenia potrzebnego w danym momencie sprzętu, to racjonalne i korzystne rozwiązanie dla budownictwa indywidualnego oraz dla firm wykonawczych. Specjalistyczne maszyny i urządzenia kosztują sporo, a dodatkowe wydatki są generowane ich utrzymaniem. Za zwykłą, a jednocześnie nieodzowną na każdej budowie betoniarkę trzeba zapłacić blisko 2 tys. zł, podczas kiedy wypożyczenie jej na okres tygodnia jest wydatkiem rzędu 100 zł. Dodatkowym atutem wypożyczalni jest to, że przeważnie oferują one urządzenia dobrej jakości, które działają bezawaryjnie.

Budowlaniec wykonujący fundamenty

Co można wypożyczyć?

Mianem sprzętu budowlanego określa się zarówno niewielkie elektronarzędzia (wiertarki, szlifierki, wyrzynarki, itp.), jak i duże maszyny budowlane (koparki, dźwigi, ładowarki teleskopowe). Wszystkie te urządzenia, zamiast kupować, możemy wynająć. Funkcjonujące na polskim rynku wypożyczalnie mają zróżnicowaną ofertę i dysponują różnym sprzętem. Małe punkty usługowe posiadają na swoim wyposażeniu jedynie podstawowe urządzenia, które można wykorzystać co najwyżej podczas standardowego remontu mieszkania. Jednak już w większych wypożyczalniach, tzw. parkach maszyn wynajmiemy najbardziej profesjonalny i największy sprzęt budowlany, znajdujący zastosowanie tak na budowach indywidualnych, jak i podczas realizacji poważniejszych inwestycji prowadzonych przez wyspecjalizowane firmy.

Na chwilę obecną problematyczne może być jedynie wypożyczenie sprzętu przeznaczonego do budowy dróg. Ten rodzaj maszyn dostępny jest bowiem jedynie u najbardziej wyspecjalizowanych wynajmujących, których w Polsce wciąż brakuje.

Duża koparka

Wynajem sprzętu budowlanego – zalety i wady

Usługi wypożyczania sprzętu budowlanego mają szereg zalet, ale nie są też zupełnie pozbawione wad. Na korzyść korzystania z wynajmu przemawia przede wszystkim niemal natychmiastowa dostępność do określonych urządzeń bez konieczności dysponowania wkładem finansowym, który trzeba byłoby posiadać w przypadku ich kupna. Nabycie dużej maszyny (np. profesjonalnego dźwigu) to wydatek rzędu kilkuset tysięcy złotych. Poniesienie kosztów w tej wysokości to ogromne obciążenie dla inwestorów indywidualnych i dla niejednej firmy budowlanej. Zwłaszcza, gdy do realizacji przedsięwzięcia potrzebnych jest jednocześnie kilka dźwigów.

Oprócz tego, wynajem może likwidować koszty specjalistycznego transportu maszyn. Jest korzystny zwłaszcza w przypadku przedsiębiorców, którzy realizują roboty budowlane na terenie całego kraju i często zmieniają docelowe miejsca prowadzenia prac. Wówczas, zamiast przewozić sprzęt wiele kilometrów, lepiej jest wypożyczyć go w możliwie najbliższym rejonie budowy.

Dodatkową zaletą wypożyczanych maszyn i urządzeń jest ich stosunkowo niewielka awaryjność. Najczęściej są to sprzęty wysokiej jakości, regularnie serwisowane przez wynajmujących. Rzadko zatem zdarza się, by odmawiały posłuszeństwa w trakcie trwania najmu.

Wypożyczanie sprzętu budowlanego ma też jednak i swoje wady. Zasadniczą jest to, że korzystanie z niego wiąże się z nieustannym wnoszeniem opłat na rzecz wynajmującego. W związku z powyższym, w przypadku robót długotrwałych opłacalność bywa wątpliwa. Inną niedogodnością dla inwestorów może być trudność w znalezieniu właściwego sprzętu. Zwłaszcza tego najbardziej specjalistycznego, którego bieżąca dostępność jest niewystarczająca.

Koszty budowy domu

Kiedy i dla kogo wynajem jest bardziej opłacalny niż zakup?

Bez wątpienia wypożyczenie podstawowego i prostego sprzętu budowlanego jest korzystne dla indywidualnych inwestorów, którzy realizują pojedynczą budowę (najczęściej własnego domu). Betoniarek, rusztowań, itp. na pewno nie opłaca się w tym przypadku kupować. Są one bowiem potrzebne krótkotrwale, a po wykorzystaniu będą najprawdopodobniej jedynie kłopotem (w przechowywaniu i konserwacji). Z drugiej jednak strony prywatne osoby nie mogą skorzystać z wynajmu bardziej profesjonalnego sprzętu budowlanego. Na ogół maszyny o wartości wyższej niż 50 tys. zł wypożycza się wyłącznie firmom.

Natomiast w przypadku firm sytuacja jest odwrotna. Podstawowy sprzęt budowlany, który znajduje zastosowanie praktycznie na każdej budowie, najlepiej jest posiadać na własność. Opłacanie wynajmu jest w tym przypadku bezsensowne i może generować koszty przewyższające jednorazowy wydatek na zakup. Zaś duże, drogie i mogące być kłopotliwymi w transporcie maszyny, często korzystniej jest wynajmować. Zwłaszcza, gdy okres ich użyteczności na budowie nie jest długi.

Zatem opłacalność wynajmu sprzętu budowlanego należy szacować indywidualnie, uwzględniając koszty zakupu, ceny obowiązujące w wypożyczalniach oraz częstotliwość i czas wykorzystywania danych urządzeń. Tylko wówczas możliwa jest racjonalna ocena względów finansowych.

Powiązane Wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *